Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Citat din: cristian87 din Iulie 23, 2010, 12:35:09 PM
Da vă combat eu axioma.
Am in zonă o buruiană galbenă care imi umple caturile şi blochează cuiburile după 15 august până dă înghetul.
Anul trecut am facut si eu hrăniri de completare până la 15 august că m-am crezut mai destept ca ceilalti din zonă dar am scos tot zahărul in septembrie din caturi.
Am inteles  :) Ai extras in septembrie anul trecut  :hi: dar anul asta ai extras ? mai ai albine? numarele! :roll:

Bătrânul

Citat din: gheco din Iulie 23, 2010, 12:57:49 PM
Citat din: Batrinul din Iulie 23, 2010, 07:12:38 AM
Combate cineva urmatoarea afirmatie (axioma)?. ORICIT DE INTENS ESTE CULESUL, URMEAZA ULTIMA SAMTAMINA IN CARE MAI AI VOIE SA EXTRAGI MIERE. Incepind din 1 august incepe verificarea si daca este cazul complectarea rezervelor de hrana care strebui sa fie incheiata maxim pina la 15 august !!!!!! :nod:
In situatia in care in apropierea stupinei exista cateva zeci de ha cu faneata nu este cazul de completare a rezervelor de hrana in anii cu precipitatii (cazul acestui an). Isi completeaza singure rezervele. Si daca mai ai posibilitatea sa semeni in miriste cateva ha cu facelia precis mai poti chiar recolta.
La albine nu prea sunt valabile axiomele.
Parerea mea.
Toata stima.
Sint perfect de acord cu tine cu mentiunea ca nu ai fost atent la cuvintul "DACA " din postarea mea. Te salut si cu ocazia tirgului din Bucuresti vin sa te vizitez. :hi:

gheco

Citat din: Batrinul din Iulie 23, 2010, 03:54:17 PM
... Te salut si cu ocazia tirgului din Bucuresti vin sa te vizitez. :hi:

Aruncam ce s-o gasi pe gratar, deschid o damingeana ... si sa vezi povesti. Capacitate de cazare 4 camere proprii si daca apelam si la vecini se dubleaza.
Numai bine pentru noi si albine.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

cristian87

Citat din: Batrinul din Iulie 23, 2010, 03:48:41 PM
Citat din: cristian87 din Iulie 23, 2010, 12:35:09 PM
Da vă combat eu axioma.
Am in zonă o buruiană galbenă care imi umple caturile şi blochează cuiburile după 15 august până dă înghetul.
Anul trecut am facut si eu hrăniri de completare până la 15 august că m-am crezut mai destept ca ceilalti din zonă dar am scos tot zahărul in septembrie din caturi.
Am inteles  :) Ai extras in septembrie anul trecut  :hi: dar anul asta ai extras ? mai ai albine? numarele! :roll:
Nu am pierdut nici o familie peste iarna.In 2010,desi a fost un an groaznic mi-am inmultit de 5 ori numarul de familii de albine(de la 10 la peste 50, cu tot cu roi), am extras ceva salcam, cam 75 kg, tot cam atata mana si trag nadejde la putina poliflora.
Daca ajuta Dumnezeu .
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

Citat din: cristian87 din Iulie 23, 2010, 12:35:09 PM
Da vă combat eu axioma.
Am in zonă o buruiană galbenă care imi umple caturile şi blochează cuiburile după 15 august până dă înghetul.
Anul trecut am facut si eu hrăniri de completare până la 15 august că m-am crezut mai destept ca ceilalti din zonă dar am scos tot zahărul in septembrie din caturi.

  Daca dupa 15 august se  blocheaza cuiburile cu nectar ce masuri ati luat pentr a mentine totusi spatiul de ouat ?
  Felicitari pentru ritmul de inmultire ! daca o tii asa la anul  vei avea 250 de familii !  :nebun:

tassevasi

  Va salut domnilor . Pentru  DEDU ,ai dau o solutie ce si eu o aplic.   Am desupra sitei un placaj (pal) de 5 mm, pe lateral  cite o sipculita prinsa in cuisoare ,in asa fel ca placajul sa culiseze usor, pentru a putea fi scos,si pus deasupra peste sipci ,atunci cind te deplasezi in pastoral si ai urdinisul inchis .   Solutia este foarte usor de facut si astfel  pastrati caldura ptr.puiet . Va doresc succes !   Multa apreciere pentru tot ce se discuta si se posteaza aici .  Cu stima tassevasi .     :hi:

D006

Da, majoritatea regulilor de acolo nu mi se aplica.
Multi arbori meliferi din oras sunt doar in boboc acuma si inca se umplu faguri saptamanal la familiile puternice.
Am gasit chiar un arbore cu flori masive rosi care e tot in floare de 2 luni si inca e plin de boboci dar si fructe simultan. Era plin de albine cand m-am oprit sa-l inspectez dar nu am habar de nume inca.
Perioada fara nectar cam este prin Oct. - Nov. din cat imi aduc aminte de anul trecut.
Dar multi pomi au un ciclu al apei si nu al anotimpurilor.
Atata timp cat uzi va tot inflori.

cristian87

Citat din: dragos2006 din Iulie 23, 2010, 09:40:04 PM
Citat din: cristian87 din Iulie 23, 2010, 12:35:09 PM
Da vă combat eu axioma.
Am in zonă o buruiană galbenă care imi umple caturile şi blochează cuiburile după 15 august până dă înghetul.
Anul trecut am facut si eu hrăniri de completare până la 15 august că m-am crezut mai destept ca ceilalti din zonă dar am scos tot zahărul in septembrie din caturi.

  Daca dupa 15 august se  blocheaza cuiburile cu nectar ce masuri ati luat pentr a mentine totusi spatiul de ouat ?
  Felicitari pentru ritmul de inmultire ! daca o tii asa la anul  vei avea 250 de familii !  :nebun:
Daca imi aduc aminte bine   unele laterale  le/am extras;i le/am pus in cuiburi , aveam in plus doi orizontali de la care am dat rame celorlalti, cam 2de familie.
Cu inmultitul o las mai moale, am cumparat in primavara 20 si de aceea a fost saltul asa mare.
Nu a fost cea mai inteleapta decizie deoarece familiile noi sunt extrem de roitoare si la salcam eram toata ziua prin pomi. Mergem insa inainte.
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  NU familiile au fost roitoare  :uimit:  , tu nu ai stiut sa umbli cu familii puternice si le-a scapat la roit  !  :nod:

cristian87

Serios?
Familiile au fost chiar slabe, mai slabe decat cele ale mele 10. Cu toate acestea din a doua zi de Rusalii, adica in plin salcam la mine au fost in pomi. Din ai mei au roit doar 2.
Am avut unul pe 7 rame pe care am vrut sa il desfiintez de lenes ce era si a doua saptamana era deja in pom.
Au avut spatiu la discretie şi in cuib şi in caturi ( de 3/4)dar degeaba.Mosul de la care le-am cumparat ii lasa sa roiasca liber şi de aceea sunt asa roitoare.La unii am rupt botcile de trei ori şi degeaba mai scapam cate una si iarasi isi faceau de cap.
Pe langă caracteristica genetica vremea a fost de asa masura ca a favorizat roitul.
Am avut un cules extraordinar la salcie au umplut cuiburile de miere şi polen, au evoluat exploziv pentru ca apoi o luna de ploi cu mult puiet tanar sa ii faca să consume tot .Erau pe punctul de a muri de foame asa ca i-am hrănit. Normal ca daca aveau populatie multă si cules putin cum a venit vremea buna au fost in pomi.Salcamul in floare nu i-a oprit din roit decat pe ai mei .
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

stefan1

  Initial m-am speriat: din 10 stupi sa ajungi intr-un an la 50. Ai revenit cu explicatii si e mai de inteles:din 30 de familii ai ajuns la 50 intr-un an ca asta. Sunt curios daca cu predispozitia de roire se vor molipsi si familiile de la tine, ca doar trantorii 'lucreaza'.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristian87

Da sigur s-au molipsit  şi nu numai cu asta, sunt extrem de agresive.Dacă nu e cules bun nu te poti apropia de lăzi ce să mai zic de umblat in ele.
  La anul trebuie neaparat să cumpăr mătci de la ACA să schimb "sângele"
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

D006

  Laura s-a profilat pe produse apicole la moda si foarte scumpe : miere in sectiune  si tinctura de propolis :

stefan1

  Buna treaba!
Ce pret e la tinctura?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006