Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  In ajunul Craciunului am avut o sedinta operativa cu apicultorii din zona mea . Concluzia este ingrijoratoare , puiet de toate varstele pe una doua rame . Asta la aproximativ 50% din efective.  Acum suntem la mana vremii , daca tine cu noi totul la fi Ok dar daca se va repeta scenariul din iernile trecute nu este bine.

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 26, 2014, 10:14:37 AM
  In ajunul Craciunului am avut o sedinta operativa cu apicultorii din zona mea . Concluzia este ingrijoratoare , puiet de toate varstele pe una doua rame . Asta la aproximativ 50% din efective.  Acum suntem la mana vremii , daca tine cu noi totul la fi Ok dar daca se va repeta scenariul din iernile trecute nu este bine.

idem si in mica mea stupina ... am primit comentarii ca am intrat la iernat cu albine tinere, bla bla!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

Din cate observ la meteo urmatoarele zile vor fi geroase

ionel07196555

Citat din: dragos2006 din Decembrie 26, 2014, 10:14:37 AM
  In ajunul Craciunului am avut o sedinta operativa cu apicultorii din zona mea . Concluzia este ingrijoratoare , puiet de toate varstele pe una doua rame . Asta la aproximativ 50% din efective.  Acum suntem la mana vremii , daca tine cu noi totul la fi Ok dar daca se va repeta scenariul din iernile trecute nu este bine.
Acelas lucru pot sa zic si eu aproape de FETESI .
Din 5 transvazati 2 aveau oua de 3 zile pe cite 2 rame.
Sint roi din iulie cu 2>3 intervale de albina .
SE pare ca vreme e la fel ca anu trecut trasa la indigo .
SA avem tot un an ca anu trecut ?????????

albinasebes

daca au puiet nu se mai muta de pe el, o varianta ar fi turtele puse deasupra ghemului?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

relutu

Si la mine a aparut pietul de toate varstele.

cipik

La mine nu am gasit puiet/larve/oua. Asta ma bucura, uitandu-ma la prognoza meteo
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

CRISTI M

Va salut


Acum am si eu ceva timp liber si vreau sa-l " supar " pe cuscru Dragos :) .( daca ma vede :)) )

Sa-ti traiasca Stefan si toata familia ta . Sa nu ridici cu o singura mana sticla ca ajunci ca mine :) .  Am invatzat ca toate lucrurile trebuie sa se faca cu 2 manutze :)  ( cand oboseste ..... o schimbi ) .

Albinele mele .... traiesc .... vad eu ce ramane in primavara . Eu  ma rog sa fie bine .


Ignatov Andrei

Citat din: mmacreanu din Decembrie 26, 2014, 10:29:37 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 26, 2014, 10:14:37 AM
  In ajunul Craciunului am avut o sedinta operativa cu apicultorii din zona mea . Concluzia este ingrijoratoare , puiet de toate varstele pe una doua rame . Asta la aproximativ 50% din efective.  Acum suntem la mana vremii , daca tine cu noi totul la fi Ok dar daca se va repeta scenariul din iernile trecute nu este bine.

idem si in mica mea stupina ... am primit comentarii ca am intrat la iernat cu albine tinere, bla bla!


Nu ai primit comentarii, eu doar am spus o parere ! :wink2:
Dar daca eu, care am cu 15 ani mai multa apicultura dacat ai tu varsta, am facut "bla bla", inseamna ca nu ai inteles nimic ! :nono:
Daca tot te plangi  lui Dragos, fa bine si spune-i ca "bla bla" ti-a facut Ignatov...
Sa ma injure el, iar pe tine sa te "blagosloveasca" ! :rotfl:

Hai noroc si voie buna !!! : sampanie: :i_love_you:

mmacreanu

#8814
Citat din: Ignatov Andrei din Decembrie 27, 2014, 10:29:41 PM
Citat din: mmacreanu din Decembrie 26, 2014, 10:29:37 AM
Citat din: dragos2006 din Decembrie 26, 2014, 10:14:37 AM
  In ajunul Craciunului am avut o sedinta operativa cu apicultorii din zona mea . Concluzia este ingrijoratoare , puiet de toate varstele pe una doua rame . Asta la aproximativ 50% din efective.  Acum suntem la mana vremii , daca tine cu noi totul la fi Ok dar daca se va repeta scenariul din iernile trecute nu este bine.

idem si in mica mea stupina ... am primit comentarii ca am intrat la iernat cu albine tinere, bla bla!

Nu ai primit comentarii, eu doar am spus o parere ! :wink2:
Dar daca eu, care am cu 15 ani mai multa apicultura dacat ai tu varsta, am facut "bla bla", inseamna ca nu ai inteles nimic ! :nono:
Daca tot te plangi  lui Dragos, fa bine si spune-i ca "bla bla" ti-a facut Ignatov...
Sa ma injure el, iar pe tine sa te "blagosloveasca" ! :rotfl:

Hai noroc si voie buna !!! : sampanie: :i_love_you:

sa nu fie inteles gresit, orice lucru spus aici il iau ca invatatura pt ca la acest capitol sunt, ,,bla bla" insemna si multe altele care s-au mai spus, cred ca daca ati spus ceva, s-a spus din experienta!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

D006

A nins 30 cm de zapada si iar este catastrofa naturala ! cat mai putem suporta atata incompetenta din partea autoritatilor ??? La aceasta oră mai multi oameni sunt lasati sa moara in casa pentru că asa spune protocolul . Mai Arafatul lui peste prajit , unde esti mă ???

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Decembrie 29, 2014, 07:15:38 PM
... Mai Arafatul lui peste prajit , unde esti mă ???

Cauta doua cutii... negre! Una la munte si una la mare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 29, 2014, 07:15:38 PM
A nins 30 cm de zapada si iar este catastrofa naturala ! cat mai putem suporta atata incompetenta din partea autoritatilor ??? La aceasta oră mai multi oameni sunt lasati sa moara in casa pentru că asa spune protocolul . Mai Arafatul lui peste prajit , unde esti mă ???
In Spania, Anglia, Italia si Franta (lumea buna) daca lapoveste un  pic sau ninge si se aseaza 2-3 centimetri se blocheaza toata activitatea. La noi nu e vorba ca a nins 30 de centimetri. Problema a fost crivatul care a viscolit zapada. Incepand din Transilvania si pana la Atlantic, crivatul nu mai bate. De altfel, zonele in care acest vant bate si zonele cu probleme cand ninge sunt an de an aceleasi (toata Moldova, inclusiv Buzaul :D, Baraganul, Dobrogea). Eu nu acuz pe nimeni. Am dat zapada de dimineata (cca. 50 de centimetri, nu 30) si in jumatate de ora era la loc. Am deszapezit si stupii deoarece nu aveam acces si zapada a ajuns pana la urdinis, desi ii am destul de sus.

CitatEste un vânt de pe terioriul Moldovei, Dobrogei și partea sud-estică a Munteniei, care suflă mai ales iarna aducând zăpadă, furtuni de zăpadă (viscol) și ger, fiind un vânt puternic atingând viteze de 30 - 35 m/s. A fost descris poetic de Vasile Alecsandri în pastelul ,,Iarna". Vara suflă sporadic aducând un aer fiebinte și uscat din răsărit. Mai este numit și ,,Traistă goală" sau ,,Vântul de miazănoapte" deoarece bate dinspre nord. În Transilvania mai este numit și ,,Soreț", desemnat printr-un cuvânt derivat probabil de la Soare.

Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/V%C3%A2nturi_din_Rom%C3%A2nia
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

#8818
De la ora 13:00 nu mai bate nici un crivat . La aceasta ora pe hartie toate drumurile sunt blocate , in realitate se poate circula pe ele . Doar ca se mai deconteaza cateva trenuri cu motorina .

Mai oroles la ora 4 dimineata soseste ambulanta la o gravida cu apa rupta dar soferul nu primeste OK-iul sa se intoarca la Braila . La ora 20 echipa PRO TV ajunge la gravida cu masina NORMALA , nu cu pluguri , nu cu autogredere . Se da doua legaturi in direct la stirile protv si arafat spune ca se va alega solutia corecta... la mari insistente ambulanta este lasata sa plece la Slobozia . In acest timp doua masini de dezapezit stau pe dreapta si asteapta sa treaca timpul ca doar banul de la buget curge ... sa nu iti bagi ceva in gura cuiva ???

stefan1

  Dragose, tu te-ai mai luat de Arafat si cand s-a certat cu Base (care intre timp a recunoscut ca a gresit in cea problema), dat tie de atunci ti-a ramas pata pe el. Daca ai vazut un sondaj recent, SMURD-ul se bucura de mai mare incredere la populatie chiar decat Biserica, nemaivorbind de politicieni. O statistica vorbeste de peste 2 milioane!!! de actiuni ale SMURD si serviciile de salvare intr-un an. E inerent ca la atat volum de activitate sa fie si esecuri. Cred ca nici tu nu ai numai familii de albine campion, cate una mai da si coltul, dar pentru aia nu trebuie sa impuscam stuparul. Si misiunile Apollo au avut esecuri, dar americanii nu si-au impuscat savantii care au lucrat la misiune. Aceasta prostie romaneasca cu "Jos!" la orice esec, fara a avea in loc pe cineva mai bun, ne face numai rau. Probabil este un protocol si o colaborare intre serviciile de salvare si cei de la Circulatie. Nu poate Arafat sa faca tot, sa ia el toate deciziile, sa curete tot el drumurile de zapada, sa repare avioanele si elicopterele ca sa fie totul perfect. Si asa eu cred ca se exagereaza cu exigentele astea de curatire a drumurilor pe perioada de viscol, cand munca e absolut inutila, se consuma energie si materiale poluante fara nici un efect. Iohannis spunea anii trecuti referitor la asemenea pretentii de a curata de zapada drumurile, ca s-a interesat anume in Germania cum procedeaza si sunt acolo multe orase care nu intervin nicicum, spunand ca nu isi permit financiar sa asigure aceste servicii. In altele sunt stabilite doar cateva artere principale si in rest cetatenii prin forte proprii isi degaja drumurile, daca nu stau asa, ca iarna nu-i ca vara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)