Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Oricat de rar ai face  tratamentele tot ramane ceva reziduuri in miere, la fel ca si zaharul, toate se vad in miere la verificarea in  laboratoare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bucovineanu

Tratamentele din primavara facut prin fumigatie au eficienta foarte mica, deoarece atunci majoritatea parazitilor se afla in celulele cu puiet capacit. Daca in toamna se fac tratamentele corect, cel putin unul in lipsa puietului, nu mai trebuie afumate si in primavara.
Nu e bine ca fluvalinatul sa fie folosit mai multi ani consecutiv deoarece provoaca rezistenta parazitilor la aceasta substanta.

cristi_vidican

Cei mai mulți păduchi cad în septembrie. Atunci când cantitatea de puiet se micșorează vizibil, atunci e bine să se facă 2-3 tratamente.
Și eu cred că septembrie nu trebuie să fie fără tratamente

istodorescu vasile

problema este ca nu toti trateaza stupii in mod corespunzator. eu cred ca acest parazit va dainui mult timp de acum incolo pentru ca sint unii care nu trateaza si sint o sursa de infestare pentru cei din jur.se maseaza in pastoral stupi din toate partile ,printre ei adevarate focare de infectie ,care apar de multe ori din necunoastere sau lipsa de interes.

PARINTELE

 Sa luăm aminte
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 24, 2013, 09:00:32 PM
Tratamentele din primavara facut prin fumigatie au eficienta foarte mica, deoarece atunci majoritatea parazitilor se afla in celulele cu puiet capacit. Daca in toamna se fac tratamentele corect, cel putin unul in lipsa puietului, nu mai trebuie afumate si in primavara.
Nu e bine ca fluvalinatul sa fie folosit mai multi ani consecutiv deoarece provoaca rezistenta parazitilor la aceasta substanta.

SPYKAL

Eu fac tratamentele toamna tarziu, in lipsa puietului si nu am avut probleme niciodata. Consider ca atunci este cel mai eficient. Voi ce spuneti? Astept pareri. Stima si respect!!!

pistol28

 In tehnologia cresterii albinelor, capitolul "paraziti".

Tratamentul facut in lipsa puietului, cred ca ar trebui sa fie trecut ca masura principala.




PS. Ce parere aveti de o tehnologie "APIARDEAL" ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

D006


SPYKAL

Citat din: pistol28 din Noiembrie 25, 2013, 01:49:57 AM
In tehnologia cresterii albinelor, capitolul "paraziti".
Tratamentul facut in lipsa puietului, cred ca ar trebui sa fie trecut ca masura principala.
PS. Ce parere aveti de o tehnologie "APIARDEAL" ?
Dezvlotati putin ceea ce am marcat. Nu prea inteleg la ce va referiti. Vis a vis de APIARDEAL pt mine este o a doua familie. Aici am invatat sa-mi cresc  incet, incet...stupina. Stima si respect!!!

pistol28

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 27, 2013, 08:34:39 PM
Citat din: pistol28 din Noiembrie 25, 2013, 01:49:57 AM
In tehnologia cresterii albinelor, capitolul "paraziti".
Tratamentul facut in lipsa puietului, cred ca ar trebui sa fie trecut ca masura principala.
PS. Ce parere aveti de o tehnologie "APIARDEAL" ?
Dezvlotati putin ceea ce am marcat. Nu prea inteleg la ce va referiti. Vis a vis de APIARDEAL pt mine este o a doua familie. Aici am invatat sa-mi cresc  incet, incet...stupina. Stima si respect!!!

Metodele cu cele mai multe voturi.

Ex. Modelul de cutie cu x rame orizontal pentru pastoral.
Schema de tratament cu x produs la x zile si produsul y dupa z luni.
Prevenirea roirii: Dupa salcam se ia 2 rame cu puiet si se face nucleu.
Familiile "mitraliera" cele mai agresive se imblanzesc prin schimbarea reginei.
Hranirea de toamna se face pana la 16 septembrie.
s.a.m.d..........

O sinteza a tot ce se discuta/dezbate  AICI.

Eu stiu ca, cei care comercializeaza produsul x doresc sa faci tratamentul daca se poate CHIAR ZILNIC, pentru ca ei au interesul sa vanda cat mai mult.
Citez un comerciant de peste: "Bagati ma in voi PESTE" (emigrant de mai multe generatii din India).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

galbeaza

din pacate si la noi se folosesc pesticide
din fericire nu multi le folosesc
din pacate suntem saraci
din fericire nu avem culturi mari 
din pacate viitorul nu arata bine
din fericire inca mai avem diversitate

bio

Citat din: bio din Noiembrie 24, 2013, 07:07:53 PM
... nu prea stiu cum ar fi mai bine.

