Aethina tumida-un nou dusman temibil al apiculturii

Creat de NYK74, Noiembrie 06, 2014, 11:25:27 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Citat din: bio din Noiembrie 30, 2014, 11:08:27 PM
..............orice subiect este interesant... daca nu este interesant pentru un apicultor nu inseamna ca este interesant pentru altcineva .............................

=)) =))

Deci nu este intefresant pt nimeni

Kiwi Bee

Acest carabus al stupului de albine inca nu a ajuns prin NZ dar Australienii o au asa cum a mai mentionat un coleg aici in topic. In schimb Australienii nu au varroa si produc la greu miere bio.

Acum citeva saptamini eram intro conversatie cu un apicultor din AUS si mentiona ca la un stup a gasit musafirul nepoftit, acest carabus.

Ca si interventie a strins cuibul. Avea stupul pe 2 cutii(Langstroth) a cite 9 rame pline de albine si a redus stupul la doar o cutie. Binenteles a fost ingrijorat caci la ei era deja +40 de grader Celsius pe timp de zi si riscul ca acea colonie so roiasca a crescut semnificativ. Dar zicea ca asa colonia va face fata si va curata stupul de acest musafir nepoftit. Banuiesc ca ramele mai nasoale lea distrus.
Pt el era ceva normal, fara sa faca panica. Mai degraba se vaita ca nu are voie sa faca/foloseasca fum. Focul este interzis deja de peste o luna prin zona lui.

NYK74

#47
Citat din: Kiwi Bee din Decembrie 01, 2014, 01:38:20 PM
...
Ca si interventie a strins cuibul...

De fapt si aici din ce am vazut,se recomandă ca una din masurile,de combatere a acestui gîndac sa fie si mentinerea de familii puternice pe un nr,restrîns de faguri.
Aparte ca eu consider ca asta e o măsura generală,foarte utilă ,aplicabilă in mai toate cazurile in care se observă ca familia de albine este atacatâ  de daunatori .

edy

nea Nyk74 cred ai luat sindromul lui edy,mai bagi cate un cuvant italian prin multimea celor romanesti,nu de alta dar or spune cei de la noi ca ti-am dat raceala si m-tale  =))
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

italianu

Citat din: edy din Noiembrie 30, 2014, 11:50:49 PM
salut Bio, bine te-am gasit ! da asa este,in Portugalia dupa atatia ani au inca mari probleme cu acest coleopter,multi pentru asi salva albinele au trecut la metode extreme prin arderea coloniilor infestate,iar cele mai puternice au fost tratate cu produse a baza de cumafos unicele per moment ce au o mare eficacitate contro diferitele satdii de dezvoltare di Aethina tumida.
Precum si in cazul varooa destructor noi apicultorii trebuie sa invatam sa convietuim cu acesti paraziti .nu avem alta posibilitate,salvandu-se numai acele linii,cepuri ,rase de albine mai rezistente la acesti noi invazori.

Spre exemplu albinele africane au marele avantaj ca ele recunosc ca DUSMAN parazitii varooa si acest coleopter si multi altii,in schimb rasele de albine europee nu recunosc acesti invazori ca dusmani ,iata marile pagube pe care ii provoaca acestia fam. de albine ca unitate biologica.

Edy,vezi ca in Portugalia,nu mai au aethina deoarece au fost doar o infestatie minora,datorata importurilor de regine din America!
Asta mi-a spus-o şur Barbero la Convegno dei apicoltori piemontesi ce s-a tinut la Oleggio(NO)!
Din cite am inteles nu exista nici un tratament impotriva acestui coleoter care sa nu afecteze si albinele.
P.s.la punctul 10,din lista ta,care anume rasa ar fii apis mellifica ligustica? Ar fii un nou hibrid?  :nono:
Unicul tratament care afecteaza gindacul ar fii cel impotriva gaselnitei,sulful.
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

NYK74

Citat din: edy din Decembrie 03, 2014, 02:32:16 PM
nea Nyk74 cred ai luat sindromul lui edy,mai bagi cate un cuvant italian prin multimea celor romanesti,nu de alta dar or spune cei de la noi ca ti-am dat raceala si m-tale  =))
Apoi nu stiu sigur,care si de unde a luat răceala,nea EDY ,aparte ca sunt si cauze mai multe prin care se poate lua,una sigurâ  e de la dormit desculţ  =)) =))
Si fiind aici de un timp s-o fi molipsit si tastatura ca mai adaugă cite o parolă  italiană  =))

cornelioandanciu

Asta se numeste damblaua lui Raducioiu...Nu este asa de grava, se trateaza repede daca subiectul isi imagineaza ca ii vorbeste mamei sale!
Va salut.

bio

Citat din: italianu din Decembrie 03, 2014, 08:06:53 PM

Edy,vezi ca in Portugalia,nu mai au aethina deoarece au fost doar o infestatie minora,datorata importurilor de regine din America!
Asta mi-a spus-o şur Barbero la Convegno dei apicoltori piemontesi ce s-a tinut la Oleggio(NO)!
Din cite am inteles nu exista nici un tratament impotriva acestui coleoter care sa nu afecteze si albinele.
.....

Ma bucura aceasta informatie . Inteloeg ca  se poate lupta cu oarecare succes daca se iau repede masuri.

NYK74

Citat din: bio din Decembrie 04, 2014, 07:58:57 PM
Citat din: italianu din Decembrie 03, 2014, 08:06:53 PM

Edy,vezi ca in Portugalia,nu mai au aethina deoarece au fost doar o infestatie minora,datorata importurilor de regine din America!
Asta mi-a spus-o şur Barbero la Convegno dei apicoltori piemontesi ce s-a tinut la Oleggio(NO)!
Din cite am inteles nu exista nici un tratament impotriva acestui coleoter care sa nu afecteze si albinele.
.....

Ma bucura aceasta informatie . Inteloeg ca  se poate lupta cu oarecare succes daca se iau repede masuri.
In Portugalia au reusit pentru ca au descoperit in timp scurt focarele de infecţie si au lichidat repede tot,aici treaba e diferită,la cit se pare ei au anunţat acum,dar se pare ca gîndacul are luni bune de cind a fost importat,de aceea caracatita a întins tentacolele mult mai tare,a ajuns si in Sicilia un focar,si se asteaptă ,ca nu e exclus datorită pastoralului din vară, sa il fi luat si altii din alte zone.

stefan1

  Nu mai tin minte bine, am citit cu ani in urma despre acest gandac si am retinut atunci un mod posibil de lupta contra lui. Zicea ca dupa stadiul de larva petrecut in stup, acesti viermi (larvele) ies din lazi si stadiul de pupe si-l fac in pamant. Daca stupina este cimentata, larvele nu au unde sa inpupeze si deci nu va mai aparea noua generatie de adulti.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

TDI

Se adaptează. Larvele se taraie suprafete mult mai mari pana când găsesc un sol adecvat. Sa speram totusi ca nu ajunge in Romania.

ra.doi

Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .

pistol28

Citat din: ra.doi din Decembrie 05, 2014, 09:23:39 AM
Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .

Solutiile simple sunt GENIALE, dar nu aduc profit pentru comerciantii de chimicale.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

italianu

Citat din: ra.doi din Decembrie 05, 2014, 09:23:39 AM
Nu gandesc decat la macaroane. Mai bine ar gandi .
Domnu Bibi nu are scoli inalte dar a spus rapid cum se face cu gandacul .
Sa puna o troaca cu apa in fata la stup si atunci larva cans iese pe urdinise pica in apa si gata ca nu e peste sa inoate .

Pfoai, uite mai unde sta genialitatea!
Si daca am 5000 de stupi,tre' sa am 5000 de troci,daca matematica nu ma-nsală!
Eh ,intradevar solutia-i geniala,cum de nu s-or gindit si prostii aia de apicultori cu mii de stupi?
Atita tot,ca in momentul cind iese ca sa se împupeze,ai toata mierea din faguri cacată de catre larve,deci ideea e de cacat! :nudie:
Mergeti mai bine la biserica si bateti mătănii,ca poate asa nu ajunge in Ro!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

dan sebastian

Poate nu a inteles bine, ca nu mai poti comercializa mierea deoarece fermenteaza, sau pe romaneste, se acreste.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.