Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Citat din: Closcutz din Ianuarie 04, 2016, 10:59:14 PM
Dragos ai facut sute de filmulete despre stupi si acum nu iei in serios problema utilizarii ,,dupa ureche'' a antibioticelor?! Poate n-ai sesizat, dar se incearca inocularea ideei ca utilizand antibiotice poate ajungem la puterea familiilor de albine din Canada etc. Chiar tu ai postat mesajele dlui Dobre despre dificultatile legate de pretul mierii, tranzactiile cu miere si utilizarea antibioticelor si acum vii si spui ca asta nu-i problema serioasa? Spune-mi ce ai face daca un ,,destept" ar pune sirop cu antibiotic la ,,troaca" asa cum spunea Traian Dobre ca s-a intamplat intr-o localitate cu sute de stupi din Tulcea si albinele tale ar fi prin preajma si ti-ar boteza mierea? Ce faci cu mierea care iese cu urme de antibiotic cand tu te stii corect...?
@Closcutz: Si daca pune ciobanul in apa oilor streptomicina ce mai faci, ca si albinele tale zboara pe acolo? Hai sa reinventam povestea drobului de sare sau povesti nemuritoare cu Traian Dobre. D-aia nu are musterii Traian Dobre.
@Closcutz: Traim intr-o epoca in care comunicarea a ajuns la dimensiuni inimaginabile pentru acum o suta de ani. Din nefericire insa nici 10% din informatiile vehiculate nu sunt adevarate. Cea mai mare parte din ele nici nu este verificabila.
V-am intrebat cu nume si prenume unde scrie sa nu dai antibiotice si ce antibiotice sunt interzise in miere! Mi-ati raspuns cu legende apicole!

Closcutz

Lasa ca nu da fumidil ca nu-si permite (cum ti-a zis nea Bio, ca e scump) dar sa dea streptomicina n-are niciun stres! Sa dea Dumnezeu sa n-o patesti, dar si dc aud vreodata ca te plangi de habarnisti care dau cu antibiotice in stanga si-n dreapta sa te tii!

D006

  In primul rand ca streptomicina la albine nu are nici un fel de efect . In al doilea rand , strepto in troaca cu apa  este fix apa de ploaie , nu va fi niciodata in miere.

italianu

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 04, 2016, 11:17:18 PM
Citat din: Closcutz din Ianuarie 04, 2016, 10:59:14 PM
Dragos ai facut sute de filmulete despre stupi si acum nu iei in serios problema utilizarii ,,dupa ureche'' a antibioticelor?! Poate n-ai sesizat, dar se incearca inocularea ideei ca utilizand antibiotice poate ajungem la puterea familiilor de albine din Canada etc. Chiar tu ai postat mesajele dlui Dobre despre dificultatile legate de pretul mierii, tranzactiile cu miere si utilizarea antibioticelor si acum vii si spui ca asta nu-i problema serioasa? Spune-mi ce ai face daca un ,,destept" ar pune sirop cu antibiotic la ,,troaca" asa cum spunea Traian Dobre ca s-a intamplat intr-o localitate cu sute de stupi din Tulcea si albinele tale ar fi prin preajma si ti-ar boteza mierea? Ce faci cu mierea care iese cu urme de antibiotic cand tu te stii corect...?
@Closcutz: Si daca pune ciobanul in apa oilor streptomicina ce mai faci, ca si albinele tale zboara pe acolo? Hai sa reinventam povestea drobului de sare sau povesti nemuritoare cu Traian Dobre. D-aia nu are musterii Traian Dobre.
@Closcutz: Traim intr-o epoca in care comunicarea a ajuns la dimensiuni inimaginabile pentru acum o suta de ani. Din nefericire insa nici 10% din informatiile vehiculate nu sunt adevarate. Cea mai mare parte din ele nici nu este verificabila.
V-am intrebat cu nume si prenume unde scrie sa nu dai antibiotice si ce antibiotice sunt interzise in miere! Mi-ati raspuns cu legende apicole!


Mai omule,antibioticele sint intrezise in toata U.E. si daca nu ma insel Ro face parte(inca) din ea!
Ca sa dai antibiotice tre' sa te adresezi unui med. veterinar si/sau sub indrumare lui aplici tratamentul ,in contextul ca ai boala!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

tinumaftei

Citat din: italianu din Ianuarie 08, 2016, 09:09:15 AM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 04, 2016, 11:17:18 PM
Citat din: Closcutz din Ianuarie 04, 2016, 10:59:14 PM
Dragos ai facut sute de filmulete despre stupi si acum nu iei in serios problema utilizarii ,,dupa ureche'' a antibioticelor?! Poate n-ai sesizat, dar se incearca inocularea ideei ca utilizand antibiotice poate ajungem la puterea familiilor de albine din Canada etc. Chiar tu ai postat mesajele dlui Dobre despre dificultatile legate de pretul mierii, tranzactiile cu miere si utilizarea antibioticelor si acum vii si spui ca asta nu-i problema serioasa? Spune-mi ce ai face daca un ,,destept" ar pune sirop cu antibiotic la ,,troaca" asa cum spunea Traian Dobre ca s-a intamplat intr-o localitate cu sute de stupi din Tulcea si albinele tale ar fi prin preajma si ti-ar boteza mierea? Ce faci cu mierea care iese cu urme de antibiotic cand tu te stii corect...?
@Closcutz: Si daca pune ciobanul in apa oilor streptomicina ce mai faci, ca si albinele tale zboara pe acolo? Hai sa reinventam povestea drobului de sare sau povesti nemuritoare cu Traian Dobre. D-aia nu are musterii Traian Dobre.
@Closcutz: Traim intr-o epoca in care comunicarea a ajuns la dimensiuni inimaginabile pentru acum o suta de ani. Din nefericire insa nici 10% din informatiile vehiculate nu sunt adevarate. Cea mai mare parte din ele nici nu este verificabila.
V-am intrebat cu nume si prenume unde scrie sa nu dai antibiotice si ce antibiotice sunt interzise in miere! Mi-ati raspuns cu legende apicole!


Mai omule,antibioticele sint intrezise in toata U.E. si daca nu ma insel Ro face parte(inca) din ea!
Ca sa dai antibiotice tre' sa te adresezi unui med. veterinar si/sau sub indrumare lui aplici tratamentul ,in contextul ca ai boala!
Ce am intrebat eu si ce imi raspunzi dumneata!

MOTANUL

Citeste si tu in manualul de apicultura - ACA editia 2012 la boli bacteriene si gasesti in mai multe locuri scris ca este interzisa efectuarea tratamentului cu antibiotice datorita riscului remanentei antibioticelor in produsele stupului conform legislatiei in vigoare.

Acum sper ca esti multumit ca stii unde scrie.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

D006

Dragul meu legea este doar cea publicata in MONITORUL OFICIAL ! Respectivul manual este doar maculatura editata de o firma privata . Ca ei mananca un rahat e treaba lor asta nu ne obliga pe noi sa mancam doi...

D006

  In Australia colegii nostri incep sa puna cat peste cat .

http://www.youtube.com/watch?v=g9MyZOOPk4M

Kiwi Bee

Deja sa si stors miere in noiembrie si decembrie. Australienii incep mai repede si termina mai tirziu decit noi in NZ. Chiar daca ei stau in sudul AUS unde clima este asemanatoare cu cea a noastra in nord NZ ei se pot deplasa spre centrul AUS unde mai tot timpul este cald si uscat(mai ploaie si pe acolo).
Si aici in NZ cei mari si bine organizati sau dus in nord deja in primavara ca sa prinda prima tura de manuka si treptat coboara spre sud mergind dupa manuka. Trebuie sa fi foarte bine organizat + sa ai bani la spate caci sa ajuns la o bataie mare pt locuri. Si eu prezic ca acesta inca nu a atins cel mai drastic punct.

Imaginativa ca in RO aveti doar paduri private de salcim sau care apartin de departamentul conservarii al naturiisi nu este loc de parcare linga padure. Toate teritoriile fie paduri fie pasuni sau etc sint inconjurate de gard de sirma fie ele private sau guvernamentale. Nu poti parca cu albine pe marginea soselii caci prezinti pericol circulatiei publice.
Trebuie sa te intelegi cu proprietarul padurii care ati va pretinde niste mii de euro in schimb si totodata nu va lasa pe altul sa vina cu albine pe pamintul/padurea lui. Darrrrr daca altul se intelege cu un fermier la 100-500m distanta(de partea cealalta a soselii) si asi pune acolo stupi atunci vor incepe problemele.
Unii apicultori(astia sint mari de tot) au ajuns sa aiba padurile lor de manuka. De altfel nu existau pina nu demult paduri numai si numai de manuka. Nici acum nu exista cu exceptia a citorva private si micutze. Chiar am auzit de unii ca ar dori sa se introduca niste legi/reguli ca altii sa nu poata sasi puna stupi la "X" km de padurile lor private de manuka caci ei vor fi pagubiti daca si altii aduc stupi in zona(chiar daca nu le pun pe pamintul lor). Ei numesc acest lucru "furt de nectar" iar prin lege furtul este furt si se pedepseste ca atare. Majoritatea nu credem ca se va face orice in acest sens. Daca nu stii ca albina culege pe o raza de 2-3km atunci nu te apuca de apicultura. Sau cumparati o mie de hectare de teren si plantezi un hectar de manuka la mijloc. Eiiiii asa deja nu le convine. Ei au bani sa cumpere teren, ei au bani sa investeasca si ei au drepturi. Asta asa a fost in totdeauna in NZ. Cel cu bani are drepturi iar restul are dreptul sa fac ceea ce zice cel cu bani.

D006

  Azi a sosit primul polen pe 2016 . Din curiozitate in decembrie am aplicat o anumita turta cu plante la o colonie si azi nebuna căra polen ca la balamuc. Coincidenta ?

Eugen B

La tine in zona a fost cald in ultima vreme si probabil ai papadie sau ceva care e inflorit.
La mine in zona si daca vor nu au de unde sa aduca polen.
Poate ar trebuie sa spuna fiecare parerea, eu nu cred ca e bine si normal sa aduca polen in dec-ianuarie

D006

  Probabil aduce de la alun . Oricum in februarie cand va permite vremea voi deschide colonia respectiva si o voi filma.

pharaonu75

Citat din: Dragos G. din Ianuarie 11, 2016, 05:20:57 PM
... in decembrie am aplicat o anumita turta cu plante la o colonie ...

Dă-ne repede rețeta, până nu o uiti! :P
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Nu mai pierd timpul cu facutul turtelor , le cumpar de-a gata.

Eugen B

la mine alunul nu da polen. A fost tot rece.
Domnu Dragos ai renuntat la rasa locala, la turte proprii, sa imi spui si mie rasa, o fi carnica sau care?
Tot ce faci tu acasa e mult mai bun si sanatos.
dulcofruct e turta?
Eu ma chinui sa fac aproate tot personal si sper sa fie bine.