Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Pentru cei care ma mananca de cur am o informatie  : pana la sfarsitul lunii se pot depune dosare pe masura 112 prin GAL-uri , si e doar 40.000 de euro bucata !!!  cum PLM taman in zona mea un GAL are o groaza de bani necheltuiti ....

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 12, 2014, 07:22:21 PM
  Pentru cei care ma mananca de cur am o informatie  : pana la sfarsitul lunii se pot depune dosare pe masura 112 prin GAL-uri , si e doar 40.000 de euro bucata !!!  cum PLM taman in zona mea un GAL are o groaza de bani necheltuiti ....
Cu 112 ai " inebunit" tu apicol daca mai dai încă odată in el faci faci filme si noaptea.

istodorescu vasile

un bun apicultor poate fi remarcat din postari, sfaturi date celor interesati, nu neaparat din filme. nu toata lumea cunoaste arta cinematografiei.multi apicultori ce cunosc meserie sunt din zona rurala si in multe locuri accesul la internet  nu este posibil. la mine au ajuns cu internetul acum 2 ani,fiind tot in zona rurala, insa sunt apicultori in virsta cu 50 de ani de apicultura in spate , care daca  vad ce  posteaza unii dintre noi  incep sa zimbeasca.acum nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni, insa  MARIAN SIMA a aratat niste lucruri interesante cum ar fi presele pentru faguri artificiali, DL. DRAGOS are citeva filme interesante,mai intra ei in coliziune unii cu altii din orgoliu, insa daca esti interesat iei lucrurile bune de la ei sau ignori, insa vad ca apar unii anonimi care nu arata nimic decit vor sa fie gica contra, si sa se dea mari cunoscatori. cind spun ca nu lucrez la ferme apicole, nu am sute de stupi, nu am reusit in apicultura, inseamna ca habar nu am de ce ma aflu pe aici si sa las pe altii sa se bage in seama.

desprealbine

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 12, 2014, 07:45:58 PM
un bun apicultor poate fi remarcat din postari, sfaturi date celor interesati, nu neaparat din filme. nu toata lumea cunoaste arta cinematografiei.multi apicultori ce cunosc meserie sunt din zona rurala si in multe locuri accesul la internet  nu este posibil. la mine au ajuns cu internetul acum 2 ani,fiind tot in zona rurala, insa sunt apicultori in virsta cu 50 de ani de apicultura in spate , care daca  vad ce  posteaza unii dintre noi  incep sa zimbeasca.acum nu vreau sa intru in contradictie cu nimeni, insa  MARIAN SIMA a aratat niste lucruri interesante cum ar fi presele pentru faguri artificiali, DL. DRAGOS are citeva filme interesante,mai intra ei in coliziune unii cu altii din orgoliu, insa daca esti interesat iei lucrurile bune de la ei sau ignori, insa vad ca apar unii anonimi care nu arata nimic decit vor sa fie gica contra, si sa se dea mari cunoscatori. cind spun ca nu lucrez la ferme apicole, nu am sute de stupi, nu am reusit in apicultura, inseamna ca habar nu am de ce ma aflu pe aici si sa las pe altii sa se bage in seama.
Am si eu câțiva stupi si- mi place ca vorbesc despre albine .
Deaia ma aflu pe aici.

D006

#8389
  In urmatorul film apare un apicultor pe care eu il admir foarte mult deoarece iubeste albina si prezinta stupii LUI si nu se da smecher pe stupii altuia :

http://www.youtube.com/watch?v=8sk06RwlZ88#ws

Aurel

  La o asa zona ar fi pacat sa nu tina albine.Si un alt lucru de apreciat este ca-l coopteaza si pe pustiu si-i trezeste interesul.

marian sima

Citat din: desprealbine din Octombrie 08, 2014, 06:54:54 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 06:39:27 PM
Nu o fi Dragos cel mai tare insa dalta mea apicola a vazut mai multa apicultura decat tine.
Daca ai 50 de stupi si ridici capacul de 10 ori pe an=500 de capace ridici tu anual.
Daca faci 100 de ani de apicultura =50 000 de capace ridici tu intr-un secol de apicultura.
Atâta ar trebui sa faci int-un an. Ești așa de departe ca nici nu te vezi.

