Unde ai voie sa cresti albine?

Creat de kirugoro, Iunie 27, 2017, 07:53:25 AM

« precedentul - următorul »

kirugoro

Sunt din Oradea. Am un teren intravilan la marginea orasului, intr-o zona de deal unde nu toate parcelele au case pe ele. Mai sunt doi stupari pe o raza de 1km de la mine si am si eu cativa stupi. Vecinul meu are curtea plina de trifoi alb si albinele iesite la cules l-au intepat si a facut soc anafilactic (salvare, 10 zile de injectii, tot tacamul). Cu el m-am inteles, dar altcineva din zona vrea sa faca plangere ca sa ducem albinele din zona. Stiti ce prevede legislatia privind arealul unde se pot tine stupii? Multumesc anticipat!
Life in colour!

cristi6821

Albinele pot fi tinute oriunde cu conditia sa patstrati distanta de 5 m pana la limita de proprietate sau daca nu se poate pastra aceasta distanta obligatoriu gard de 2 m inaltime.Din cate stiu doar in Bucuresti este interzisa cresterea albinelor.

tinumaftei

Cum adică "este interzisă creșterea albinelor"???

dan sebastian

E bine sa te intelegi cu vecinii. Un borcanel de miere face minuni, nu mai chiraie cand ii inteapa cate o albina.
Referitor la dreptul de a detine albine, aveti voie. Atata timp cat e proprietatea dvs. nu are nimeni ce sa va faca.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

stefan1

  Problemele se complica daca ai un vecin alergic la veninul de albine. Iarasi pentru cei care fac pastoral lucrurile se pot complica, pentru ca dupa transport albinele pot fi mai agitate si mai agresive. De asemenea daca aveti culesuri care agita albinele, cum ar fi cel de rapita, vecinii pot avea probleme.
  Stupi sunt in toate localitatile. Citeam cu ani in urma ca in Londra sunt 8.000 de familii de albine. Si in Paris se vorbea de familii de albine care se simt chiar mai bine decat in zone agricole, pentru ca in orase nu se fac tratamente chimice agresive.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

PricopArthur

Art. 13
(1) Amplasarea familiilor de albine pe terenurile deţinute de apicultori, cu orice titlu,
se face la o distanţă de cel puţin 10 m faţă de drumurile publice sau hotarele
proprietăţilor din domeniul public aflate în intravilan ori în extravilan şi la o distanţă
de cel puţin 5 m faţă de hotarele proprietăţilor din domeniul privat aflate în intravilan
ori în extravilan.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

In New York sunt declarati 150 de apicultori. Langa liceul care invatam (in centrul Bacaului) era un batran care in curtea casei avea 15-20 stupi. Distanta pana la gard nu era mai mare de 2 m. In fiecare dimineata treceau prin fata casei lui peste 1000 de elevi (mai era un liceu in zona) si nu am auzit niciodata ca vreun coleg sa fi fost intepat.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: oroles din Iulie 01, 2017, 07:06:54 AM
In New York sunt declarati 150 de apicultori. Langa liceul care invatam (in centrul Bacaului) era un batran care in curtea casei avea 15-20 stupi. Distanta pana la gard nu era mai mare de 2 m. In fiecare dimineata treceau prin fata casei lui peste 1000 de elevi (mai era un liceu in zona) si nu am auzit niciodata ca vreun coleg sa fi fost intepat.
Ăla era apicultor, nu proprietar de albine. Azi cine își cumpără albine, își cumpără mai întâi centrifugă. Cum are trei picături de miere în stup, stoarce de nu mai rămân nici spetezele. Cat despre apa, asta este grija albinelor!!
În cazul ăsta albinele sunt agresive și la o jumătate de kilometru!!

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

#9
  Raspunsul e simplu  : ai voie sa cresti albine acolo unde nu deranjezi pe nimeni.

  In cazul de mai sus apicultorul este in culpa mai ales daca nu a respectat legea apiculturii. In instanta sigur va pierde procesul cu vecinul . A mai fost un asemenea proces si stuparul a fost condamnat ca in fiecare an in perioada 15 martie - 15 octombrie sa plece cu stupii din zona locuita.