Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

De ce sa ne complicam, cand se poate mai simplu?
Faci trei gaurele la pet-ul de 5l cu sirop, fie el apimera, dulcofruct, altceva sau homemade si scapi de griji o saptamana...

D006

eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.

romikele

Și dacă n-aveai, ce făceai?  :wink2:

Cris

interesanta hranirea asta la punga mai ales pentru incepatori

http://youtu.be/kT6rCi9P_Ak

daca stiam de asta nu cred ca mai dadeam bani pe asa ceva:




Cod video:
http://youtu.be/kT6rCi9P_Ak
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

mape 48-petru manea

am pus sirop in pet de cocacola si nu a curs ---am pus si in pet de apa minerala si a curs pentru ca aveaintradevar peretimai subtiri cand face vacum revarsa mult sirop --azi am folosit sticle de sticla cu dop gaurit (3 gauri ) cu burghiu de 1,5 mm si merge perfect

fiug1970

dar nu se goleste sticla....daca nu se pune inclinata catre gat..

bio

Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 03:12:55 PM
eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.

8..OPT kilograme..???.. la asa hranitor nici nu mai trebuie sa pleci in pastoral. Stai cu stupii acasa in sufragerie ... si faci suta de kile pe familie fara probleme.


... fugi de aici cu stimularile tale ,... ca la stimulare de citeva sute de grame de sirop numai minjesti hranitorul pe la colturi...... =))

romikele


NiKoN

Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 11:42:47 AM
Candva a venit la mine in vizita un procesator de miere  si a vazut o improvizatie , printre dinti a spus : săracie....
la asta nu m-am gandit!
:P
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

D006

Citat din: bio din August 13, 2014, 11:05:28 PM
Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 03:12:55 PM
eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.

8..OPT kilograme..???.. la asa hranitor nici nu mai trebuie sa pleci in pastoral. Stai cu stupii acasa in sufragerie ... si faci suta de kile pe familie fara probleme.


... fugi de aici cu stimularile tale ,... ca la stimulare de citeva sute de grame de sirop numai minjesti hranitorul pe la colturi...... =))

  Copilu , socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ! sunt hranitoare cu reductie astfel incat siropul sa fie luat in timp .

mape 48-petru manea

Citat din: fiug1970 din August 13, 2014, 09:47:37 PM
dar nu se goleste sticla....daca nu se pune inclinata catre gat..

pai normal ca inclinata ---credeam ca asta se subintelege   :hi:

mape 48-petru manea

cateva poze

romikele

Haoleuu! Le-ai dat "Unirea"? Nu le-a luat de cap?  :razz: :hi:

pharaonu75

#823
Hai sa va mai dau un subiect de discutie: sirop administrat in saci de gunoi menajer... :D
Nu vorbesc aiurea, am vazut la rusi...  :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube