Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Da treaba buna  ,dar nu ai si un semnal de  atentionare ,alarmare ceva  sa te trezeasca , constati numai  furtul si apoi alergi sa-l cauti ?
  Cum e? .

dorindafi

 :hi: mihai
e bine dar daca se intrerupe sursa de curent
se poate folosii un generator care la intreruperea sursei de alimentare principale acesta sa alimenteze in continuare
dece zic asta : vine omul rau shi tae firul  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

MIHAI BALS

Citat din: bucovineanu din Decembrie 09, 2012, 08:16:37 PM
Acum nu mai nevoie decat de un paznic sa pazeasca acele camere.  :razz:
sunt acolo sus intre cele 2 ferestre-cam greu de furat!
si de taiat firu!

bucovineanu


MIHAI BALS

Citat din: bucovineanu din Decembrie 09, 2012, 09:11:22 PM
Era o gluma. Sper ca nu te-ai suparat.
sigur,NU!
oricum sistemul nu-ti da siguranta 100% dar e ceva!
de la anu vreau si fund detasabil prins pe stativ,manere date jos si...lista e deschisa!

emilavram

O alta solutie pentru a ne supraveghea stupina poate ca nu este cea mai buna si nu intentionez sa  fac reclama la nimeni:
http://spyshop.com.ro/termometru-cu-camera-video-ascunsa-spy-tcv-55.html
http://spy-soft.ro/termometru-cu-camera-video-ascunsa-spy.html
Iar pentru cine are deja un sistem de supraveghere video cu dvr,  si niste camere megapixel dar sunt scumpe inca la noi probabil ca pe afara sunt mai ieftine :
http://www.ipmegapixel.ro/17-camera-ip-megapixel-h264-2-mp.html

Parerea mea e ca degeaba il filmez pe gogu cum imi ia stupi daca nu il pot si identifica eu as dori ceva camere alb negru de 5 mp sau mai mult care sa prinda 1 cadru la 15 sec dar sa fie de rezolutie mare ca si o poza de calitate ; si un dvr pe masura care sa inregistreze bine mai exact cred ca ar fi mai bun un nvr pt camere pe ip .

viorel_v2000

Citat din: MIHAI BALS din Decembrie 09, 2012, 08:10:50 PM
am comandat pe net un sistem compus din 4 camere infrarosu+DVR cu card de memorie pt 30 de zile+100m cablu de alimentare +100m cablu coaxial=1500 lei sau...3 stupi!
l-am montat singur.
foto una din camere-intre pomi si in spatele lor sunt stupii.
Fotografia este facuta ziua?
Se poate sa vedem si una noaptea?

MIHAI BALS

Citat din: viorel_v2000 din Decembrie 10, 2012, 09:24:48 PM
Citat din: MIHAI BALS din Decembrie 09, 2012, 08:10:50 PM
am comandat pe net un sistem compus din 4 camere infrarosu+DVR cu card de memorie pt 30 de zile+100m cablu de alimentare +100m cablu coaxial=1500 lei sau...3 stupi!
l-am montat singur.
foto una din camere-intre pomi si in spatele lor sunt stupii.
Fotografia este facuta ziua?
Se poate sa vedem si una noaptea?
ardee.... dar din pacate ninge torential afara!

MIHAI BALS


cristipep

Este super, FELICITARI, dar ca o parere sa faci toata transmisia de date n loc de catv cu sftp si video balun , intradevar este ceva mai scump dar merge si mai bine.La sistemele DVR oricare ar fi ele daca folositi cablu catv peste 50m deja incep perderile de semnal....nu vizibile la inceput.Inca o data feicitari.Eu in primavara vreau sa folosesc o camera IP binenteles model vechi ca de unu nou nu am bani .......costa in jur de 2000 de lei cea mai ieftina .....si sa o conectez la stupina mea cu imagini live pe site.

ionel07196555

 ma poate ajuta cineva cu o informatie ; am indraznit vazind aici colegi cu ceva experienta:
       Am unsistem de supraveghere 4 camere si D V R si as dori sa aduc acasa imaginile ce sint stocate pe HDD am un hard portabil si nu stiu se poate transfera informatia pe el fara un LEPTOP ???????

cristipep

Daca ai internet in zona unde ai sistemul de supraveghere este foarte simplu , numai DVR-ul sa aibe conexiune la internet, poti transmite imaginile direct pe internet si poti vizualiza in timp real ce se intampla la stupina de oriunde, inregistrarea o poti face si pe laptop fara probleme dar trebuie sa ai softul original al DVR-ului.Daca nu ai internet si DVR-ul suporta DVD-RW ii poti pune un DVD-RW si scoti imaginile pe DVD sau ........pe un stick de minim 8GB care nu este mai mult de 50 de lei ......variante sunt multe dar in functie de ce poate DVR-ul pe care il ai . Daca vrei mai multe informatii .....sa-mi spui exact modelul DVR-ului......si vedem ce poti face concret.

Toate cele bune.

johnysibiu

Acum , ca tot stam la gura sobei va mai pun si eu o intrebare: Daca  am camere "destepte" cu IP, ce fel de computer trebuie sa am acasa pentru ca sa stochez datele.Mai trebuie placa de captura?

RazvanTi

in cazul camerelor cu IP placa de captura este cea de retea.
din pacate camerele trebuie sa fie diferite intre ele.
adica nu poti instala 2 camere identice pe acelasi calculator.
plus ca astea fac supraveghere LIVE adica nu inregistreaza.
ai posibilitatea in soft sa inregistrezi dar reprize scurte ca nu ai harddisk
tot la DVR cu camere normale ramanem
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

johnysibiu

Din aceasta cauza am intrebat ce cpacitatea calculatorului. Pot sa inregistrez pe calculator ce furnizeaza camerele live.Ce trebuie sa aiba in dotare calculatorul?