Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

janese

 sarbatori fericite !dar........stau si ma crucesc cum poti lauda typul asta de stup!!
gestul e frumos,cutia bine incheiata... lui ioanardelean sa-i tina CEL DE SUS  obiceiul....dar...

nu se pune tabla la colturi ca putrezeste lemnul sub ea in ritm rapid.
nu se pune  plasa la urdinish ca dupa inchidere in timpul transportului albina se aglomereaza si sigur se sufoca(metoda a fost incercata la pavilioane).
capacul cu fante de aerisire, ca mai sus fara streasina  deasupra fantei ...bate vara ploaia si iarna zapada si te trezesti cu podisorul fleashca!!!
numai cine nu a avut  si nu a patit nu stie treburile astea!
in rest...frumos!
la multi ani!!! :hi:

D006

am avut mostenire niste cutii vechi de vreo 20 de ani cu tabla batuta la colturi , adevarul este ca era cam putreda pe sub tabla , dar dupa 20 de anii ... doar de saracie mai pastrezi o lada .
  Serios ca nu se pune plasa la urdinis ?  toate sistemele occidentale de lazi au acest sistem. Si daca se aglomereaza ? respira pe sus  :)
  Cine te pune sa tii stupii in vant ? vara cateva picaturi de apa sunt binevenite iar iarna alde trei fulgi sunt insignifianti.

   Mai Janese daca stai si numeri foile la placinta ...  spre exemplu tipul de lada pe care lucrez eu este criticat de multa lume dar daca pentru mine este OK crezi ca mai iau dupa altii ?

romikele

Citat din: janese din Decembrie 30, 2012, 08:04:31 AM
...nu se pune tabla la colturi ca putrezeste lemnul sub ea in ritm rapid.
nu se pune  plasa la urdinish ca dupa inchidere in timpul transportului albina se aglomereaza si sigur se sufoca(metoda a fost incercata la pavilioane).
capacul cu fante de aerisire, ca mai sus fara streasina  deasupra fantei ...bate vara ploaia si iarna zapada si te trezesti cu podisorul fleashca!!!
numai cine nu a avut  si nu a patit nu stie treburile astea!
...

Măi cumnate, stupul ăsta nu respectă tehnologia sovietică, ci pe cea ardelenească!  :razz:

orbanstefan64

fiind sita pe toata suprafata  capacului  si spatiul intre capac si corp riscuri de asfixiere exista in cazuri extreme. 
:hi: :hi: :hi:

D006

  Asta vara niste baieti in timpul culesului de FS au transportat familii de albine pe ruta Alba _ Braila in astfel de lazi , dupa transport , cam 10 ore pe timp calduros , nu am vazut mortalitate la urdinis.

ioanardelean55


   Jan glumeste cerde ca doar doar ajunge mosu si pe la el  :hi: :hi: :hi: :hi:.. nici macar nu a observat ca ,,capacul are strasina ,iar coltarele sint batute ardeleneste nu olteneste .  :nono: :nono: :nono:

sfantul spiridon

nu am vazut niciodata o lada mai bine facuta ca cea a lui ion ardelean.
am o astfel de lada si cred ca a facut doi ani. E perfecta. Stiu ca odata o sa-i bat in poarta.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

D006

  La multi ani si sanatate dragi apicultori !  chiar daca intram in anul 13 intr-o si de marti ...  sa auzim numai de bine !

  Asa ca de sfarsit de an am facut o verificare in stupina experimentala :


        control de iarna la 31 dec

roi_ag

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 01, 2013, 02:59:16 PM
   Asa ca de sfarsit de an am facut o verificare in stupina experimentala :       
S-au gandit si ele sa te scuteasca de turtite mai ales ca le-ai pus si joc de lumini.Ierneaza intr-o
veselie!  :hi:

nicomico

Dragos multumim ca ne prezinti experientele tale.Daca spui ca au provizii suficiente de ce le vizitezi asa de des ?Vrei sa experimentezi la cate vizite nedorite rezista o familie de albine (in diferite tipuri de lazi)...te rog sa o iei ca o gluma de inceput de an.Iti doresc un an bun si o iernare usoara in continuare  :hi:

marius_vfp

salut, vizite ca vizite , da in fiecare film cu acea terasa ,se aud zgomotot de masini la greu sigur dragos sta langa  o sosea intens circulata , mi se pare intrunul din filme ca are si o unitate scolara .

spor la treburi iernare usoara , stupul nicot din ce material e facut , mi sa parut sau ma inseala ochiul e din plastic?
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

G. Iulian

E sigur din plastic! 350 Ron pe piață,  :hi:  :hi:  :hi:  : sampanie:

D006

  Fratilor eu sunt bolnav dupa albine , in fiecare an pe aceasta data  incep sa visez ca muncesc la albine . Aducand acesti stupi acasa imi alin dorul de albine .

marius_vfp

bolnav dupa albine  =)) =)) =)), crezi ca esti singurul , sa ridice mana sus cei  care sunt la fel , eu sunt primul ,
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

ioanardelean55



bolnav dupa albine    , crezi ca esti singurul , sa ridice mana sus cei  care sunt la fel , eu sunt primul ,
       
  Si daca esti asa ,cred ca nu te uiti la ei pina dupa 10 feb asa cum ai spus pe alt topic , : :uimit: :uimit: :uimit: :uimit: iar de umblat printre ei numai in virful picioareloa sa nu uiti  NU LE PLAC SA FIE DERANJATE . Halal boala mai au uni . =)) =)) =)) =)) =)) =))