Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

 La nevoie pavilionul se poate inchide "etans " , adica tot ramane o aerisire minima. Incalzirea va fi electrica .

sandupop

Este rentabil sa incalzesti acest adapost? Care sunt avantajele? Nu creste consumul de miere/stup?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

romikele

Dimpotriva, consumul de miere scade considerabil, albinele nemaifiind nevoite sa consume pentru incalzirea ghemului.

D006

  Cand afara va fi  -15 gr, in interior trebuie sa fie +1 gr.

sandupop

Citat din: romikele din Octombrie 01, 2013, 09:27:07 PM
Dimpotriva, consumul de miere scade considerabil, albinele nemaifiind nevoite sa consume pentru incalzirea ghemului.
Asta este clar , dar la sistemul de iernare "clopot " si " curul gol" cineva spunea ca la temperaturi scazute albinele intra intr-o stare de "amorteala" sau " hibernare" si nu prea se misca si nici nu consuma multa miere. Sa fie adevarat?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

PACO

consumul creste odata cu temperatura dar nu in mod semnificativ,in schimb avantajul ghemului de a se misca si zborurile timpurii de curatire sunt mai importante.

marius_vfp

Citat din: dragos2006 din Octombrie 01, 2013, 09:22:52 PM
La nevoie pavilionul se poate inchide "etans " , adica tot ramane o aerisire minima. Incalzirea va fi electrica .

electrica cum , pui calorifere , sau metoda de incalzire interna (cu rezistenta) a fiecarui stup  individual .
o varianta  pe care o vad ce pe deseuri lemnoase gen talaj.rumegus  cu sobe din cele care bati talajul in ele si tin cel putin 8 ore la foc redus, dar aici incalzesti tot aerul din padoc , dezavantaj.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

  Voi incalzi tot aerul din padoc , dar asta se va intampla iarna doar in cazuri extreme iar primavara doar noaptea dupa ce apare culesul de polen.

romikele

Citat din: PACO din Octombrie 01, 2013, 09:45:59 PM
consumul creste odata cu temperatura dar nu in mod semnificativ,in schimb avantajul ghemului de a se misca si zborurile timpurii de curatire sunt mai importante.
Asta la stupii clasici.

PACO

si stupii moderni care ar fi ? De la Dadant pana in prezent nu s a inventat nimic,cu exceptia stupului online.

victor

La o scara mai mica - am facut un adapost pentru nucleele cu matci de rezerva.  Urmeaza sa-l intaresc cu polistiren.
Victor-Nicolae Smarandache (facebook)
Smara Vic (YouTube)

Bătrânul

Citat din: ioanardelean55 din Octombrie 01, 2013, 07:35:51 PM
   PS. Accept orice sfat si orice carcoteli .

    :bravo: Cine are urechi de auzit sa auda . Ai grija Batrine , ca nu mai e mult pina in martie , : %%-    : sampanie:
.   Ioane nu cunosc mesajul original ( vad ca a fost necesar ca un moderat or sa-l modifice) Sint pregatit cu variante de fond sau forma in raport cu situatia reala.  :hi: :hi: Parca nu-mi vine sa cred ca ai scris ceva de a fost nevoie de modificare  :uimit: :uimit:

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Octombrie 01, 2013, 10:05:58 PM
  Voi incalzi tot aerul din padoc , dar asta se va intampla iarna doar in cazuri extreme iar primavara doar noaptea dupa ce apare culesul de polen.
AOLEU !!!!   :uimit: :uimit: :uimit: Mai studiaza ideia  :nod: :wink:

D006

  Argumente nea Batrane ! argumente ! ma repet , e usor sa stai cu coatele pe gard si sa te dai consilier ...

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Octombrie 02, 2013, 10:51:19 AM
  Argumente nea Batrane ! argumente ! ma repet , e usor sa stai cu coatele pe gard si sa te dai consilier ...
Tu ai vrut "doctoras care nu vindeca" Daca incalzesti pe timp de iarna matcile imediat incep ponta , creste consumul enorm si creste dorinta de a iesi afara . Rezultatul  este de inteles ! (daca nu intelegi de geaba iti explic )  In ce priveste "coatele pe gard " ai dreptate !! E necesar numai sa demonstrez ca si asa  meriti banutii !  =D> =D>  :hi: :hi: