inventar necesar pt cresterea matcilor

Creat de florinjsk, Decembrie 20, 2011, 11:54:26 AM

« precedentul - următorul »

florinjsk

va salut

ma numesc florin si este prima data cand postez pe acest forum cu toate ca il frecventez de ceva vreme.

sunt incepator dar de la anul as vrea sa incerc sa-mi obtin matcile singur dar am nelamuriri in privinta a ce imi este necesar pt metoda prin transvazare.

multumesc!

filip

Citat din: florinjsk din Decembrie 20, 2011, 11:54:26 AM
va salut

ma numesc florin si este prima data cand postez pe acest forum cu toate ca il frecventez de ceva vreme.

sunt incepator dar de la anul as vrea sa incerc sa-mi obtin matcile singur dar am nelamuriri in privinta a ce imi este necesar pt metoda prin transvazare.

multumesc!
Exista multe metode prin care poti obtine matci.
Metoda prin transvazare e o metoda avansata si e practicata pentru un numar mare de matci la o data anume din an.
Poti incepe mai simplu pentru inceput.
http://www.stuparitul.com/cresterea_matcilor_miller.html
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

andrei_calinescu

Citat din: florinjsk din Decembrie 20, 2011, 11:54:26 AM
va salut

ma numesc florin si este prima data cand postez pe acest forum cu toate ca il frecventez de ceva vreme.

sunt incepator dar de la anul as vrea sa incerc sa-mi obtin matcile singur dar am nelamuriri in privinta a ce imi este necesar pt metoda prin transvazare.

multumesc!

Florine,
D-l Filip are dreptate in principiu, dar tu pentru ca ai intrebat strict ptr transvazare, inventarul nu e mare lucru.
Sa luam cel mai simplu caz: in care faci si startarea larvelor si cresterea lor pana la 10 zile in aceeasi semicolonie orfanizata.
Sa vorbim despre Dadant.
1. Rama cu leaturi de crestere(2 sau 3 leaturi), cu cate 10 cupule pe fiecare leat.
La postul meu "Lucrul la ferma" pe pag 6 vei vedea o rama de crestere Langstroth pregatita "la cheie". Inspira-te daca te ajuta.
2. Un kit Nicot cu portcupula, cupularva si postamentul aferenta care se prinde pe leat cu 4 tinte.
    Optional, dar f util 20 bigudiuri tot Nicot.
3. O lanteta picking chinezesc ca e mai ieftin ca inoxul.
4. Ceva siropel pentru a hrani colonia orfanizata zilnic vreme de 6 zile dupa transvazare, adica pana cand botcile startate devin capacite.
    Sa nu mai hranesti dupa aceea deoarece botcile vor fi acoperite de faguri ce te vor obstructiona.

Semicolonia o pregatesti astfel:
Intr-o lada normala sau roinita pui un fagure mixt miere+polen.
Un fagure cu coroana de miere si gol in rest.
Un hranitor uluc.
Asezi ramele in aceasta ordine incepand cu peretele insorit.
Scuturi peste acest ansamblu albinele de pe 5 rame de puiet larvar.
Dupa 3 ore introduci intre rama cu miere+polen si cea cu miere rama transvazata , cu larvele ce trebuiesc luate in crestere.
De prefertinta seara.
Hranesti a doua zi dimineata.
Te uiti peste 24h sa vezi cate larve au fost luate in crestere.
Hranesti in fiecare zi lichid vreme de 6 zile.
In ziua 9 sau 10 dupa transvazare pui bigudiu pe fiecare botca capacita.

E greu? Nu cred.

pharaonu75

#3
Si ceva bibliografie de pe scribd.com:

Cresterea-matcilor-Dr-ruttner - 138 pag

Cresterea-Matcilor-Dr-ruttner - 434 pag
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

florinjsk