Proiectarea stupilor

Creat de flavius, Decembrie 29, 2010, 06:14:37 PM

« precedentul - următorul »

stefanescu

Flavius sa stii ca poti si cota. Daca stiai AUTOCAD sau INVENTOR gaseai si de unde. Din bara de menu comanda Tools: dimensions si gata. Dar sa stii ca imi place ce ai desenat. Felicitari si mai astept schite facute de tine
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

flavius

Mare sef, eu de meserie (de baza...) mi-s cam economist, asa...iar proiectarea tehnologica nu se studia prin facultatile de economie...da' pasiunea-i mare, minitehnicus scrie pe mine, asa ca m-oi descurca eu cumva...sarut-mana de pont, o sa vad diseara ce e cu cotele alea...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

petrica52

Citat din: N A MARIN din Ianuarie 04, 2011, 12:37:10 AM
aaaaaaaaaaaa

Am Autocad2007. Dece nu pot deschide atasamentul?  Imi apare o avertizare "AutoCad Message,
Cannot find the specified drawing file.
Please verify that the file exists."
O zi buna cu sanatate !

stefanescu

@petrica52- daca bagai de sama desenele in AUTOCAD au terminatia .dwg. Trebuie sa descarci programul Google SketchUp care e free.

@flavius: imi cer scuze daca cumva te-am jignit. Nu am stiut ce meserie ai. Ca sa ma ierti sa stii ca m-am dus la baie la oglinda si mi-am facut atocritica si sa stii ca m-am si scuipat. Inca o data te felicit. Asa eram si eu cind eram de virsta ta voiam sa le stiu pe toate si mai ales sa fac de toate
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

flavius

 :lol: =)) :lol:

Mare serif, stai linistit, ca nici nu m-am simtit, macar asa, pe departe, jignit...doar ca nu am stiut chestia respectiva, deloc...da' acum o stiu, deci nicio suparare, ca ies in castig... :beer: :beer: :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

No, dupa IMPLEMENTAREA masurilor recomandate de mai sus-numitul stefanescu, s-a reusit urmatoarea schita...enjoy...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si cuibul, cu cote cu tot...daca sunt greseli pe undeva, va rog sa le semnalati, pentru corectarea lor cat mai urgenta...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

La cuib ai falturi si in partea de sus si in cea de jos! Asa iti trebuie? Uita-te la cuib de jos in sus!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

cam asa l-am gandit...uita-te la fund, sa vezi cum vine faltul...sa nu intre apa in el, ci sa se scurga...iar catul are faltul in jos, ca sa fie usor de construit (sus are oricum falt pentru rame...)...ori cuibul, ori caturile trebuie sa aiba falt in interior, atat jos, cat si sus...am zis ca e mai simplu sa aiba cuibul, ca e mai inalt...

ideea este ca nu am la indemana schita lui Romikele, sa verific toate dimensiunile...la alea ma gandisem ca le verificati si-mi ziceti daca e ok totul...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

k, am inteles...caut acasa schita originala, si refac tot...ma rog, pe ici-pe colo, prin partile esentiale...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

adevarul este ca eu ma gandisem ca atunci cand pui catul peste corp, faltul interior al catului sa intre IN faltul cuibului, PESTE rame...adica inaltimea faltului de la corp sa fie mai mare (parca l-am facut de 20mm, nu?), in asa fel incat atunci cand vine faltul de 10 mm al catului, sa ramana, in interior, exact inaltimea necesara grosimii leatului superior al ramelor...si asa merge si cu scandura de 20mm...

Mda, da' atunci faltul este spre interior, deci curge apa IN stup, nu in afara lui...off... :thanks: :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

Obombo

Daca-mi permiteti vin cu o sugestie. Desenele se pot salva in formatul .jpg care ofera posibilitatea de a le vede direct pe forum. Ideal ar fi vederea axsonometrica cu cote. Aici un exemplu: http://www.forumdiagraria.org/api-f53/autocostruzioni-t18601.html
Numai bine!

flavius

am vazut ca se poate...da' tinand cont ca programul de desen tehnic e la liber pe net, nu vad de ce nu ar profita cei mai multi sa-l descarce, pentru a putea vedea piesele din toate unghiurile posibile...iti faci alta idee atunci cand le vezi in orice pozitie...

O sa le export si in paint, cu extensie .jpg sau .bmp, sa le vada tot poporu'...da' nu acum, ca-s la munca, si programul si schitele le am pe PC-ul de acasa...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cat redus dadant 12 rame, cu cote cu tot...si varianta schita, si varianta poza...le aveti mai jos...

Daca am timp, poate reusesc sa fac si schitele cu cuib+cat in varianta de grosime 30 mm, dupa schita lui Romikele...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Cuib in varianta cu falt, grosimea materialului 30 mm, dupa schita maestrului...

si schita, si poza...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...