Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Eu de la catina cu miere nu am dormit o noapte . nu am crezut ca este un energizant asa de puternic.

Kiwi Bee

Dupa citeva luni de paine cu miere(asta duceam la servici - 2 sandvicuiri) am pus 10kg la burta.... dar mam simtit bine caci lucram de dupa masa pina seara si noaptea.

D006

  Fara paine pt. ca devine bomba calorica !

Bistriteanul

Citat din: Dragos G. din Decembrie 02, 2015, 11:24:01 AM
  Eu de la catina cu miere nu am dormit o noapte . nu am crezut ca este un energizant asa de puternic.

Ai luat catina cu miere ca sa dormi? :lol:
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

D006

stiam ca este energizant dar nici chiar asa . Am vrut sa ma conving pe propria piele.  :)

oroles

Asa e, e un bun energizant. Am si eu cateva borcane. Eu scot sucul de catina, adaug tot atata volum miere. Apoi pun pe deasupra 25 ml de tinctura de propolis si polen. Iese ceva cu gust bun si cu efect asupra sanatatii. Iarna trecuta a dat o gripa peste mine cu febra 40 de grade si tuse de nu mai stiam ce e cu mine (pneumonie iesise la raza). Nu am dormit vreo saptamana de la tuse. Cat am luat catina nu s-a lipit nimic de mine. Apoi a venit gripa asta si nu imi mai trecea. Mi-a zis cineva sa iau ulei de catina de la Hofigal. Cu ala m-am pus in doua saptamani pe picioare. Luasem pastile cu pumnul pana atunci. Niciun antibiotic nu isi facuse efectul. Cred ca era mai degraba un virus. Dupa ce am luat catina mi-am revenit.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

  In atentia apicultorilor detinatori de PFA sau II

  Cu ceva timp in urma un stupar din zona mea dupa ce a terminat cu masura 141 a vrut sa desfiinteze PFA-ul . Pana aici toate bune si frumoase numai ca omul nu a stiut ca inchiderea nu se face pana nu se efectueaza un control de fond de la ANAF . Problema e ca omul in urma controlului a primit o amenda de aprox. 10000 lei ! de ce ? pt.. ca a inchis PFA-ul avand in patrimoniu utilaje la care nu expirase perioada de amortizare.
  Atentie cand desfiintati PFA-urile , trebuie sa fie pe zero si cu nimic in patrimoniu !

Eugen B

Dn Dragos sunt f de acord si inca ceva.
De ce sa facem Pfa si sa platim lunar sanatate si de toate cand noi nu facem venit ddcat 4-5 luni maxim. Ar trebui doar pe lunile respective sa platim sau sa platim lunar dar mai putin.
Nu putem fi pe aceeasi linie cu firmele

bucovineanu

De la 1 ianuarie sunt obligate sa plateasca asigurari de sanatate si persoanele fizice, chiar daca nu au nici un fel de venit.

Eugen B

Stiu, am vazut si eu, inteleg de ce a pus asa ceva. Deoarece multi puneau multe cheltuieli si nu aveau teoretic profit, dar aici erau firme care lucreaza luna de luna, nu doar cateva luni pe an.
La interprindere individuala nu cred ca se plateste inca taxele astea. Oricum toti care au proiecte si au PFA o sa plateasca cativa ani , dar dupa ce vor fi gata proiectele si vor lcihida PFA-ul, nu vor mai veni bani nici de aici.
Statul roman nu are planuri decat pe termen scurt, pe termen lung vad ca nu au gandit-o asta cu PFA, in fine, se vede ce conducere avem

PACO

Citat din: Eugen B din Decembrie 06, 2015, 08:01:01 PM
Dn Dragos sunt f de acord si inca ceva.
De ce sa facem Pfa si sa platim lunar sanatate si de toate cand noi nu facem venit ddcat 4-5 luni maxim. Ar trebui doar pe lunile respective sa platim sau sa platim lunar dar mai putin.
Nu putem fi pe aceeasi linie cu firmele

De unde ai scos-o pe asta cu platitul lunar ?!

Eugen B

Nu te uiti la tv sau la legi. Pfa-urile din cate vad eu vor fi obligate sa plateasca trimestrial ceva taxe in plus. Cauta pe net sa vezi. Cand o sa am timp o sa caut exact legea.

balasbebe

Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 06:17:43 PM
  In atentia apicultorilor detinatori de PFA sau II

  Cu ceva timp in urma un stupar din zona mea dupa ce a terminat cu masura 141 a vrut sa desfiinteze PFA-ul . Pana aici toate bune si frumoase numai ca omul nu a stiut ca inchiderea nu se face pana nu se efectueaza un control de fond de la ANAF . Problema e ca omul in urma controlului a primit o amenda de aprox. 10000 lei ! de ce ? pt.. ca a inchis PFA-ul avand in patrimoniu utilaje la care nu expirase perioada de amortizare.
  Atentie cand desfiintati PFA-urile , trebuie sa fie pe zero si cu nimic in patrimoniu !
Daca am cumparat lazi trebuie sa fac ceva sa scap de ele? Caut ceva loca sa vina sa le arda.

D006

  Proces verbal de incendiere plus o hartie de la veterinar si ai scapat de grija.  Asta cu lazile e simpla dar sunt altii care-si vand utilajele din inventar fara evaluare si factura.

Eugen B

Pana acuma am platit doar impozit pe stupi. Asta este un fel de impozit pe venit. Dar de la anul va fi obligatorie si sanatatea si pensia. Exact nu stiu cat vom plati. Caut si eu dar suma exacta nu stiu cum se va calcula