Prima carte de Apicultura Naturala si Organica din Romania

Creat de maximus, Martie 09, 2012, 08:06:03 PM

« precedentul - următorul »

ion patrut

Daca am compune un nomenclator al produselor naturale din zilele noastre sigur ar ramane paginile goale. Referitor la produsul stupului "MIEREA" cineva spunea pe forum ca produce miere MARFA nu produce miere pentru calitatile ei benefice.Atata timp cat vorbim de afaceri si de profit in apicultura nu putem vorbi de produs suta la suta natural sa nu se inteleaga cumva ca sunt impotriva castigurilor din apicultura si eu vand miere. Am vrut doar sa spun ca oricate carti vor fi scrise sau cati stupi bio se vor construi nu ne vom putea intoarce in timp sa practicam o apicultura naturala si organica

scfpfa

Sincer nu prea stiu la ce sa ma astept,de la aceasta carte?!?!dupa 8 G de carti online,ori vreo 50000 pagini citite fila cu fila,spun ca nu ma poate surprinde nimic si asta intr-o lipsa acuta de cercetare elocventa,cercetare ce trebuie sa cuprinda un nr. de stupi ,pe un nr. de stupine,si intr-un nr. de locatii,nu vreau a supar pe nimeni,dar sincer in afara de concluzii empirice in rest nimic academic ma refer la cercetare,biologica,genetica.e.t.c. :hi: Cer scuze postarii mele prostesti.
albine

F.Liviu

E un "curent" care afirma ca Maximus e arogant, eu nu il cunosc personal si nu pot sa imi dau cu parerea. Insa opinia unanima e ca Maximus e un tip foarte priceput in apicultura. Si atunci de ce sa nu citesti cartea , el descrie sistemul pe care il aplica. Ce ai de pierdut , contravaloarea a cateva pachete de tigari ??

Eu unul am cumparat-o (ca si Renasterea Stuparitului) si o gasesc foarte interesanta, din pacate inca nu sunt destul de "copt" pentru ea. Am macar deschiderea sa imi recunosc limitele si prefer sa iau de la un om ce e mai bun, atat vreme cat impartaseste cu generozitate. Esentele tari se tin in sticlute mici :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Obombo

Citat din: scfpfa din Aprilie 25, 2012, 10:46:10 PM
Sincer nu prea stiu la ce sa ma astept,de la aceasta carte?!?!
Cumpar-o daca nu vrei sa traiesti cu suspansul  :zzz:.

ion patrut

practic stuparitul organic si natural se facea acum 50 de ani inainte de a se revolutiona agricultura.acum nu sunt decat simple discutii e ca si cum am incerca sa reinventam ROATA s-o facem mai rotunda decat este tot arealul agricol al tarii este infestat cu ingrasaminte chimice se folosesc o gramada de pesticide si insecticide si noi vorbim de apicultura naturala si organica?

jonny_it

Citat din: ion patrut din Aprilie 26, 2012, 07:38:30 AM
practic stuparitul organic si natural se facea acum 50 de ani inainte de a se revolutiona agricultura.acum nu sunt decat simple discutii e ca si cum am incerca sa reinventam ROATA s-o facem mai rotunda decat este tot arealul agricol al tarii este infestat cu ingrasaminte chimice se folosesc o gramada de pesticide si insecticide si noi vorbim de apicultura naturala si organica?

Asta este si ideea, natura este din ce in ce mai plina de chimicale si afecteaza albinele deci ar fi bine sa nu mai bagam si noi intentionat in stupi alte chimicale(sub forma de tratamente sau hrana pentru albine).

Am comandat ambele carti, inca nu le-am citit dar la o rasfoire rapida par a fi interesante.  :)

Nu de alta dar sunt abonat la Romania Apicola si articolele alea sunt aceleasi citite in revistele de prin 1970 - 1980 chiar daca numele autorilor este altul.  :zzz:

ion patrut

UNUL MIC CA MINE POATE AR REUSI IN FINAL SA FACA UN PICUT DE APICULTURA ORGANICA DAR CE TE FACI CU COLOSII APICULTURII CARE APROVIZIONEAZA PROPRIUZIS PIATA MIERII??????????????????? efectiv nici nu vor incerca(parerea mea)

scfpfa

Citat din: Obombo din Aprilie 26, 2012, 12:08:41 AM
Citat din: scfpfa din Aprilie 25, 2012, 10:46:10 PM
Sincer nu prea stiu la ce sa ma astept,de la aceasta carte?!?!
Cumpar-o daca nu vrei sa traiesti cu suspansul  :zzz:.
Eu sunt hotorat sa o cumpar,doar sa citesc si trag concluzii,Domnule MAXIMUS ASTEP OFERTA PE MP.
albine

maximus


Asa cum am specificat si la inceputul topicului, oferta se poate vedea dand un simplu click pe link-ul de mai jos:

    http://www.renastereastuparitului.com/stuparit/?p=512

In rest, pentru comanda imi lasati adresa si cartea se trimite prin posta in sistem ramburs.

Toate cele bune