Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

bio

..dupa ceva km pe sosea am luat-o si pe drum "negru".


bio

inca vreun km jumate prin padure pina sa ajung la albine...

bio

..in padure totul OK..


bio

..doi apicultori dornici de munca..
"ajutorul meu" se mai teme de albine ..

bio

La albine in aceasta perioada le dau "sapunul" deasupra si un hranitor de "zapada" linga cuib.

'SAPUNUL" ceva hrana proteica..o pasta facuta la ochi, nu am cantitati exacte .--culoarea galbena in galeata

"zapada" este un sirop din porumb . Sa spun ca este "caimacul" de la DULCOFRUCT,.....cristalizeaza, este la consistenta ca o zapada pufoasa....--culoarea alba in galeata.


bio

..este o imagine a unui stup din pavilionul, care are 88 de cutii, eu il stiu drept "VERDE 88"
. Sunt cutii de 18 rame, este pavilion care il folosesc sa urc in el roii dupa ce se imperecheaza matca si tin acolo roii pina isi gasesc client. Anul acesta daca am 2 vagoane noi ias pastra sa populez cele 2 pavilioane nou construite.

Nu am la stupi clasicul podisor de scindura...nu mai folosesc podisor de scindura cred de 5-6 ani.
..sunt roiuri cu matci de anul trecut, au potential bun pentru acest an.
Unii nu au consumat ANEL-ul in totalitate dar am destuii carora le-am dat si a doua punga de ANEL..



bio

...mai adun si fagurii de sub hranitor...sunt faguri plini cu miere.

Trebuie sa mai scot si din cheltuiala care o fac cu "furajarea familiilor", ca miine am facut bani acei faguri.


bio

..dar vine seara si trebuie sa plec acasa.
Din pacate nu am reusit sa termin chiar tot ce am dorit sa fac...dar poate miine va fi ziua mai lunga.

bucovineanu

Citat din: bio din Martie 10, 2013, 11:00:07 PM
...mai adun si fagurii de sub hranitor...sunt faguri plini cu miere.

Trebuie sa mai scot si din cheltuiala care o fac cu "furajarea familiilor", ca miine am facut bani acei faguri.


Deja au umplut fagurii si i-au si capacit?  :smile:

bio

#219
Citat din: bucovineanu din Martie 10, 2013, 11:18:44 PM
Citat din: bio din Martie 10, 2013, 11:00:07 PM
...mai adun si fagurii de sub hranitor...sunt faguri plini cu miere.

Trebuie sa mai scot si din cheltuiala care o fac cu "furajarea familiilor", ca miine am facut bani acei faguri.


Deja au umplut fagurii si i-au si capacit?  :smile:

Sunt faguri de anul trecut....dar daca sunt "vrednic" nu am avut timp de ei..
Plus, daca ii scot din stup apar probleme cu pastrarea. Asa cind ma duc la albine pun si mai tai 1-2 sau 3 cutii din acelea dupa cum cer clientii mei marfa..

Sub hranitoare ce cladesc pina la floarea -soarelui tai si fac ceva APILARNIL si topesc ceara.. Ce cladesc de la floarea-soarelui las sa umple cu miere si sa capaceasca  sa vind ca faguri cu miere, ce fac acum este mai mult "act de saracie"

Grosul la fagurii cu miere vinduti vin din alta parte, in alt timp al anului,.. dar va voi arata la vara cum fac fagurii cu miere cei de calitate si in cantitate mare.

mape 48-petru manea

Imi place ce am vazut  :bravo:
Spuneai mai sus cava de oase rupte munca fara folos prea mare ,dar de pasiune si placere nu spuneai nimic

pharaonu75

Citat din: mape 48 din Martie 11, 2013, 07:44:29 AM
Imi place ce am vazut  :bravo:
Spuneai mai sus cava de oase rupte munca fara folos prea mare ,dar de pasiune si placere nu spuneai nimic


Si o doza de "nebunie"... dintr-aia utila, constructiva!
Tot respectul! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio


antiopa din ardeal

  Totul e frumos. Foarte frumos!
  Daca nu sunt indiscret, la ce pret vindeti fagurii cu miere?

RazvanTi

Citat din: bio din Martie 11, 2013, 09:36:28 AM
Administrare hrana albine 10 martie 2013..

Administrare hrana albine, 10 martie 20013
:razz: mai bine stateai acolo decat sa te intorci din viitor ca sa ne pui noua un filmulet  :razz: =)) =)) =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro