Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Mihai nu te supara pe ei.
O intrebare. Vad ca stupul in cauza este spre capatul liniei. Este posibil ca albinele din stupii aflati mai la mijloc sa fi carat nectarul la acest stup? Stii cu e, stupii marginasi sau pavilioanele marginase au avantajul de a colecta mai multe albine care se intorc de la cules. Ar fi o posibilitate ca acest stup sa fi fost cel cu lozul cistigator din acest punct de vedere?

filip

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 27, 2016, 10:41:53 AM
Mihai nu te supara pe ei.
O intrebare. Vad ca stupul in cauza este spre capatul liniei. Este posibil ca albinele din stupii aflati mai la mijloc sa fi carat nectarul la acest stup? Stii cu e, stupii marginasi sau pavilioanele marginase au avantajul de a colecta mai multe albine care se intorc de la cules. Ar fi o posibilitate ca acest stup sa fi fost cel cu lozul cistigator din acest punct de vedere?
Si totusi cum arata 150 KG de miere in faguri ?!?
Eu am avut in anii buni stup din care am extras 35 KG miere odata si avea 4 magazii 3/4.Atat am de spus.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

#1232
Nu ar trebui sa fie nici o suparare si nici sa deviem discutia la oameni neseriosi care au fel de fel de practici.
A fost vorba de un exemplu. Si ca sa rezum: o productie de 150 kg miere la fs pe un stup. Afirmatia este fantastica, dar eu ca cititor nu sunt in situatia nici sa o validez nici sa o combat. Interesante mi se par cauzele care sa fi produs acest efect. Daca nu analizezi cauzele unui eveniment informatia nu are nici o semnificatie. Cauzele invocate au fost baza melifera (ca o certificare a apiculturii lui DM) si stimulare cu Starovit.
Acum avand si alta informatie, respectiv productia medie (20-22kg/familie) mult sub cea invocata in acest caz, incerc sa caut cauzele care au produs acest efect. De ce? Pai n-as vrea si eu sa am la fel macar la 50% din efectiv?!
Asta este cheia in care am scris si nicidecum bascalia sau jigniri.
Ori in conditiile in care media generala a fost de 22kg, asta inseamna ca nici macar nu au umplut bine un cat (22:3,65=6 rame) si rezultatul nu poate fi pus nici pe abundenta culesului, nici pe stimularea cu starovit. Ori in apicultura lui DM si a altora, productia asta este media.
Atunci cauza trebuie sa fie alta..
Pe aici la fs nu am avut asa varfuri, desi suntem la a 37 zi de de cules la floarea soarelui. Ieri au fost 800 de grame dar mai mult ca sigur mai mult de jumate este de la mana sau altceva.
In alta ordine de idei, cu destul de multi ani in urma am cunoscut un batranel care avea un singur stup pus pe portbagajul unui Wartburg cu care colinda toata vara. Stiu ca intr-un an a scos 156 de kilograme de la acel stup. Asta de medie, se apropie de a lui DM.!!

Closcutz

Totusi 150 de la unul singur la fls suna neverosimil oricum ai incerca sa-ti explici! Cred ca a produs mai mult decat stupii vecini, dar pana la 150 de kg e cam grele... Parca iti vine sa zii ...mai taie din ele...

romikele

Citat din: Kiwi Bee din Iulie 27, 2016, 10:41:53 AM
Mihai nu te supara pe ei.
O intrebare. Vad ca stupul in cauza este spre capatul liniei. Este posibil ca albinele din stupii aflati mai la mijloc sa fi carat nectarul la acest stup? Stii cu e, stupii marginasi sau pavilioanele marginase au avantajul de a colecta mai multe albine care se intorc de la cules. Ar fi o posibilitate ca acest stup sa fi fost cel cu lozul cistigator din acest punct de vedere?
Mai e putin si sunt acuzat de hotie! 

Imaginile si filmarea sunt de la noua locatie, nu de unde s-a facut extractia, iar la calculul mediei pe stup am luat si roii, de la care nu s-a extras nimic.
Acum roii facuti la salcam sunt pe 8 rame.
De la ceilalti stupi cu cate 3 caturi si de la cel cu 4 caturi s-a umplut un butoi de 300 kg, asta e situatia si nu ma intereseaza parerile carcotasilor, ci vom incerca la anul sa crestem productia la cat mai multe familii catre nivelul celor din exemplu.
De la anul ma pot implica direct si fizic, nu numai cu gura si privitul de la distanta  :wink2:
E posibil ca cel mare sa se fi suprapopulat la rapita. Nu am incercat sa-l slabim pentru a face egalizare, dimpotriva i-am dat rame cat a cerut... din pacate in ultima saptamana nu a fost nimeni pe la stupi si se pare ca s-a blocat cuibul, necesitand o interventie rapida.
Culesul la floare tine peste 30 de zile in zona, fiind mai multe sole la distanta de cateva zile la semanat intre ele.Cu prima ocazie voi poza o rama de cat lata de 45 mm sa vada si filip cum arata o rama de aproape 4 kg(celulele au fost mult alungite si umplute cu miere).
Daca raportam mierea la stupii de productie, pana acum se apropie de 40 kg.familie, si mai este de extras o data.

