maturatoare miere

Creat de dragos2006, Mai 21, 2009, 10:23:58 PM

« precedentul - următorul »

D006

Foloseste cineva?Ce randament da?

bucovineanu

Daca vremea e foarte uscata, ca perioada in care ne aflam, si maturatoarele sunt amplasate intrun loc bine aerisit dau un randament bun.

Alutus

#2
Termenul de maturator este atribuit impropriu  respectivilor recipienti. Sunt intradevar foarte foarte bune, dar rolul lor nu este de maturare. Maturarea consta in eliminarea surplusului de apa si se realizeaza in regim industrial, in alt mod si cu alte utilaje . Rolul acestor asa zise maturatoare este de stocare, decantare si alimentare sau umplere a altor recipienti
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Daca mierea contine prea multa apa si este depozitata intr-un loc uscat si foarte bine aerisit odata cu decantarea, la suprafata se aduna mierea mai subtire care contine multa apa. O parte din apa se evapora, iar mierea mai subtire ce ramane se ia si se valorifica imediat si astfel mierea ce ramane in vas poate fi stocata fara sa fermenteze.

jonny_it

#4
In orice exploatatie ar trebui sa existe un(sau mai multe) recipient ceva mai mare unde sa se tina mierea. Asa se curata mai usor de spuma/polen/ceara(chiar daca se folosesc filtre la centrifuga).
Sau si mai simplu direct in butoaiele de la procesator  :)

Cand ai 2-3 familii merge si direct in cutia in care au fost masline  :rotfl:

bucovineanu

Din viteza la un cuvant din paranteza ai scris un l in plus?    :smile:

Alutus

#6
Treaba asta cu maturarea asa cum ne-a fost servita de catre corifeii publicisticii ante 89 poate fi inclusa aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=4157.0
Cu cca 5 ani in urma mi-a zis si mie unul mai invatat sa fac maturare. Am pus cele cca 50 de kg de miere in castroane, lighiene , tavi si borcane, am instalat un resou si am mutat patul in bucatarie timp de o saptamana. Nu ma intrebati de rezultat.
Sa nu uiti Darie!

Kiwi Bee


bucovineanu


Alutus

Tztztztztz. De fapt era foarte coapta, dar deoarece in partea inferioara mai era cate un petic de fagure necapacit  consultantul mi-a zis ca nu este coapta si ca trebuie maturata asa cum va spusei. Si stiti ce facui in continuare. Am diluat-o cu apa si am dat-o inapoi albinelor. Salcam Extra 70 kg. Nu mai spuneti si altora. Voi nu facurati d-astea!?
Sa nu uiti Darie!

tassevasi

       ""  Si stiti ce facui in continuare. Am diluat-o cu apa si am dat-o inapoi albinelor. Salcam Extra 70 kg. Nu mai spuneti si altora. Voi nu facurati d-astea!?""


Din greseli se invata  cel mai bine . :hi:

Alutus

Are cineva cunostinta despre maturatoare (de fapt oale de umplere )din inox cu capacitate maxima de 18 litri? Ori si-a confectionat cineva?
Sa nu uiti Darie!

jonny_it

Citat din: Alutus din Februarie 28, 2012, 11:33:08 AM
Are cineva cunostinta despre maturatoare (de fapt oale de umplere )din inox cu capacitate maxima de 18 litri? Ori si-a confectionat cineva?

18 litri? La ce ar folosi asa ceva?

Un maturator decent ar trebui sa aiba cel putin 100 de litri, asta in caz ca ai 5-20 de familii. Daca ai 100 deja vorbim de mai multe maturatoare de capacitate mare, pompa pentru miere, etc  :)

filip

Cel mai bun maturator posibil e STUPUL.
Gratie HANNEMAN peste un stup puternic si 2-3 magazii peste.In timp ce acest stup proceseaza la ceilalti asigur rame goale.
Astfel am circa un sfert care matureaza mierea iar restul au spatiu de depozitare
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jonny_it

Citat din: filip din Februarie 28, 2012, 12:26:55 PM
Cel mai bun maturator posibil e STUPUL.
Gratie HANNEMAN peste un stup puternic si 2-3 magazii peste.In timp ce acest stup proceseaza la ceilalti asigur rame goale.
Astfel am circa un sfert care matureaza mierea iar restul au spatiu de depozitare

Aaa, cred ca e o confuzie aici. Maturatoarele nu se folosesc neaparat pentru a evapora apa din miere(nici nu cred ca e cea mai desteapta solutie).
Dar se folosesc pentru stocarea pentru o perioada a mierii, pentru a se putea curata de spuma si impuritati, apoi merge catre imbuteliere.