Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: romikele din Octombrie 24, 2016, 04:19:45 PM
Începand de la +4 grade Celsius in jos, gaselnita nu mai oua, iar sub ZERO larvele mor.
Pe timpul verii, e buna o lada frigorifica mai incapatoare, unde se tin ramele macar 3 zile.

E nevoie de mult mai mult frig decat credeam eu. Eu am o incapere cu 7-10 grade cel mai probabil.

In cazul asta ar fi bine sa tratez toate ramele inainte si abia dupa sa le cobor in beci?
Am luat asta primavara niste fitele cu sulf si au ramas o gramada (am folosit unul singur).

Eu am doar frigider disponibil in casa - lada frigorifica nu am.

Am si frigider cu motor stricat prin curte (l-am folosit in primavara sa fac tratamentul cu sulf); A fost bun macar ca a etansat extrem de bine - m-au usturat ochii de la sulf instant când am deschis usa desi trecusera 5 zile de când am pus fitilul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

E mai sigur cu tratament, desi de acum vin nopti friguroase, iar o singura expunere la temperaturi joase e suficienta sa elimine gaselnita.
Cel mai bine se pastreaza de acum in corpuri suprapuse, cu plasa si sus si jos, dupa o fumigatie cu sulf.
E suficient un fitil la 60 de rame in 5 corpuri a cate 12 rame, suprapuse.
La fumigatie e util un cat pus la baza, pe unde se introduce fitilul aprins, pentru a evita aprinderea fagurilor.

romikele

A stat ploaia (a mai picurat razlet!), au aparut toate rotile!  :D

MirceaCalin

Citat din: romikele din Octombrie 29, 2016, 11:14:19 PM
A stat ploaia (a mai picurat razlet!), au aparut toate rotile!  :D

Atenţie, "să nu se dispară" !
:rotfl:

romikele


ioanardelean55


Cui    ? si lazile mele stau tot cu proces verbal la hot . :nono:

romikele

Lu` soacră-mea, că stă cu ochii pe el non-stop!  :razz:

MOTANUL

Imi puteti recomanda o reteta de sirop care sa nu inghete la temperaturile de acum?

Eu am exagerat cu zahar:sirop 2:1 care avea tendinta de solidificare si asta vara. Acum se întărește instant. (e suficient sa il las o noapte in curte la temperaturi negative si cristalizeaza). Cristalizeaza mai putin - dar tot se intareste un pic si in punga deasupra cuibului.

Ma gândesc ca unul un pic mai diluat ar rezista mai bine - dar nu am timp de teste acum.
Daca nu e nici o solutie trec pe turte; Dar as fi vrut sa mai traga si pe rame ceva.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

La acest moment NU SE MAI ADMINISTREAZA SIROP !

(Dulcofruct este un sirop care nu precipita la temperaturi joase.)

MOTANUL

Cumpar Dulcofruct - nu e bai.
Am un singur stup in care nici in cat nici in cuib nu au rezerve de miere. Catul l-am scos ca nu avea sens sa il tin gol.
E prea frig sa mai scutur albinele (am rame 1/1 cu miere in alte cutii care imi prisosesc). As putea sa scutur de albine ramele astea fara miere si sa pun cu - dar e prea frig.

Când am scuturat azi ramele de 1/2 - cam toate albinele care nu au cazut in cuib si au cazut pe langa cutie pe iarba au ramas acolo amortite de frig.

Daca le pun sirop in punga deasupra cuibului in 2-3 zile dispare si il pun chiar pe ramele din centru.

Daca nu fac nimic familia oricum e condamnata sa ramana fara mancare in maxim 3-4 saptamani. Daca ii pun Dulcofruct macar are o șansă... Altfel e condamnata 100%.

O sa mai fie o zi cu 15 grade - poate ii bag atunci rame cu miere capacita. Eu alte solutii nu vad.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MirceaCalin

Zic şi eu una: decât sirop în pungă mai bine miere în pungă !

romikele

Siropul dat acum nu le va salva, mai bine miere, cum a zis si Mircea...

bucovineanu

Mai intai, asigurarea hranei pentru iernare trebuia terminata demult. Am spus si am repetat acest lucru pe forum de ani de zile. Dar se pare ca nu toata lumea a inteles acest lucru.
Acum despre sirop. Daca apa se fierbe e nevoie ca siropul 2 : 1 sa fie ceva mai diluat pentru a nu cristaliza. Pentru a face sirop 2 : 1 din 20 kg de zahar, e nevoie de 11 litri de apa, sau chiar putin mai mult, sa zicem 11,2 litri. In momentul cand fierbe apa, se adauga zaharul si se amesteca pana se dizolva complet zaharul, fara a se fierbe in continuare.
Intradevar e tarziu pentru a administra sirop, dar decat nimic e bun si siropul, li se mai acorda o sansa albinelor. Se poate administra si miere dar, siropul il iau mai usor decat mierea.
Daca familiile nu sunt cu mancarea chiar la limita si ai rame cu miere, saptamana viitoare vor fi zile in care se pot schimba ramele goale cu altele pline.

MirceaCalin


romikele

Citat din: MOTANUL din Octombrie 31, 2016, 09:15:08 PM
Daca nu fac nimic familia oricum e condamnata sa ramana fara mancare in maxim 3-4 saptamani. Daca ii pun Dulcofruct macar are o șansă... Altfel e condamnata 100%.
Doar siropul nu va reusi decat sa prelungeasca suspansul, nu va salva familia, in conditiile prezentate.
Surpriza neplacuta poate veni in Martie...
Trebuie ajutate si cu miere, fie si diluata, la punga... dar asa cum zice Bucovineanu, vor fi si zile calduroase cand se pot baga rame cu miere.
In astfel de zile se mai pot da dupa diafragma rame decapacite cu resturi de miere de la alte familii, care au rezerve suficiente.
Albinele ar avea sansa sa refaca in mare masura coroanele.

Am facut si eu intr-un an hraniri prelungite cu sirop, pana prin noiembrie, rezultatul fiind albina multa, frumoasa, dar slaba, nefiind pregatita cum trebuie de iernat.