Paraschivescu Teodor

Nu vreau sa supar pe nimeni asa ca imi cer scuze dinnainte .
Ce vreau ieu sa spun e faptul ca cred ca ar fi posibila o recolta de miere asa de buna ,toti visam sa tragem macar 50 gk de fam la un cules ieu anul acesta am tras de la unul 2 caturi de jumate capacite iam dat si un al 3 cat dar prea tarziu sunt sigur ca lar fi umplut si pe acela dar lipsa de experienta isi spune cuvantul din pacate in miere marfa.
Asa ca ieu nu comentez in nici un fel citesc ascult si aplic la mine in stupina poate la anul am norocul sa am 10 familii cu 2,3 caturi de miere fiecare si ar fi un progres urias pentru mine .Mai sunt si alti domni cu producti mari ,asa ca ieu cred ca ar fi oarecum posibil.
Multa sanatate si albine sanatoase va doresc

Kiwi Bee

Mihai eu nu mam referit la stupii altora sau ca tu teai fi asezat cu stupii tai linga altora - eu ma gindesc mai mult in stil stationar deci cind esti de unul singur, nu mia trecut prin cap sa fi fost si altcineva cu stupii lui linga ai tai.

romikele

Iar eu m-am referit la postarile celorlalti... langa noi nu au mai fost alti stupi, nu a fost furtisag iar nazdravanul a iesit in evidenta imediat ce a iesit din iarna.
Asta nu inseamna ca toti sunt la fel, desi n-ar strica  :smile: :hi:

pharaonu75

Citat din: romikele din Iulie 27, 2016, 05:57:16 PM

...De la anul ma pot implica direct si fizic, nu numai cu gura si privitul de la distanta  :wink2:
...

Mihai, daca pana anul asta te-ai ocupat tu de stupi si nu ai avut asfel de rezultate, iar anul asta s-a ocupat altcineva de ei, eu te sfatuiesc sa ramai in continuare doar cu "gura si privitul de la distanta" =)) =))
Uite asa ajungi miliardar peste noapte... si nu stii cum! :wink2:

P.S. Sa-mi dai si mie la anul doua fiice din regina aia, ca vreau sa-l "sparg" pe Razvan_Ti cu rezultatele mele... =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Fii fără grijă, voi face ce e mai bine pentru albine.
Caturile la campion s-au umplut iar, însă nu la cantitatea de la precedenta extractie.
Estimam circa 80kg. la acest moment, din care 30kg. rămân la rezerva.

romikele

Citat din: Closcutz din Iulie 27, 2016, 11:28:57 AM
Totusi 150 de la unul singur la fls suna neverosimil oricum ai incerca sa-ti explici! Cred ca a produs mai mult decat stupii vecini, dar pana la 150 de kg e cam grele... Parca iti vine sa zii ...mai taie din ele...
N-am ce sa tai, daca acesta a fost rezultatul.
A intrat la rapita pe 10 rame cu albina, si s-a vazut diferenta.

vulpea

poate esti amabil,fiindca stiu ca esti tare la schite si dimensiuni (si asta fara lauda) sa dai (inca odata?)schita si dimensiunile caturilor dela recordist.multumesc anticipat.PS.eu personal am realizari de exceptie cu RA 1001 + 2 Cat 1/2 (niciodata cu 4 caturi!).STIMA.

romikele

#1242
Schita ASTA e valabila pentru corp 1/1, la cat singura diferenta e inaltimea de 155 mm (fata de 310 mm la corp).
Mai nou faltul il realizez pe toate laturile, fiind mai usor sa mut ramele din pat cald in pat rece, fara a ridica catul, iar rama cu plasa ce tine loc de podisor se aseaza mai bine.

O alta varianta constructiva pe care am trecut, fiind mai usor de realizat dar si mai rezistenta, este ACEASTA.

In interior arata cam ca in poza de mai jos!




vulpea

'nene',cand vrei sa fii simpatic reusesti din prima.iti raman 'vesnic indatorat'.aceeasi STIMA.

romikele

Am facut un "update" mai sus cu o poza, sper eu concludenta.