Avantajele si dezavantajele de a fi membru unei asociatii.

Creat de marian sima, Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Va vorbesc din postura unui fost membru ACA.
La vremea aceia m-am facut membru pentru a putea beneficia de subventia de la stat data pe familia de albine.
Care era avantajul atunci.
Aveai posibilitatea sa cumperi cutii de stupi la pretul de 400 lei (valoarea de acum)cand in comert gaseai mult mai ieftin.
Aveai posibilitatea sa cumperi tratamente si tot ce tine de apicultura la acelasi pret cu pretul pietei.
Daca cumparai o carte de apicultura si treceai pe linga biblioteca cu carti tehnice i-ti ziceai in gand.
Doamne ce prost am fost ca nu m-am gandit mai inainte sa trec pe aici.
Daca doreai sa achizitionezi un pavilion si cutii ramaneai sclav pe viata si tot nu achitai datoria.

Cand era sa vinzi mierea ACA o primea cu un leu sub pretul pietei.
Cand duceai ceara i-ti scadea la greu desi ceara ta era de calitate.
Daca vroiai sa beneficiezi de subventie trebuia sa fii trecut pe lista dar si aici unii dadeau spaga si erau trecuti inaintea ta pe lista asa ca i-ti venea subventia la pastele cailor.

Ca membru ACA m-am enervat am iesit de pe listele lor ,am depus actele personal la APIA si am luat atunci subventie inaintea lor.

Cand am sa aud ca o asociatie reprezinta cu adevarat interesele apicultorului atunci poate am sa ma fac si eu membru ,dar pana acum nu am auzit nimic.

Astept sa aud beneficiile altora.



filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Cata democratie ,subiectul Proiectul Apicultorilor Neafiliati e blocat postarilor.
Nu-i bai,deja stiu multi de el
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tassevasi

  La  ACA  nu sunt , dar sunt la o cooperativa  la care  am apelat ptr  a cistiga  citeva puncte in plus  ce sa acumulat pt  a  accesa  fonduri .
    Acum platesc  si e normal o cotizatie  anuala  50 lei , prima transa de fonduri am luat-o ,urmeaza in continuare  sa apelez la ei ptr  placute  inca 4 ani , dupa  aceia nu stiu  ce  va fi .
     Dar  noi nu prea  ne  deranjam , mai  ales ca  i-am  gasit in alt  judet  ca la noi ....  coop nu erau .
   Numai bine  si la  multi ani .

romikele

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 03:36:26 PM
Cata democratie ,subiectul Proiectul Apicultorilor Neafiliati e blocat postarilor.
Nu-i bai,deja stiu multi de el

Cred ca tu esti blocat la cap!
Daca mai continui cu soparle de genul asta, ramai definitiv pe stuparitul, dragostea ta!
Ultim avertisment!!!!!

romikele

Citat din: marian sima din Decembrie 31, 2013, 03:19:14 PM
Cand am sa aud ca o asociatie reprezinta cu adevarat interesele apicultorului atunci poate am sa ma fac si eu membru ,dar pana acum nu am auzit nimic.
Morcovii tai n-au sa-ti spuna daca si unde exista o astfel de asociatie.
Iesi in lume si cauta informatia, tu si filip aveti un blocaj psihologic si va credeti detinatorii adevarului absolut.

Dupa voi toti sunt hoti, corupti, iar voi ingerasi.

Mai de castigat pentru comunitate ar fi sa puneti accent pe meserie, lasati politica pentru cei dedicati si talentati, care ne conduc datorita noua, a tuturor.

filip

Romikele,la mine apare lacat(subiect blocat) la Proiectul Apicultori Neafiliati.
Sti ce mi-e nu-mi plac oamenii curve,acum ai deblocat subiectul sa par penibil
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 04:30:56 PM
Romikele,la mine apare lacat(subiect blocat) la Proiectul Apicultori Neafiliati.
Sti ce mi-e nu-mi plac oamenii curve,acum ai deblocat subiectul sa par penibil

Iti multumesc pentru cuvintele delicate pe care mi le adresezi, dar nu am de a face nici cu blocatul, nici cu deblocatul acelui topic, mai ales ca asteptam un raspuns de la tine.

Scrisesem altceva, dar am raspuns la primul impuls, si nu e bine...

filip

Daca nu tu ai blocat subiectul atunci imi cer scuze si sterg cele scrise.Dar care din Moderatori a blocat subiectul,suntem oameni maturi,trebuie sa ne asumam faptele.A mai vazut subiectul cineva blocat,ori a incercat alt cineva sa posteze fara a gasi optiunea Raspunde?
Daca se doreste sa nu mai postez trebuie sa mi se spuna doar
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Romikele poate eu sant blocat la cap dar ce inteleg eu prin ASOCIATIE.
O masa de apicultori care se unesc pentru a-si crea avantaje.

Astfel daca eu sant din Giurgiu pun la dispozitie o camera pentru sediul asociatiei,astfel scad cheltuiala,altul poate are loc de un depozit.
Daca unii membri produc matci sa aibe lista cu doritori de matci din asociatie astfel incat omul sa lucreze la serie mare dar pretul sa fie mai mic decat cel de pe piata.
La fel cu materialele si uneltele apicole.
Asociatia sa aibe oameni recunoscuti international si centru de cercetare.
Sa aibe un cuvant de spus pe piata mieri si sa ajute apicultori sa vanda mierea la un pret corect.
Sa aibe un centru media (informativ)de unde apicultori sa fie instiintati la timp de toate miscarile asociatiei,acest centru sa informeze apicultorul cu tendintele interne si internationale,cu privire la zonele de carantina ,zone melifere afectate ,starea vremi si altele.

Unii poate au timp sa umble prin tara insa altii nu avem,votul electronic poate determina mai multi apicultori sa-si spuna punctul de vedere.

Eu pentru un taran  :rotfl:sant destul de informat.
Eu stiu, cel putin asa cred eu. =))
Poate ma insel admit si treaba aceasta. :rotfl: :rotfl: :rotfl:

LA Multi ani si nu fii suparat pe mine. :birthday: :hi:
Asa inteleg eu asociatia,sau mai bine zis o asociatie de viitor.

pharaonu75

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 05:02:37 PM
Daca nu tu ai blocat subiectul atunci imi cer scuze si sterg cele scrise.Dar care din Moderatori a blocat subiectul,suntem oameni maturi,trebuie sa ne asumam faptele.A mai vazut subiectul cineva blocat,ori a incercat alt cineva sa posteze fara a gasi optiunea Raspunde?
Daca se doreste sa nu mai postez trebuie sa mi se spuna doar

Nici eu nu am blocat nimic... am dormit pana acum! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: marian sima din Decembrie 31, 2013, 05:16:42 PM
...
LA Multi ani si nu fii suparat pe mine. :birthday: :hi:
Asa inteleg eu asociatia,sau mai bine zis o asociatie de viitor.

Nu sunt suparat da` ma enervezi cateodata  =))

Cam ce zici tu acolo incercam sa facem noi.
Mai sunt ceva pasi de parcurs, mai ales ala cu centrul de cercetare  :wink2:

  :happy_birthday: :birthday: : sampanie:

romikele

Citat din: filip din Decembrie 31, 2013, 05:02:37 PM
Daca nu tu ai blocat subiectul atunci imi cer scuze si sterg cele scrise.Dar care din Moderatori a blocat subiectul,suntem oameni maturi,trebuie sa ne asumam faptele.A mai vazut subiectul cineva blocat,ori a incercat alt cineva sa posteze fara a gasi optiunea Raspunde?
Daca se doreste sa nu mai postez trebuie sa mi se spuna doar


Nu stiu daca e o pura intamplare ca in 24 de ore sunt acuzat din doua directii de lucruri de care nu am avut habar.
Nimeni nu doreste sa nu mai postezi, dar fii mai convingator, doar presupunerile nu sunt suficiente.
Sa acuzi, fara sa fii sigur si fara o minima verificare e cel mai simplu lucru... si un copil de gradinita o poate face... dar noi ne pretindem maturi!  :uimit:

filip

Romikele,blocarea unui subiect se poate face doar de Moderatori,cred ca esti de acord cu asta.
Ori cand mi*-ai scris prima data am verificat si subiectul era blocat
Sa fii sanatos ,eu pot traii fara forum
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Mihai Sergiu

Topicul a fost blocat iar ultima postare a fost a domnului Romikele.
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!