Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Vremea saptamana viitoare se imbunatateste pana la+20gr asa a spus la meteo deci iti pregatesti ramele si cand prinzi momentul faci schimbarea. Bafta
Daca nu punga cu miere cristalizata deasupra ramelor si monitorizat .
Sanatate tuturor apicultorilor

Kiwi Bee

Motane, teai gindit si la varianta de a unifica cu un alt stup? Cu hranirile acuma in noiembrie la voi e putin de belea. Jumi-juma, poate-poate. La unificare nu pierzi albinele, doar o matca.

Eu nu am posibilitatea sa incerc unificari pe temperaturi de minus dar ami place metoda din filmul facut de un apicultor rus si incarcat aici pe forum(undeva pe forum) cind acesta unifica familii mici pe minusuri(deschide stupii si ai lasa sa se raceasca citeva minute si albina se stringe in ghem apoi muta ramele cu albina in stupul dorit linga ramlele de acolo). La minusuri albinele nu au timp si chef de lupta - supravietuirea in ghem este mai importanta. De roit nu vor roii  - evident - si rezolva ele singure care regina ramine.

ioanardelean55


Daca nu va permite vremea si nu creste temperatura puteti face schimbul de rame intr-o incapere incalzita ,si ati salvat viata  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: .
Curaj si spor.

maximotgv

Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 01, 2016, 09:09:40 PM

Daca nu va permite vremea si nu creste temperatura puteti face schimbul de rame intr-o incapere incalzita ,si ati salvat viata  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: .
Curaj si spor.

Chestia asta cu schimbul de rame intr-o incapere incalzita nu am incercat-o. Cum procedati pentru a recupera albina care se raspandeste in incapere? Si stupul cum il scoateti apoi afara daca afara sunt temperaturi negative si albinele nu sunt stranse in ghem? V-as fi recunoscator daca mi-ati spune  mai amanuntit cum procedeati.

vulpea

dupa cum a scris i55 se face operatiunea la 15-18*,zic eu,dupa care se raceste treptat camera si ele singure intra in stup.toata treaba se face,tot eu zic,la/linga fereastra(la lumina adica) ca sa se orienteze usor albina spre urdinis(albinele de obicei,daca apuca sa iese in camera,trag instinctiv spre lumina dela geam).

vulpea

PS.dupa ce s-a racit bine camera(usa putin crapata)seara tarziu se poate scoate stupul fara probleme afara.sau dimineata devreme.

ioanardelean55

 Simplu ; duci ramele cu miere pa care vrei sa iernezi la caldura ,cind s-au incalzit bine ,le duci la stupul cu pricina , tragi ghemu in partea opusa in locul lor pui ramele incalzite scuturi albina  inchizi si urmaresti sa vezi daca s-au urcat albinele pe rame ,daca da e bine daca nu il duci la caldura  ,unde se va urca pe ramele cu miere .(binenteles ca ii asiguri aer ) Mai departe gindeste singur ce si cum .

O seara buna .


PricopArthur

Acum vreo 15 ani, miere multa de strugure, diareea era deja pe rame. Am bagat stupii intr-o incapere alaturata unde erau cam 15 grade. Dupa cateva ore, i-am luat unul cate unul si i-am adus in incaperea incalzita (izolasem o parte din ea cu o perdea,  in fata o fereastra, si o raza de lumina batea spre urdinis. Am scuturat albina pe un sac in fata stupului si ele si-au lasat resturile pe sac) . Intre timp, am schimbat rame, curatenie,... Dupa ce au intrat, am dus stupui in incaperea rece sa se stranga in ghem.
Albinele stranse la geam le-am adunat cu un foras si le-am pus in lada.
Cred ca parte din lucrarea aceasta merge si pt unirea roiurilor
Miere multă şi inimă curată!

relutu

Citat din: PricopArthur din Noiembrie 02, 2016, 07:02:55 PM
Acum vreo 15 ani, miere multa de strugure, diareea era deja pe rame. Am bagat stupii intr-o incapere alaturata unde erau cam 15 grade. Dupa cateva ore, i-am luat unul cate unul si i-am adus in incaperea incalzita (izolasem o parte din ea cu o perdea,  in fata o fereastra, si o raza de lumina batea spre urdinis. Am scuturat albina pe un sac in fata stupului si ele si-au lasat resturile pe sac) . Intre timp, am schimbat rame, curatenie,... Dupa ce au intrat, am dus stupui in incaperea rece sa se stranga in ghem.
Albinele stranse la geam le-am adunat cu un foras si le-am pus in lada.
Cred ca parte din lucrarea aceasta merge si pt unirea roiurilor

Si eu am facut aceasta operatiune intr-un an.

Pustu

Multumesc pentru filmul cu targul de la Buzau
Multa sanatate si numai bine

MOTANUL

Citat din: Kiwi Bee din Noiembrie 01, 2016, 07:48:08 AM
Motane, teai gindit si la varianta de a unifica cu un alt stup? Cu hranirile acuma in noiembrie la voi e putin de belea. Jumi-juma, poate-poate. La unificare nu pierzi albinele, doar o matca.

Nu merg unificate albinele fara hrana ca au 7-8-9 rame si eu nu am stupi orizontali. Am in schimb 2 roi anemici pe 3 rame pe care vreau sa ii unific cum da frigul (sa stiu sigur ca nu ies din stup sa se intoarca de unde am luat cutia). La sfarsit de noiembrie inceput de decembrie o sa stea 1 luna fara posibilitatea de a mai iesi. Ii las cu tot cu matci si cu ramele lor.
La familiile mari fara rezerve de hrana - le dau miere /  rame cu miere / dulcofruct / sirop. In situatie rea sunt vreo 4 familii (resurse de hrana insuficiente). Si eu am maxim 10 rame cu miere destul de putina (adica nu imi ajung).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

vulpea

ne intalnim maine,iarasi ca data trecuta,sa mergem impreuna la stupina ? mi-ai face o mare bucurie,stima.

romikele

Citat din: Pustu din Noiembrie 05, 2016, 05:45:28 PM
Multumesc pentru filmul cu targul de la Buzau
Multa sanatate si numai bine
:cu plăcere: :thanks: :hi:

dinupaltinis

Citat din: maximotgv din Noiembrie 02, 2016, 10:58:00 AM
Citat din: ioanardelean55 din Noiembrie 01, 2016, 09:09:40 PM

Daca nu va permite vremea si nu creste temperatura puteti face schimbul de rame intr-o incapere incalzita ,si ati salvat viata  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: .
Curaj si spor.

Chestia asta cu schimbul de rame intr-o incapere incalzita nu am incercat-o. Cum procedati pentru a recupera albina care se raspandeste in incapere? Si stupul cum il scoateti apoi afara daca afara sunt temperaturi negative si albinele nu sunt stranse in ghem? V-as fi recunoscator daca mi-ati spune  mai amanuntit cum procedeati.
Trebuie o camera incalzita si neluminata,sau sa faci treaba seara dupa ce se intuneca.Mai trebuie un bec rosu si un pic de fum si poti sa faci ce vrei cu albinele ca nu o sa iasa nici una din lada.Dupa ce termini treaba se inchide stupul si se trece in alta camera mai rece,unde albinele se string in ghem si dimineata se duce la locul lui in stupina.Am facut de cateva ori interventii din astea si merge brici,doar ca trebuie neaparat un bec colorat rosu(se gaseau mai demult in comert,acuma nu stiu daca mai sunt)
Vizavi de problema colegului motanul eu zic sa nu se crizeze, ca o sa mai vina zile caldute cind o sa poata schimba ramele goale cu altele pline,afara in stupina.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

corneliuhrom

o parere  pune d le o rama plina cu miere [mai inchisa la culoare in locul diafragmei  adu roiula de unificat punel alaturi [2 3 rm impachetz si nu mai umbla [rm care o pui gaurese o la mijloc ]  nu te complica ))/ 6luni umbli 6 asiguri liniste  :blah:.