Acum ai cativa stupi?
Eu spun ca si aia sant virtuali pe jocul FERMA.
Asta e unul din stupi tai.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 12, 2014, 08:27:30 PM
Citat din: desprealbine din Octombrie 08, 2014, 06:54:54 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 08, 2014, 06:39:27 PM
Nu o fi Dragos cel mai tare insa dalta mea apicola a vazut mai multa apicultura decat tine.
Daca ai 50 de stupi si ridici capacul de 10 ori pe an=500 de capace ridici tu anual.
Daca faci 100 de ani de apicultura =50 000 de capace ridici tu intr-un secol de apicultura.
Atâta ar trebui sa faci int-un an. Ești așa de departe ca nici nu te vezi.

Acum ai cativa stupi?
Eu spun ca si aia sant virtuali pe jocul FERMA.
Așa te pozitionam pe tine corect in lumea apicola ( adică la 100 de ani distanță ).
Daca aveam eu așa mulți stupi nu mai aveam timp sa mai învăț apicultura de la tine.

marian sima

Uite ca sant la 100 de ani distanta si astept sa invat de la tine chestii noi legate de apicultura.
Astept. :roll:

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 12, 2014, 08:36:56 PM
Uite ca sant la 100 de ani distanta si astept sa invat de la tine chestii noi legate de apicultura.
Astept. :roll:
Cand vorbești despre selectie trebuie sa folosesti cuvinte ca:
Valuare fenotipica,efectul de heterosis,regresiune descendenta- mama,regresiune descendenta-media parintilor,efecte pleiotropice,efectele genotipului,elementul epistatic...

victor

Ce ai luat? Vreau si eu. :nebun:
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

marian sima

 Dai tu inainte cu aceste cuvinte.

In ce zi se intoarce ultima data matca in botca?

E o prima intrebare la care poti raspunde cu cuvintele tale.


desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 12, 2014, 09:30:48 PM
Dai tu inainte cu aceste cuvinte.

In ce zi se intoarce ultima data matca in botca?

E o prima intrebare la care poti raspunde cu cuvintele tale.
Asta da întrebare intrebatoare.
Cu asta m-ai blocat . =D>
Dar ar mai fi o chestie :  este vorba de matca ta sau de matca mea??? :D

mosunick

Fix in ziua in care moare din cauza ca stapanu' n-a fost pe faza sa rupa botca dupa eclozionare.  :nono: :nono: :nono:
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

marian sima

Citat din: desprealbine din Octombrie 12, 2014, 08:51:16 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 12, 2014, 08:36:56 PM
Uite ca sant la 100 de ani distanta si astept sa invat de la tine chestii noi legate de apicultura.
Astept. :roll:
Cand vorbești despre selectie trebuie sa folosesti cuvinte ca:
Valuare fenotipica,efectul de heterosis,regresiune descendenta- mama,regresiune descendenta-media parintilor,efecte pleiotropice,efectele genotipului,elementul epistatic...

Stii,daca te uiti pe forumurile apicole vei observa oameni simpli care vorbesc din experienta personala fara a folosi termeni stiintifici.
Pana acum era doar un Dotore el vorbeste in cuvinte pompoase dar habar are de bolile albinelor,ce bine acum nu mai este singur.
Meriti si tu titlul de DOTORE HABARNIST,esti rupt de realitatea apicola din pastoral,habar ai de albina dar i-ti place sa folosesti cuvinte care i-ti arata aura de Dotore. =))

Daca erai atent la forma botci ,la dimensiunea ei din interior,la faptul ca atunci cand matca creste hrana din botca scade si  creaza mai mult spatiu atunci stiai si perioada in care matca se intoarce ultima data.
Insa cum stupii ta sant virtuali nu ai cum sa faci un anumit studiu.

Enumera dupa carte cuvinte pompoase ,cateva texte  si gata stii apicultura. =))Nu e asa Dotore.