Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

   Reginele au turat motoarele si de la zi la zi creste cantitatea de puiet din rame . Bucuria si mai mare o reprezinta cantitatea de pastura proaspata aparuta in ramele vecine cu puietul.
  Am reusit sa-mi aduc si fiul cel mare in stupina , chiar a inceput sa-i placa !

D006

#4516
      Am inceput stimularea totala

                                                     




                                        RECOMAND ADMINISTRAREA RESPONSABILA DE FRUCTOZA !

bucovineanu

"RECOMAND ADMINISTRAREA RESPONSABILA DE FRUCTOZA !"
Nu prea inteleg ce trebuie sa intelegem din aceasta recomandare.

orbanstefan64

cred ca se refera la exagerarea cantitatii  administrate

mape 48-petru manea

sa nu ajunga in mierea marfa

D006


D006

  Stadiul florilor in jurul stupinei.

bucovineanu

Doctore,
O intrebare, acel sirop subtire nu curge din pungi printre rame?

stefan1

  Dragos, in ultima poza nu e papadia ci podbalul, o floare foarte buna pentru albine, unde exista.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: bucovineanu din Martie 19, 2011, 07:58:53 PM
Doctore,
O intrebare, acel sirop subtire nu curge din pungi printre rame?

sefule nu este subtire , are doar putin peste 20% apa !

stupar

La Rm-Sarat papadia se infloreste odata cu ghioceii?La noi odata cu pomii fructiferi.
  O intrebare pt. dl.Dragos!-La temperatura de sub 6 grade,sau la 0 grade noaptea,siropul administrat de dv, nu mareste umiditatea in stup? :hi: :hi:

D006

#4526
   Inainte de acest val de frig reginele au depus ponta la greu asa ca pe cale de consecinta colonia de albine are acum nevoie mare de apa si cum nu pot zbura sa o aduca din natura o gaseste numai bine in acea pungulita .   :wink2:
  Si sa nu uitam ca odata cu fructosa administrez si protofilul si Startovit.

stupar

Umezeala ridicata artereaza mierea necapacita in fagure,raceste cuibul.Joia viitoare se incalzeste vremea,voi relua tratamente cu protofil. :hi:

D006




Facezti, ce va arata DRAGOS ca face =D>,.... si va fi bine !!..

si pentru Dragos ii oferim  :beer: care ii va prinde bine cind ii va fi cald..:)


Kiwi Bee

Dacami permiteti............

Dupa ce ati adus stupii la nivelul dorit si nu stiti inca unde sai duceti la un cules va recomand sa alegeti de aici:

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150179881187905&set=o.187649674596224&ref=nf#!/album.php?aid=19029&id=142699105770909