vlad octavian

Creat de tavy, Februarie 12, 2016, 09:05:42 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: tavy din Aprilie 15, 2016, 10:50:06 PM
Am cele mai blande albine...

Par adevăraţi bodiguarzi !
:wink:

oroles

Se vede, mai ales din prima poza. Eu in locul tau as lucra fara masca. :P
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Am lucrat toata toamna fara masca... pana mi-a cazut o rama din mana si mi-au umflat "mufarina". Acum nu mai misca nimic in curte. Gainile si cainele stau in cotet toata ziua, bunicii abia mai ies din casa. Imi zice bunicul ca nu a vazut asa agresivitate niciodata. Desi a avut albine toata viata, acum nici nu le mai suporta. Am rapita in toate directiile la distante de peste 2 km de la mai multe asociatii. Nici nu mai are rost sa intreb cu ce au stropit... important e ca nu am mortalitate, ca baga miere si ca nu am vecini cu alergii

tavy

Daca toti va laudati cu roiuri multe, mie nu mi-a roit nicio familie, dar mi-a roit un roi  :D

tavy

De anul trecut am o noua sursa de cules. Nu stiu de unde a aparut, dar sper sa se inmulteasca:
Si, pestisorul de aur...

cipik

Amorpha este iubitoare de apa si este foarte invaziva.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

tavy

Va invit in pastoral...

tavy

Asa arata vegetatia la 3 m de rau, in rest si fanul s-a "topit", doar pomii mai sunt verzi  :yahoo_cry:

tavy

In toamna aceasta am vazut ca au inceput sa apara si la mine sub capacele stupilor gramajoare de pamant in care se gasesc paianjeni si o larva care ii mananca:

stefan1

  Foarte interesant! E cuibul unei viespi de pamant. Ar fi foarte interesant daca si vedeai autoarea. Oricum a inghesuit multi paianjeni acolo, ca larva e deja mare si tot mai erau atati paianjeni. Un numar comparabil a trebuit deja sa-i fi mancat.
  Cred ca pentru albine acea vespe face un lucru bun, ca de multe ori paianjenii din preajma stupilor vaneaza albine.
  Daca mai gasesti, lasa-le pana in primavara. Cred ca ierneaza acolo, in stadiu de imago si numai primavara prin aprilie-mai sau chiar mai tarziu devin adulti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

yulian

Citat din: stefan1 din Septembrie 15, 2016, 02:28:32 AM
ca de multe ori paianjenii din preajma stupilor vaneaza albine.
Ultima data cand am fost la roiuri am gasit un paianjen cu tot cu plasa dupa diafragma...si cu o albina prinsa  :mad: :mad:
Anul asta, in zona noastra au fost foarte multi paianjeni... :uimit:

filip

#71
Citat din: stefan1 din Septembrie 15, 2016, 02:28:32 AM
  Foarte interesant! E cuibul unei viespi de pamant. Ar fi foarte interesant daca si vedeai autoarea. Oricum a inghesuit multi paianjeni acolo, ca larva e deja mare si tot mai erau atati paianjeni. Un numar comparabil a trebuit deja sa-i fi mancat.
  Cred ca pentru albine acea vespe face un lucru bun, ca de multe ori paianjenii din preajma stupilor vaneaza albine.
  Daca mai gasesti, lasa-le pana in primavara. Cred ca ierneaza acolo, in stadiu de imago si numai primavara prin aprilie-mai sau chiar mai tarziu devin adulti.
Aici e un filmulet:
https://www.youtube.com/watch?v=m982c-H8VpE
La noi viespea e mai lunga si paralizeaza paianjenii,ei raman vii pana sunt consumati de larva de viespe.O sa cau foto cum arata viespea olar de la noi
Cam asa arata.
https://pixabay.com/ro/viespe-insect%C4%83-animale-inchide-761375/
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tavy

Am oprit de cateva ori unele "sigilate" pentru a le pune in ceva sa vad ce creatura iese, dar le-am uitat mereu pe capace si le-a facut soarele praf. De lasat le las degeaba pentru ca nu pot fi sigur ca sunt prezent la nastere. Daca mai gasesc o sa le pun la cutie.

serban

Este o specie de viespe solitară. Am remarcat-o și eu pe lângă stupină vara asta,am văzut-o vânând o specie de păianjeni albi care stau pe flori și prind albine.Cred că nu ar mai trebui să le distrugi cuiburile. :hi:

tavy

Nu le-am distrus in mod voit, "cochiliile" astea sunt prinse pe capace sau podisoare si vrand, nevrand le stric.... soarta... si in razboi mor nevinovati...