Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Stefan Madalin

Dl Dragos, am obsrvat in ultimul timp puneti mare accent , atat dumneavoastra cat si Dan Puisoru , pe spatiul dintre peretele cu urdinis si prima rama . Ce rol are acel spatiu ? Era oare mai binevenit ca si ultima rama una cu un hranitor mic? O seara buna .

D006

daca o pui lipita ramane fara celule pe partea dinspre perete.

Stefan Madalin

Raspunsul tau momentan pentru mine e tema pentru acasa :) . Daca poti detalia macar un pic tare m-as bucura . Multumesc frumos .

captain bee

#6723
...intr-o filmare postata recent, aici pe forum, Dan Puisoru explica de ce este necesara o distanta putin mai mare, intre prima rama si peretele din fata al stupului,......este ceva legat de formarea ghemului de iernare...densitate.....dar cauta acolo si vei intelege mai bine......

D006


D006

  ... iar noi apicultorii ramniceni (sarati) pe timpul rece in fiecare Duminica ne delectam cu pastrama si cu vin . In fapt tragem linie , facem bilantul si planuri de viitor.

Marius-ursulakhe

Felicitari dragilor imi place de voi ca santeti uniti din toate punctele de vedere .Multa sanatate si la mai multe pe toate planurile  =D>   :bravo:

galbeaza

cati stupi reprezinta stuparii din imaginile de mai sus?...daca nu se supara cineva.

romikele

Impreuna trec bine de o mie de familii de albine... stupi au mai multi!  :wink2:

galbeaza


apivasmob

Citat din: romikele din Noiembrie 22, 2013, 08:42:01 AM
Impreuna trec bine de o mie de familii de albine... stupi au mai multi!  :wink2:

I-ai inclus si pe ai tai? Poate trec bine de 1500 de familii
Sanatate tuturor apicultorilor

romikele

Era vorba de "stuparii din imaginile de mai sus"
M-am referit strict la subiect.  :wink2:

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

D006

  Azi am profitat de cele 13 gr. plus de afara si am efectuat un tratament cu taktic care loveste din plin varooa deoarece nu mai am puiet in stupi.
   Un astfel de tratament face cat o suta de tratamente de vara - toamna  :wink2:

pistol28

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 22, 2013, 07:57:52 PM
  Azi am profitat de cele 13 gr. plus de afara si am efectuat un tratament cu taktic care loveste din plin varooa deoarece nu mai am puiet in stupi.
   Un astfel de tratament face cat o suta de tratamente de vara - toamna  :wink2:

Corect. =D>
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi