Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Si azi ma uitam la o rama si ma minunam cum de albinele sunt cei mai buni arhitecti din natura . Toata viata mea ma voi minuna de aceasta fiinta nobila si ii voi multumi lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa sa fiu aproape de ele.

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Mai 11, 2014, 10:38:41 PM
Si azi ma uitam la o rama si ma minunam cum de albinele sunt cei mai buni arhitecti din natura . Toata viata mea ma voi minuna de aceasta fiinta nobila si ii voi multumi lui Dumnezeu ca mi-a dat sansa sa fiu aproape de ele.

Toată stima pentru afirmaţia de mai sus.
Să ne ajute Domnul, chiar dacă mai păcătuim.

Constandin Pălămidă
Din lanul de fasole, pe mâna stângă.
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006


jean_dobrita

Cu atatea ploi s-ar putea sa urle in curand si pe la noi prin buzunare...sau ne reprofilam ne apucam de crescut vaci ca se face fanul... :))

D006

Eu deja am cumparat 5 oi si le duc la păscut prin lanul cu fasole că a crescut pălămida mare.

Din lanul de fasole

#7790
Citat din: Din lanul de fasole din Mai 09, 2014, 10:27:56 PM
Citat din: dragos2006 din Mai 09, 2014, 07:40:22 AM
Domnule Palamida din lanul cu fasole ce va mai fac albinele ?


Dar eu nu am intrat pe forum pentru asta, hotărârea de a sta de veghe în lanul de fasole a fost determinată de dorinţa de a povesti partea proastă a poveştii albinăritului, nu partea bună, aşa că acum intru în subiect, atenţie la mine! :P
Verificasem acum câteva zile stupul marilor speranţe, făcut de mine, 8 rame Dadant + uluc, doream să-i pun catul, când l-am iernat era campion, deşi avea regină de salvare de anul trecut...  Prost, domnule, prost, pontă subţire, n-a putut să construiască, deziluzie, dar astăzi, ca să nu pun catul la un stup pe 10 rame Dadant, sufocat de albine, m-am hotărât să iau din el o ramă cu puiet complet căpăcit, în curs de eclozare, cu tot cu albină, s-o introduc în stupul mic şi păcătos şi să-i dau la schimb o foaie, ca să aibă de lucru... Zis şi făcut, dar înainte de a desface stupul donator, l-am verificat pe păcătos... minune! Chiar la mijloc, unde îmi propusesem eu să introduc rama, o ramă cu puiet, inclusiv larvar, poate şi ouă, nu m-am uitat atent, dar care avea la jumătatea ei, la o palmă de şipca superioară, o frumuseţe de botcă! Asta a fost una.
A doua, acum urmează. După ce am îmbătat rama donatoare şi tot stupul cu o ţuică de Cislău, de prune, am introdus rama în păcătos... vă daţi seama ce bătălie a început, ca la Podul Înalt, dar am restrâns şi eu urdinişul, la un centimetru jumate, dacă vor să se bată, treaba lor, dar să nu mai ştie şi vecinii.
Toate cele bune, tot respectul pentru ştiinţa dumneavoastră apicolă.
Constandin Pălămidă

PS Nu ştiu ce credeţi dumneavoastră despre albine, dar eu sunt sigur, că în treaba lor, sunt mult, mult mai pricepute ca mine.

Am adus pe acest topic comentariul, pentru ca un novice, ca şi mine, să poată urmări evoluţia unui proiect, care nu e în toate cazurile cea mai bună. Aceasta a fost introducerea, acum atenţie la mine şi ochii la televizor :P

Afară plouă, torenţial, nu vă scriu nimic nou, aşa a fost vremea în această primăvară pe valea Buzăului, dacă mai continuă să plouă aşa, mă voi duce cu stupii în pastoral, unde îi are domnul Dragoş Gavrilă (dragos2006), la salcâm, cu casă cu tot, pentru că au început alunecările de teren. Sunt aproape sigur că voi fi foarte bine primit, inclusiv de autorităţi, mă vor întâmpina domnul Ponta, într-o barcă gonflabilă, care îmi va conferi titlul de "doctor în alunecări pe păşuni naturale", dar şi de domnul Băsescu, pe puntea unui cargou din hârtie, care mă va face căpitan pe arca lui Noe, că vin şi cu albinele.

PS. Abia aştept să pot verifica ce s-a întâmplat cu botca de schimbare liniştită de regină, mai ales pentru mi-a crescut curiozitatea: albinele s-au liniştit, atacul de furtişag s-a oprit, iar culegătoarele au adus în continuare, de zor, polen, semn că vechea regină tot a mai depus ouă.
Să auzim de bine!

C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

Din lanul de fasole

Citat din: dragos2006 din Mai 14, 2014, 10:27:27 PM
Eu deja am cumparat 5 oi si le duc la păscut prin lanul cu fasole că a crescut pălămida mare.

Sunteţi bine primit, Doamne-ajută! Oi am şi eu, dar miei... deloc, cred că nu am avut berbeci buni...
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

D006

O veste " buna " pentru apicultori din partea guvernului Ș


Şapte produse de protecţia plantelor de la BayerCropScience, un insecticid de la Syngenta şi un insecticid omologat de Chemtura vor putea fi utilizate pe teritoriul României prin pulverizare aeriană. Lista acestor produse, cuprinsă într-un proiect de Ordin publicat de MADR, va intra în vigoare după ce primește avize atât din partea MADR, cât și a Ministerului Mediului și Ministerului Sănătăţii: Biscaya 240 OD (substanţă activă tiacloprid), Decis 25 WG (deltametrin), Falcon 460 EC (Triadimenol + tebuconazol +spiroxamină), Folicur Solo 250 EW (tebuconazol), Nominee 400 SC ( Bispiribac-sodiu), PROFILER 71,1WG (Fluopicolid + fosetil de aluminiu), ZANTARA 216 EC (Bixafen + tebuconazol) - toate omologate de BayerCropScience, Germania; Karate Zeon (Lambda-cihalotrin) - deţinătorul omologării Syngenta Ltd, Anglia; DIMILIN 48 SC (Diflubenzuron) - deţinătorul omologării Chemtura Europe Ltd, Anglia.

Kiwi Bee

Sint aceste substantze folosite pe scara larga si in alte tzari EU? Sau vor sa le testeze in EST?

dodo79

Citat din: Kiwi Bee din Mai 15, 2014, 05:59:38 PM
Sint aceste substantze folosite pe scara larga si in alte tzari EU? Sau vor sa le testeze in EST?
biscaya se foloseste deja la rapita.nu este nociv ptr albine doar daca sunt in camp in momentul stropirii.putin il folosesc ptr ca e cam scump.sa speram ca se vor interzice cele nocive

marian sima

Au aparut insecticide care afecteaza doar insectele care consuma din frunza rapitei si nu le afecteaza pe cele care consuma nectar.

Sau efectuat stropiri insa albinele nu au avut nimic si nici macar nu au fost inchise.

Eu am fost departe de rapita insa au fost apicultori care au avut stupi langa rapita si nu sa intamplat nimic,au cercetat in lanul de rapita,la urdinis si imprejur ,nu au existat albine moarte ba populatia din stup a crescut simtitor la rapita.

Fermierul care a facut stropirea m-a anuntat ca stropeste cu insecticid care nu afecteaza albina deoarece trebuie sa se conformeze normelor europene.


mihai.vr

Citat din: marian sima din Mai 16, 2014, 08:22:43 AM
Au aparut insecticide care afecteaza doar insectele care consuma din frunza rapitei si nu le afecteaza pe cele care consuma nectar.

Sau efectuat stropiri insa albinele nu au avut nimic si nici macar nu au fost inchise.

Eu am fost departe de rapita insa au fost apicultori care au avut stupi langa rapita si nu sa intamplat nimic,au cercetat in lanul de rapita,la urdinis si imprejur ,nu au existat albine moarte ba populatia din stup a crescut simtitor la rapita.