Ceva formula standard as avea:
--..imediat dupa floarea soarelui le trag 5-6 poate 7 fumuri la intervale si de 4-7 zile . Depinde cum am si timp si imi aduc aminte.

Apoi din noiembrie incerc sa le dau inca 3-4 fumuri.....pina la intrarea in iarna.

Iarna,...decembrie si ianuarie cum prind zi buna in care zboara albinele le dau cite un fum, 1-2 fumuri toata iarna. .  Parca din ce imi aduc aminte in 2010 sa 2011 le-am dat chiar pe 1 ianuarie ca a fost zi buna de zbor la albine in zona mea.

Apoi primavara, vara le mai dau 1-2 serii de cite 3-4 tratamente daca observ semne care sa imi indice prezenta acaraienilor in stupina.



Am Furetro de vreo 4 ani si sunt foarte multumit de el... este de nota 20. Nu as concepe practicarea apiculturii fara Furetro .

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 24, 2013, 08:09:24 PM
Nu sunt totusi prea multe afumari?

....nu dau eu tot ce am scris mai sus. .....ar fi ceva "formula standard".
Nu dau, pentru ca nu prea este nevoie de atitea fumuri.

Anul acesta le-am dat imediat dupa floarea soarelui 4-5 fumigatii la 4-6 zile intre fumigatii...care s-au intins pe 21-24 zile . Am dat atitea fumigatii pentru a incerca sa prind un ciclu de puiet ca paduchii sunt sub capaceala la puiet.

...cam pe 10 noiembrie am mai dat o fumigatie...si acum vreo 7-8 zile in urma, in ultima zi buna de zbor le-am dat inca un fum.


Peste iarna , in decembrie, ianuarie daca mai prind o zi buna de zbor m-ai dau inca 1-2 fumuri...


De cum apare puietul de primavara pina dupa floarea soarelui nu prea mai dau ca nu a fost nevoie.  Daca in anotimpul cald as observa varooa pe albine as da imediat 4-5 poate 6 fumuri sa prind ciclul de 21 zile .

Am un numar variabil de "fumuri" deoarece am pavilioanele imprastiate si nu la toate obsev acelashi grad de infestare.

Cele mai eficiente fumuri sunt cele date in perioadele fara puiet..noiembrie, decembrie  si inceputul lui ianuarie.

Cele mai necesare fumuri, le consider in primul rind, pe cele dat imediat dupa floarea soarelui .

D006

  Vi-l prezint pe varul Tim din Nord-Indiana cu un stup pregatit de cules .


Super Strong Northern Indiana Hive..Update 2.. 4/18/12

SPYKAL

#6763
Citat din: pistol28 din Noiembrie 25, 2013, 01:49:57 AM
In tehnologia cresterii albinelor, capitolul "paraziti".
Tratamentul facut in lipsa puietului, cred ca ar trebui sa fie trecut ca masura principala.
PS. Ce parere aveti de o tehnologie "APIARDEAL" ?
Dezvlotati putin ceea ce am marcat. Nu prea inteleg la ce va referiti. Vis a vis de APIARDEAL pt mine este o a doua familie. Aici am invatat sa-mi cresc  incet, incet...stupina. Stima si respect!!!
Citat din: pistol28 din Noiembrie 25, 2013, 01:49:57 AM
Metodele cu cele mai multe voturi.
Ex. Modelul de cutie cu x rame orizontal pentru pastoral.
Schema de tratament cu x produs la x zile si produsul y dupa z luni.
Prevenirea roirii: Dupa salcam se ia 2 rame cu puiet si se face nucleu.
Familiile "mitraliera" cele mai agresive se imblanzesc prin schimbarea reginei.
Hranirea de toamna se face pana la 16 septembrie.
s.a.m.d..........
O sinteza a tot ce se discuta/dezbate  AICI
Eu stiu ca, cei care comercializeaza produsul x doresc sa faci tratamentul daca se poate CHIAR ZILNIC, pentru ca ei au interesul sa vanda cat mai mult.
Citez un comerciant de peste: "Bagati ma in voi PESTE" (emigrant de mai multe generatii din India
Citat din: pistol28 din Noiembrie 25, 2013, 01:49:57 AM
PS. Ce parere aveti de o tehnologie "APIARDEAL" ?
Stimate domn, pt mine APIARDEALUL este ca o a doua falmilie, nu cred ca am ratat vreun topic. Daca nu aveti nimic de explicat mai bine ar fi sa va abtineti. Cred ca este cea mai buna alegere. Sanatate maxima sa aveti.

istodorescu vasile

referitor la filmul varului tim de mai sus ,stupul gigant pe care il arata ,daca ar mai avea si albine intadevar ar fi ideal. chiar si pentru acea zona cu culesuri abundente  si de lunga durata ,dupa parerea mea este exagerat numarul de caturi pe care omul le pune ,iar la urdinis 3-4 albine .