diafragme

Creat de dragos2006, Septembrie 21, 2008, 10:55:09 PM

« precedentul - următorul »

adi-m

Pentru cei interesati a confectiona diafragme din polistirenul extrudat ,am citeva astfel de diafragme care au fost roase la partea superioara. :dinti:

razvanconstantin

Citat din: florinpng din Septembrie 21, 2008, 11:57:14 PM
exista posibilitatea ca albina sa il roada, insa dintr-o placa care ma costat 6 lei am confectionat cu cutitul 5 diafragme, asta insemna 1,2 lei bucata

Polistiren EXPANDAT pe care dai un " lapte " de aracet dupa care presari siliciu adica banalul nisip.
Ai sa vezi ca nu-l mai rod pt ca in grautele de nisip isi strica " dantura " si o reparatie stomatologica costa mult chiar si la albine  :rotfl:
razvan

flavius

Romikele, pai mi-ai dat o super-idee...eu am acum si pistol cu aer cald, la anul trag nitel polistiren expandat in folie termocontractila si pe urma ii dau cu aer cald peste ea...o sa se stranga bine de tot pe polistiren, si am scapat de belele...cele de anul asta sunt din polistiren simplu, bagate direct dupa ultima rama...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

am inteles...e o idee buna, o punem deoparte pentru viitor... :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

adi-m

Citat din: flavius din Decembrie 07, 2010, 10:07:53 AM
Romikele, pai mi-ai dat o super-idee...eu am acum si pistol cu aer cald, la anul trag nitel polistiren expandat in folie termocontractila si pe urma ii dau cu aer cald peste ea...o sa se stranga bine de tot pe polistiren, si am scapat de belele...cele de anul asta sunt din polistiren simplu, bagate direct dupa ultima rama...

Am o rugaminte : poti sa detaliezi un pic,"folie termocontractila" la ce se foloseste , unde se gaseste..........? :uimit:

albinasebes

eu am pus polistiren expandat de 2 cm dar l-am imbracat in cearceafuri de bumbac. am facut ca niste fete pe pernă la masura care imi trebuia incat au intrat fix. altfel dupa cum s-a scris le cam rod(de plictiseala). :rotfl:
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

flavius

Citat din: adi-m din Decembrie 07, 2010, 07:37:47 PM
Citat din: flavius din Decembrie 07, 2010, 10:07:53 AM
Romikele, pai mi-ai dat o super-idee...eu am acum si pistol cu aer cald, la anul trag nitel polistiren expandat in folie termocontractila si pe urma ii dau cu aer cald peste ea...o sa se stranga bine de tot pe polistiren, si am scapat de belele...cele de anul asta sunt din polistiren simplu, bagate direct dupa ultima rama...

Am o rugaminte : poti sa detaliezi un pic,"folie termocontractila" la ce se foloseste , unde se gaseste..........? :uimit:

mare sef, aproape orice folie de polietilena e termo-contractila, adica la caldura se strange...mai mult ca sigur stii cum arata baxurile de pet-uri de suc in super-market-uri...aia e folie termo-contractila...o pui mai larg pe ceva, apoi ii dai cu aer cald pe deasupra si se strange singura...gasesti mai greu, da' daca ii intrebi pe astia care se ocupa cu ambalari, or sa-ti spuna ei de unde poti lua asa ceva...in cel mai rau caz iei folie de polietilena normala, si o folosesti pe aia...

LE: am gasit un distribuitor en-gross de asa ceva...uite aici: http://www.dhpack.ro/Lista.aspx?t=folii
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

albinasebes

si iarna daca ai folie si peste rama si pe diafragma nu se face condens?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

teoalbina

Eu am facut diafragme din polistiren extrudat, le-am ceruit si le-am introdus in stupi si nuclee. Mi s-a parut mai simplu, cu toate ca s-ar putea sa mai care si albinele din ceara...

albinasebes

sa ne spuneti in primavara cum s-au comportat albinele fata de ele. le-au ros, sau nu.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

teoalbina

Sa-mi aduceti aminte sa nu uit

Popescu Gheorghe

Eu folosesc polistirenul expandat dupa diafragma clasica dupa care  pun o folie de hartie de sac festa si indoita  deasupra peste 2-3 rame din cuib si apoi polistren de diferite  grosimi dar  feste completand  astfel tot spatiul ramas opus cuibului.Nu am avut probleme de ani buni astfel,nici cu rosul sau umiditatea.

pharaonu75

Eu dupa diafragma am pus carton de la cutii/ambalaje TV, acoperind tot spatiul de sus pana jos, iar dupa acest carton am pus polistiren expandat (celuloza-cum ii spuneam in copilarie). Nu am avut probleme pentru ca albinele nu ajung la el... cartonul izoleaza etans cuibul!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gore

Eu dupa diafragma folosesc 1/2 de sac taiat din rafie in care am pus paie, le-am facut exact ca o paturica ceva mai groasa, cam cat 3 rame. In fiecare iarna nu am avut probleme de mucegai, albinele nu au ros din ele si le scot dupa ce temperatura se stabilizeaza undeva la 10 grade noaptea
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

un_escu

    LA MULTI ANI TUTUROR ALBINARILOR.
         
   Cind in cuib am avut nevoie de diafragma,am inlocuito cu o rama normala si am observat ca albinele nu lasa mierea pe fata  extrioara.Asa ca am inlocuit diafragma cu o rama normala.NU mai am grija diafragmelor.material, constructie,depozitare.