Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

TDI

Or fi amândouă sau amântrei: Varroa, tracheal mite si boala neagra.

bio

Deoarece la tratamentele care le-am efecutuat pina acum contra varooa cu Taktic @ Furretro au cazut un numar foarte mic de varooa am cumparat un flacon nou de Taktic si am facut zilele trecute iar un tratament la toata stupina.
Si la acest tratament cu Taktic proaspat achizitionat tot foarte putini paduchi cazuti..

...azi am facut o solutie mai concentrata undeva la 22 ml Taktic la 100 ml gaz si am facut de proba tratamentul cu aceasta doza soc la 5 familii.... si de aceasta data am observat dupa 3-4 ore de la tratament foarte putini paduchi, pot spune ca ici colea cite unu , doi paduchi cazuti.

Sa fie oare din cauza ca anul trecut am facut tratamente cu simt de raspundere si chiar ultimile doua tratamente au fost facute in plina iarna in lipsa puietului in familii iar tot acest an nu am avut contact cu nici o alta stupina straina mai aproape de 2,5 km si asta doar pe perioada de maxim 3 saptamini.......??..

Naiba stie ce se intimpla... caut alt tratament, alta substanta activa ca sunt in cumpana..

bio

 ..am luat ceva Fumidil atit pentru familiile care le iernez cit si pentru roiurile care le voi face la anul....


TDI

Citat din: bio din Septembrie 22, 2014, 10:06:07 PM
Deoarece la tratamentele care le-am efecutuat pina acum contra varooa cu Taktic @ Furretro au cazut un numar foarte mic de varooa am cumparat un flacon nou de Taktic si am facut zilele trecute iar un tratament la toata stupina.
Si la acest tratament cu Taktic proaspat achizitionat tot foarte putini paduchi cazuti..

...azi am facut o solutie mai concentrata undeva la 22 ml Taktic la 100 ml gaz si am facut de proba tratamentul cu aceasta doza soc la 5 familii.... si de aceasta data am observat dupa 3-4 ore de la tratament foarte putini paduchi, pot spune ca ici colea cite unu , doi paduchi cazuti.

Sa fie oare din cauza ca anul trecut am facut tratamente cu simt de raspundere si chiar ultimile doua tratamente au fost facute in plina iarna in lipsa puietului in familii iar tot acest an nu am avut contact cu nici o alta stupina straina mai aproape de 2,5 km si asta doar pe perioada de maxim 3 saptamini.......??..

Naiba stie ce se intimpla... caut alt tratament, alta substanta activa ca sunt in cumpana..
Ia furculita de descapacit si lupa, descapaceste ramele din coloniile care au puiet descapacit, pestriț - oarece urma VSH.
Vânează daca mai ai celule de trântori capacite.
Alta substanta activa la ora asta?
Încearcă cu Mavrik tot in furetto sau prin picurare.
Coumaphosul e scump, 105 Ron la 5 familii, piretroidele de la Bayern scumpe, oxalicul inefixient, formicul prea riscant.
Si daca n-ai albine tarandu-se, aripi roase,etc, daca la descapacirea a 20-30 celule de puiet nu gasesti acarieni...  de ce-ti faci griji?

TDI

Citat din: bio din Septembrie 22, 2014, 10:24:06 PM
..am luat ceva Fumidil atit pentru familiile care le iernez cit si pentru roiurile care le voi face la anul....
Din moment ce stiu pretul mediu pe piata, la flacoanele de 400 gr, - îmi permit sa te intreb cat te-a costat si de unde le-ai luat.
Multumesc!

bucovineanu

Citat din: bio din Septembrie 15, 2014, 10:13:52 PM


Anul trecut am fost poate un pic smecher, poate ceva putoare, poate putin zgircit si nu le-am dat ratia normala de Fumidil si inainte de anul nou am fost nevoit sa le dau restul ca era belea in stupi--le-am facut turte atunci--... Pina in anul nou imi cazusera deja 2 familii de nosemoza iar dupa ce le-am dat mi-a m-ai cazut pina in primavara inca o familie care era prea slabita sa i-si revina.

Nu inteleg de ce s-a manifestat nosemoza in iarna trecuta tinand cont de faptul ca nu am avut iarna nici aici in nord, cu atat mai putin in sud.

TDI

In primul rând bine ca e Nosema Apis si nu Nosema Ceranae, cu toate ca având in vedere ca le-ati dat Fumidil, n-ar fi exclus.
Răspunsul domnule Bucovineanu ar fi pe scurt, toamna lunga si umezeala favorizata de temperaturile ridicate. Calitatea nectarului, cantitatile. Ca sa revenim la situatia dumneavoastra, cu mierea de mana, am un prieten care a avut mana, am extras tot si le-a dat sirop 2:1 si 3:1. Pot aparea probleme, din punctul meu de vedere.
Spre exemplu eu asa colonii de mucegai ca anul trecut in partea opusa cuibului, n-am văzut niciodată.

bucovineanu

Faptul ca a aparut mucegai in stupi nu se datoreaza hranirii cu sirop ci faptului ca acei stupi nu au avut ventilatie. Daca siropul are o concentratie mai mare de 2\1  va cristaliza in rame.

dan sebastian

Incearca sa dai si cu varachet forte. E posibil sa fi capatat varoua rezistenta la taktik. E bine sa folosesti si tratamente diferite. Nu ai ce pierde. Daca e acelasi rezultat, fara paduchi trebuie sa fi fericit.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

TDI

Varachet Forte are ca substante active amitrazul si taufluvalinatul. Tactickul si Scabatoxul au ca substanță activa amitrazul. Mavrikul are ca substanta activa taufluvalinatul.
Despre ce vorbim aici?

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: bucovineanu din Septembrie 22, 2014, 10:48:58 PM
....
Nu inteleg de ce s-a manifestat nosemoza in iarna trecuta tinand cont de faptul ca nu am avut iarna nici aici in nord, cu atat mai putin in sud.



Toamna 2013 rece si umeda ... februarie 2014 cald- matcile  a inceput sa depuna puiet , temperatura din cuib creste creind conditiile pentru germinarea sporilor de Nosema ... apoi un primavara iar  rece si umeda .

In sezonul rece in balta am perioade si de aproape o luna cind este ceata persistenta de nu vad soarele .... plus balta din pacate are destul cules de mana.. :sad:



bio

Citat din: TDI din Septembrie 22, 2014, 10:41:23 PM
...
Din moment ce stiu pretul mediu pe piata, la flacoanele de 400 gr, - îmi permit sa te intreb cat te-a costat si de unde le-ai luat.
Multumesc!

...este cam scump Fumidilul, ..:(..

..Am luat mai mult si datorita faptului ca are termen de valabilitate 2017 parca plus ca si vinzatorul a facut ceva discount daca am luat mai mult...

Mihai Sergiu

Va salut! nu vreau sa poluez prea tare topicul dumneavoastra insa vrea sa intreb ce pot face avand in vedere ca matcile depun ponta si la ora actuala am oua si puiet larvar pe suprafete destul de extinse ale ramei?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

bio

#794
Citat din: TDI din Septembrie 22, 2014, 10:37:28 PM
....
Ia furculita de descapacit si lupa, descapaceste ramele din coloniile care au puiet descapacit, pestriț - oarece urma VSH.
Vânează daca mai ai celule de trântori capacite.
Alta substanta activa la ora asta?
Încearcă cu Mavrik tot in furetto sau prin picurare.
Coumaphosul e scump, 105 Ron la 5 familii, piretroidele de la Bayern scumpe, oxalicul inefixient, formicul prea riscant.
Si daca n-ai albine tarandu-se, aripi roase,etc, daca la descapacirea a 20-30 celule de puiet nu gasesti acarieni...  de ce-ti faci griji?

....mavrik..:)

Cum nea'Bio este gospodar a avut grija mai demult sa i-si ia si Mavrik.
Apropo de Mavrik imi aduc aminte cum acum 10, poate 12, poate 14  ani urma am dat o groaza de parale pe un recipient de Klartan , parca avea 250 de ml si am dat parca 600 de mii -era parca pretul la 60 kile de miere..