Fermierul care a facut stropirea m-a anuntat ca stropeste cu insecticid care nu afecteaza albina deoarece trebuie sa se conformeze normelor europene.
Parerea mea de neavizat... chiar daca nu e nociv pentru albine, nu cred ca strica sa fie inchise albinele pe perioada stropirii, sau chiar in ziua respectiva. De ce sa aduca albina substanta respectiva in stup (accidental sau intentionat), deoarece oricum nu poate sa fie sanatoasa. Pentru 3 kg de miere cat pierzi in ziua respectiva, chiar se merita sa introducem pe piata o miere cu substante posibil nocive? Pentru ca daca e cu adevarat nociva sau nu substanta o sa se descopere doar in timp, cum se intampla deobicei cu majoritatea chestiilor nocive.

marian sima

Am vrut sa spun ca este o atitudine buna a uniuni europene.
Pana acum albinele erau omorate ,acum cel care foloseste substante care omoara albinele poate fi tras la raspundere ca nu respecta normele in vigoare.

Cat despre inchis fiecare face cum doreste,eu in toamna am avut multa miere in stupi stiam ca o parte din miere este de struguri insa nu am schimbat-o ,lucrul acesta a avut cosecinte asa cu stupi erau in dezvoltare si nu scot miere de rapita.

Insa sant apicultori care au sute de stupi ,inmulteste 3 cu sa zicem 300 ,oare renunta un asemenea apicultor la aceasta cantitate de miere stiind ca substanta respectiva este inofensiva pentru albine?

mihai.vr

Eu stiu ce zici ca se aduna multe kg, dar gandestete ca peste cativa ani afli ca substanta aia ii cancerigena sau stiu eu mai ce. Nu ti-ar parea rau sa stii ca din un pic de lacomie poate ai facut rau la cei carora le-ai vandut mierea?
Nu zic ca substantele celelate sunt mai bune, dar eu unu as inchide stupii pe perioada respectiva ca sa micsorez contactul albinelor cu substanta respectiva. Oricum partea cu stropitul este o pacoste pentru apicultori, mai ales ca la noi nu se prea anunta. Macar daca le-ai interzice pe toate cele care dauneaza.
In alta ordine de idei nu stiu daca partea asta cu interzisul nu e cumva ca si cu interzisul becurilor obisnuite. Supermarketurile respecta legea si iti vand doar becuri cu halogen si led etc, dar la magazinul din colt gasesti oricum becul obisnuit cu 1.5 lei, chiar si dupa un an sau doi de cand a aparut interdictia. :(

marian sima

Mihai ma amuzi ,prin prizma activitatilor mele intru in contact cu multi oameni.
Am cunoscut un om care lucra de 11 ani la Pepsi,stii ce mi-a spus?
Eu de 11 ani de cand am vazut cum se fabrica Pepsi nu am mai pus gura pe Pepsi.
Si stii ce zic cei de la Pepsi?
La distractie se cunoaste. =))
Am cunoscut om care lucra la o firma cunoscuta de bere.
Stii ce mi-a spus?
Pe timpul veri cand cererea este mare pentru a scurta procesul de fabricatie se adauga azot in compozitia din care se produce berea.

Am lucrat la un om care lucra la o firma de mezeluri .
Stii ce mi-a spus ?
Dintr-o capatana de vaca un ficat si multa pasta asemanatoare siliconului producem mii de pateuri.

La legume ai legume crescute pe vata minerala  si multe matrapaslacuri.

Acum te intreb care e consumul de miere pe cap de locuitor si care e consumul de cea ce eu am enumerat mai sus?

Care crezi ca te imbolnaveste?

Asa este cum zici tu insa traim intr-o lume in care primeaza interesul economic  si nu e loc de sentimentalisme.

Legat de stropiri ,eu anul trecut am fost afectat,un mare fermier a ierbicidat porumbul cu un utilaj cu roti inalte  ,a batut vantul si un hectar si jumatate de floarea soarelui mi-a fost compromisa.

Am mers la fermier ,fermierul a zis ca nu e vina lui ca eu am gresit doza de ierbicid.
Am mers la un inginer agronom a luat proba pentru analize,in urma analizelor s-a constatat ca ierbicidul dat pe porumb a ajuns in cultura mea de floarea-soarelui .

Am calculat recolta la floare pe hectar in zona respectiva ,m-i sa platit cat trebuia sa iau pe recolta si am lasat fermierul sa treiere floarea afectata.

Asa ca daca stii cum sa procedezi si fermierul e obligat sa respecte niste norme ai castig de cauza insa trebuie sa starui sa ti se faca dreptate, asta inseamna ca tu sa procedezi legal si sa fii trecut la primaria din localitatea unde amplasezi stupi.