Pot pastra turtele proteice in frigider?

Creat de Edi D., Decembrie 13, 2014, 10:54:39 AM

« precedentul - următorul »

Edi D.

      Se pot pastra turtele proteice in frigider?Mentionez ca sunt turte facute in casa,in compozitia carora exista si suc de ceapa.As vrea sa le administrez in ianuarie si nu stiu daca le pot pastra pana atunci,fara riscul de a-mi afecta albinele.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

oroles

#1
Daca au lapte praf sau drojdie de bere nu este recomandat in camera la 10-12 grade. Daca are doar faina de soia da. La frigider, nu stiu, dar nu cred ca e bine ca zaharul trage toata umezeala.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

un OM

Nu vad rostul pentru care as face de acum turta proteica. Vom avea nevoie prin februarie. Daca este pusa inaintea unui zbor de curatire sanatos, da cu rest.

bio

Sal Edi,.

... acum ca le-ai facut, incearca si tine-le in frigider , sperind ca nu vor fi probleme. oricum inainte sa le dai familiilor de albine gusta tu inainte si daca ti se pare vreun gust ciudat mai bine nu le da.
NU DA TURTE PROTEICE in IANUARIE... asteapta zbor de curatire din a doua parte a lunii februarie si abia atunci gindeste-ter la turte proteice.
Daca esti nevoit sa dai la albine mincare in ianuarie ca ar fi putina mincare in stupi da turte fara adaos de proteina.

Eu nu am dat in turtele proteice si sirop de ceapa crezind ca un amestec de proteine din diferite produse plus sirop de ceapa sa nu prinda miros sau gust mai pacatos. In turtele proteice parerea mea sa pui cit mai putine alte adaosuri.

Pe viitor intii intreaba si apoi fa un lucru... cu toate ca eu cred ca asa vei face dupa acest episod.

Ca tot ai amintit de "sucul de ceapa" i-ti spun din experienta mea ca am tocat saci de ceapa sa dau la albine :
-sucul de ceapa scrie in carti ca se da in sirop si se fac cantitati care se vor da cit mai repede la albine.
Eu tocam citeva galeti de ceapa si aceea tocatura  care intii le puneam in apa pentru citeva zeci de minute pina faceam siropul de zahar apoi amestecam cu siropul de zahar si dadeam la albine si dupa ce luau albinele tot siropul tin minte ca mult timp albinele stateau in hranitoare si lingeau la ramasitele de ceapa tocata.

--in primul an cind am iernat mai multe familii, primul pavilion cu albine am luat din comert pungi parca de 200 grame cu zahar pudra, pungi  in care am injectat o solutie ceva protofil plus sirop de ceapa. Ma trezisem la inceput de martie ca nu mai aveam mincare mai deloc in familii si am fost nevoit sa improvizez ceva.. si tin minte ca a fost o rezolvare foarte buna....tin minte ca am avut un an foarte bun la productie , poate a fost un an bun, poate faptul ca le suflam in bot la albine de parca erau copii mici..:)

--ani la rind am tocat ceapa iar tocatura o puneam in pet-uri de 5-6 litrii peste care adaugam alcool dublu rafinat si foloseam cind dadeam sirop la albine.
Astfel de tinctura am facut si cu usturoi . 

Edi D.

  In primul rand vreau sa imi cer scuze ca nu am fost foarte explicit. De aceea cred ca sunt necesare ceva explicatii detaliate.
1. Turtele au fost facute de un prieten care a facut mai multe si mi-a dat mie din surplus.Eu vreau sa le pastrez si sa le administrez in ianuarie-februarie dar nu stiu sigur daca cumva sucul de ceapa nu va afecta intreaga compozitie si albinele vor avea de suferit.
2.Cand am folosit termenul de "turte proteice" am gresit,am preluat automat un termen des folosit fara sa ma gandesc,turtele sunt din miere cu zahar pudra,suc de ceapa,protofil, fara drojdie sau lapte praf...asa ca nu cred ca le pot numi proteice.
3.Va multumesc tuturor pentru amabilitate si va rog sa va mai exprimati inca o data opinia personala dupa ce veti citi explicatiile mele.Multumesc in mod special lui Bio pentru raspunsul detaliat.

Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

un OM

Problema ramane in adaugarea sucului de ceapa. Va oxida. Nu cred ca-si va pastra propietatile.

Edi D.

  Din pacate azi am fost la stupi sa schimb ziarele umede si am gasit un stup mort in totalitate.Ciudat este ca nu mai avea nici un pic de miere in rame desi ii lasasem miere multa.Chiar nu pot sa imi explic ce s-a intamplat. Asa ca turtele vor fi puse maine si la ceilalti si nu vor mai fi depozitate.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

bucovineanu


Edi D.

  In stupul care a murit,aveam 5 rame,4 din ele cu cel putin 85-90% miere,iar pe una din centru 65-70 %.
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...

dany 1

Citat din: Edi D. din Decembrie 14, 2014, 06:19:43 PM
  Din pacate azi am fost la stupi sa schimb ziarele umede si am gasit un stup mort in totalitate.Ciudat este ca nu mai avea nici un pic de miere in rame desi ii lasasem miere multa.Chiar nu pot sa imi explic ce s-a intamplat. Asa ca turtele vor fi puse maine si la ceilalti si nu vor mai fi depozitate.

  Salut!
DIN  PACATE ? :sad:  .  Eu  zic  (  din  fericire)    bine  ca  te-ai  dus  si  ai  verificat , altfel il  gaseai  si  pe  ceilalti  la  fel. Eu  cred  ca nu   ai  fost  sigur  de  hrana  care  o  ai  in  stupi  si  de  aceea  ai vrut  sa  faci  turtele  ca  sa  le  ai la  indemana in  caz de  forta  majora.
Parerea  mea  ,  baga  cate 500 g  miere  in  punga   si  pune  peste ghem.
Salutare   si  multa  sanatate :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

oroles

Citat din: Edi D. din Decembrie 14, 2014, 10:57:20 PM
  In stupul care a murit,aveam 5 rame,4 din ele cu cel putin 85-90% miere,iar pe una din centru 65-70 %.
Cum calculati asa de bine procentele? Si mie, in toamna un vecin imi spune ca el in stupi avea 30% puiet pe rame. Eu l-am intrebat cum a facut ca eu nu aveam decat o palma pe 2-3 rame. Atunci imi spune ca si el tot cam atat are. Era clar ca la o palma de puiet nu ai 30%.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

elvis

de ce nu bagi turtele acum e destul de cald si albinele o sa le ia repede
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

Edi D.

  Am avut furtisag la stupul mort.Restul sunt bine,am pus turte dar doar preventiv.
Pt. Dany 1   Am lasat mancare destula,dar stii cum e cand esti incepator,daca vezi ca altii cu mult mai multa experienta decat tine,pun turte,si iti dau si tie,e greu sa iei o decizie...
Pt. Oroles...Pur si simplu apreciez eu dupa ce suprafata e plina cu miere si dupa greutate...Dar asta nu inseamna ca am si dreptate...
Vreau sa nu am regrete...iar la final sa pot spune: "Multumesc Tie Doamne pentru tot ce am primit in viata asta!!!". Si atat...