Media miere/stup in stationar

Creat de thomas, Februarie 04, 2014, 10:34:49 PM

« precedentul - următorul »

thomas

Cata miere ati produs pe familia de albine aflata in stationar intr-un sezon apicol?

(Stiu ca exista multe variabile: rasa albinei, matca, nr albine, tip stup, seceta/ploi, boli, zone geografice, culesuri, dar incercam sa facem o medie si sa mentionam caracteristicile familiei respective.)

Primul exemplu imi permit sa-l dau eu:

Anul 2013, zona deal, aproximativ 700m altitudine, familie in vertical de 10R care la salcam i-am adaugat si cat 3/4, am avut cules bun la fructiferi si salcam. Teiul n-a dat mai nimic, apoi am avut faneata. Am extras o singura data, dupa salcam. Cantitate de aprox 8kg/familie. Pana in septembrie au mai strans inca 10-12 kg/stup, dar am lasat-o in ei. Mie mi s-a parut cam putin, cu toate ca am avut albina.

bucovineanu

Acum te-ai gasit sa faci asemenea sondaje, cand toata lumea asteapta cu sufletul la gura sa vada cu cat vom fi impozitati?

thomas

lasa, ca nu ne urmareste nimeni din guvern.. ;)

dodo79


sorinma

Spune si ce ai bagat in ei... tot medie :hi:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

thomas

nu prea inteleg.. stimulare sau medicamente? stimulare doar ca sa fiu sigur, cate 2 turte (sf de februarie si jumatatea lui martie,) apoi inainte de pomi fructiferi 2 hraniri 500g sirop 1:1 cu protofil reteta veche si tratamentele cu varachet.

oroles

Cand eram in facultate, proful de statistica ne-a explicat cum sta treaba cu statisticile printr-o gluma: "Stau cu o buca pe o plita si cu una pe un cub de gheata, si in medie mi-e bine." Cam asa stau lucrurile si in apicultura, iar cei care au propus impozitarea nu vor tine cont de niciun alt criteriu decat  numarul de stupi al apicultorului. Nu conteaza ce vbaza melifera ai, daca faci pastoral, sau nu. Lor trebuie sa le vina banii! Si cand te gandesti ca Rompetrol a fost scutit de cateva milioane de euro in timp ce sarmanului apicultor ii iau impozitul pentru orice gusa de nectar adusa de albine!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

antiopa din ardeal

Citat din: bucovineanu din Februarie 04, 2014, 10:41:12 PM
Acum te-ai gasit sa faci asemenea sondaje, cand toata lumea asteapta cu sufletul la gura sa vada cu cat vom fi impozitati?

  Sunt in urma cu informatiile? Vor cumva sa modifice impozitarea pe norma de venit stabilita anul trecut?

bucovineanu

Da, normele de venit vor fi stabilite la nivel judetean.

antiopa din ardeal

 Asa este, e prevazut inca de anul trecut dar mi-am uitat. Nu cred ca vor fi diferente mari intre judete si nu ma astept sa apara prea curand tinand cont ca transele de plata sunt pe la sfarsitul anului.

bucovineanu

Eu zic ca normele o sa apara destul de curand, deoarece declaratiile fiscale trebuie depuse pana in mai, daca am retinut eu bine.

davcosti

Taxe cretine propuse de cretini!
http://davcosti-info.blogspot.ro/2014/01/taxe-cretine-propuse-de-cretini.html?zx=258cb84a51eb52b4
Așa e la noi pe Dâmbovița-Dacă vrei să faci ceva plătești taxa de cămătărie la Stat indiferent dacă scoți sau Nu!
E mai rău ca 'nainte când ne plângeam că sunt mulți în fostul C.C. al P.C.R.!
Astăzi se înmulțesc ca maidanezii...Eutanasiații!- ))/
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

bucovineanu


cornelioandanciu

Citat din: thomas din Februarie 04, 2014, 10:43:36 PM
lasa, ca nu ne urmareste nimeni din guvern.. ;)
Aici este marele schepsis, si-au dat seama ce prostie au facut cu impozitarea apiculturii! Uitati-va sa vedeti cati isi vand albinele, dati search pe google sa vedeti! Pai in zona de munte unde sezonul apicol este iunie iulie, sa zicem ultimele zile din mai si primele zile din august, o stupina in stationar de acolo cat poate sa dea?De unde sa mai dea bani la Stat?Si daca micul producator nu-si mai poate vinde borcanul cu miere daca nu este pfa , pentru ce sa mai tina albine?Asa , de amorul artei?Ca sa-l bage Statul la parnaie ca a creat nu stiu ce prejudiciu?Nu! Le vinde si cu banii face altceva, pentru familia lui.Ca banii cu care a cumparat albinele sint luati de la gura familiei lui.Cam asta este.
Va salut.

Eugen B

Aici la mine in stationar de ceva vreme trebe sa le bagam mancare an de an, de cand sunt ciobanii(nu am nimic cu ciobanii, chiar ii laud ca sunt foarte uniti si fac treaba) cu miile de oi ca au subventii manca tot ce e iarba si buruiana. Si tinem doar putini stupi in stationar ca restul ii tot plimbam, si miere e tot mai putina. Deci si putini stupi si nici nu gasesc ce sa culeaga. Guvernul si tara nostra in majoritate habar nu au ce inseamna polenizare si albine. Din pacate pe an ce trece vor tot scadea stuparii si numarul de familii de albine. Nu va luati dupa statisticile lor fantoma ca suntem multi si multe albine, o parte din familii de albine sunt doar pe hartie, la oameni in gradina e masina luat pe proiect, nu stupii. Am citit pe un site, parca agro-tv ca in ultima vreme au disparut mii de stupi. Unde? au fugit albinele cu lazile? Va las sa trageti concluziile singuri. La mine in zona cel putin stuparitul stationar este in scadere.