CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Chiar daca nu vei lasa nici o botca in familia care vrea sa roiasca, dar are puiet mic si oua, familia poate roi si inca chiar de doua ori. Daca e bine populata si daca nu este un cules mare (care le mai taie cheful de plecare, deoarece le da de lucru la cules sau la prelucrat nectarul), isi va trage botci din larvele mici si din oua si va roi.
  Daca ii lasi o botca si peste 6-7 zile il recontrolezi si distrugi TOATE botcile facute (sigur, fara cea lasata, care intre timp poate chiar sa iasa), atunci nu va mai roi, insa - din experienta mea - poti sa ai dificultati cu reusita matcii. Aceasta deoarece unele familii doresc ca noua regina sa inceapa sa oua dupa ce nu mai exista deloc puiet in stup. Cred ca acest comportament are ratiuni sanitare. Pe puiet este o vegetatie de ciuperci sau bacterii care nu sunt letale, dar dau mai mult de lucru albinelor care ingrijesc de puiet. Prin pauza de puiet se rupe lntul de transmitere a acestor vegetatii si se poate face o igienizare a cuibului cum in crescatoriile de pui se dezinfecteaza 1-2 zile dupa fiecare serie de pui, in lipsa tatala a puilor din hala. Pentru ca matca sa nu oua cat timp mai este puiet, albinele intarzie iesirea la zborul de imperechere a matcii si - daca matca a iesit dintr-o botca matura, cat timp in faguri mai sunt oua sau puiet mic, atunci timpul optim de imperechere se depaseste si matca poate avea dificultati de imperechere.
  Daca matca iese din botci trase din ultimele oua, va iesi la 16 zile de cand a disparut regina veche. Cu inca cca 8-10 zile pana incepe noua regina sa oua, sunt 24-26 de zile, deci a iesit tot puietul inclusiv cel de trantori. 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

S-a terminat starea de urgență !

Se pot observa destul de multe albine bătrâne...

gheghe

   Din punctul meu de vedere albinele respective au o problema de sanatate.Sunt prea multe albine negre pe o suprafata relativ mica iar luciul uleios,pe mine,ma face sa cred ca ar putea fi boala neagra.

serban


MirceaCalin

Poate par prea multe pentru că tocmai le-am deranjat cu un control rama cu ramă...
Nu am acces la cules de mană de conifere.

MOTANUL

E posibil sa aiba nosema (nu cat sa fie boala - dar mai mult decat normal). Fix la fel am avut si eu - am schimbat matca, am dat protofil si apicomplex; albinele negre au disparut treptat si au iesit doar albine normale si in primavara urmatoare stupul respectiv arata foarte bine. (chiar m-am mirat ca eu scriu pe cutie).

Acum fiind cules intens nu e recomandat - dar cand se poate ar trebui ajutate un pic sa scape de nosema. Stupul era curat, nu existau deloc pete de diaree - doar la laborator s-a vazut nosema mai multa (nu era suficienta sa se considera boala - dar mult mai multa decat in alti stupi care nu aveau albine negre deloc).

Sigur are un cules mai slab familia asta comparativ cu una similara. Daca un sanatoasa culege 10 kg asta culege mai putin (7-8 maxim). Asa a fost la mine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Ieri am avut rarul prilej (pentru mine) de a găsi în stupi două regine care "cântau".
Intr-un stup cânta una virgină, ceea ce mi s-a părut firesc pentru botcile existente în familie.
Interesant a fost că a doua cântăreață era o bucovineancă din 2019 care avea o "voce" mai joasă, dar care
avea și ea un auditoriu de câteva botci !

stefan1

  Din pacate anul asta predispune la roiri! Primavara a permis o dezvoltare buna a familiilor, dar salcamul nu este in cea mai buna stare. In plus vremea impiedica culesul; de la furtunile sau grindina din sud, la noptile si zilele reci sau uneori cu ploaie din partile mai nordice. Azi se da la noi un max de 15oC si ploaie, dar toata saptamana se anunta ploi, dupa ce abia o zi a fost un cules mai consistent si stupii gem de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

Așa arată o familie de bucovinence DUPĂ ce am pierdut roiul cu regina de anul trecut...
Mai avea "ceva" albine și în magazie !

MirceaCalin

Să vă arăt un roi cu barbă căruia i-am pus o foiță în 9 iunie și în 11 a fost deja crescută și ouată cam 70%
I-am luat-o și i-am dat alta pe care o verific luni.
A fost jale cu roirile și cukesul de salcâm.
Au strâns în schimb miere la fructiferi și păpădie...
Teiul e înflorit dar le cam plouă; mai rămâne fâneața și poate ceva floarea soarelui dar culesul aici e slab
și...depopulant !

stefan1

Ce-i cu manerele alea pe capace?! Dar 'palma' pentru muste?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MirceaCalin

 :4:
Mânerele erau montate pe capace din fabricație; etanșate cu silicon pe fiecare holzșurub.

Pliciul de muște l-am superfolosit cu mare succes anul trecut, la batalioanele de viespi care au năvălit spre toamnă.

MirceaCalin

Să vă arăt "meseria" montării mânerelor precum și calitatea lor (cumpărate de câteva luni):



MirceaCalin

#3373
Mai postăm câte ceva, să-l mai concurăm pe Motan  :tongue:

Cumva, am rămas fără o regină de roire, de anul trecut.
Larvele s-au terminat așa că am apelat la o ramă cu ouă pe care am luat-o dintr-un roi din acest an.
Au crescut 3 botci dar sunt destul de...nearătoase.
(Pozele sunt din ziua a 9-a)
Ce părere aveți: fiind crescute din ouă-larve mici, vor fi de calitate ?

Culesul de salcâm (ha-ha) și cel de tei s-au terminat în oraș, așa că albinele zumzăie puternic prin caprifoi,
printre reprizele de ploaie.

PS:
La familiile duse la țară n-am mai ajuns de 2 saptămâni (D-zeu cu mila)...

Closcutz

Ca varianta de avarie poti sa le lasi și pe astea. Botca din stanga cum privesti pare mai bunisoara. Matca nu are cum să fie de elită din cauza dimensiunii  celulei, dar macar un an s-ar putea să nu fie prea rea.