Azi am fost anuntat ca rapita va fi stropita cu NUREL

Creat de iosca, Aprilie 28, 2013, 07:20:46 PM

« precedentul - următorul »

iosca

Azi am fost anuntat ca rapita va fi stropita cu NUREL. Am citit pe internet ca este un insecticid si de contact si sistemic, iar  agricultorul ne-a spus ca foloseste de multi ani acest insecticid si ne sfatuieste sa tinem stupii inchisi doua zile, cat dureaza tratamentul cu tractorul (cu toate ca acum o saptamana cand am vorbit a zis ca stropeste dupa 5 Mai cu avionul si insecticidul nu-i periculos pt albina)
         Daca sunt colegi care au mai multe cunostinte/experiiente despre acest insecticid ii rog sa-mi dea cateva sfaturi/ pareri.
         Efectiv este aproape imposibil sa tin stupii inchisi 2 zile, indiferent de ce aerisiri am, mai ales ca stropirile tin de dimineata pana seara.
         
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

bio

..daca este NUMAI de CONTACT si dadea cu tractorul nici nu ar fi fost nevoie sa inchizi stupii..

Cum este substanta sistemica aici apar probleme mari  datorita modului de actiune a insecticidului .


iosca

Agricultorul a insistat sa inchidem stupii pe timpul tratamentului (2 zile !  :sad:) spunand ca-l foloseste de multi ani si stie ca afecteaza albina.
Ma tot gandesc cum vor rezista 2 zile inchisi, cum va rezista puietul pe caldura asta, trebuie sa stropesc cu apa prin sitele de aerisire.....
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

romikele

Pentru 2-3 zile e mai sigura o deplasare in alta locatie.
Inchiderea stupilor ar putea provoca mai multe pierderi...

bio

... daca era doar SUBSTANTA de CONTACT la aplicare TERESTRA nici nu era nevoie de inchis stupii...pierderile ar fi mult mai mici decit daca ti stupii inchisi. Cipermetrin-ul este o substanta de contact "blinda" .

dar este si SUBSTANTA SISTEMICA datorita clorpirifos-ului continut ...si cred ca stii cum actioneaza o substanta sistemica.

Substanta sistemica "otraveste" planta in sine....oricare vietate se infrupta din planta sau seva ei are de suferit.

clorpirifos.--este substanta organophosphorica si cred ca este INTERZIS a fi folosita in timpul infloririi unei plante melifere--un telefon la PROTECTIOA PLANTELOR de zona cred ca te-ar ajuta saa stii sa ii pui problema agricultorului respectiv ca am impresia ca o face cam de capul lui fara aprobarile necesare.

Mod de actiune si utilizare: Nurelle D are efect de soc prin contact si vapori, iar sistemic actioneaza prin ingerare, asigura protectie de lunga durata de 2-3 saptamani reducand astfel numarul de tratamente dintr-un sezon.---deci timpul de remanenta ar fi undeva la 2-3 saptamini nicidecum 2-3 zile.

....ai o decizie cam greu de luat.

Eu daca eram, agatam paviloanele si intr-o noapte le duceam pe toate la alt lan aflat intr-o vecinatate de 10-15 Km sa spun care nu va fi stropit in perioada imediat urmatoare .


Kov iulian

Citat din: bio din Aprilie 28, 2013, 09:33:37 PM
Substanta sistemica "otraveste" planta in sine....oricare vietate se infrupta din planta sau seva ei are de suferit.
Bineinteles oameni nu patesc nimic.  ))/ ))/
Cat de slabi suntem noi ca oameni, daca ar veni unu de pe strada si ar pune otrava cu pipeta in farfuria din care mancam noi sau copii nostri l-am lua cu levierul .

Dar daca  mancam otrava gata introdusa in planta se chema agricultura moderna.

Nu Domnilor se chema genocid, in nebunia noastra de a crea cat mai multa hrana la un pret cat mai mic ignoram cel mai important lucru, calitatea ei.

Suntem cea ce mancam, iar cea ce mancam acum afecteaza in timp si adn-ul, urmasi , urmasilor nostri vor fi niste oameni mult mai bolnaviciosi decat inaintasi nostri .

Din nefericire aceasta hrana otravita nu ne afecteaza doar pe noi, va avea repercursiuni generatii intregi de acum incolo, urmasi nostri vor privi in urma la aceasta epoca " moderna " si le va fi rusine .

livulik

Citat din: Kov iulian din Aprilie 29, 2013, 01:35:01 AM
...
Suntem cea ce mancam, iar cea ce mancam acum afecteaza in timp si adn-ul, urmasi , urmasilor nostri vor fi niste oameni mult mai bolnaviciosi decat inaintasi nostri .

mare si trist adevar!!!
din pacate, stiti ce se spune despre generatia de copii care au acum varsta intre 7-17 ani??? ca va fi prima generatie cu un curs al vietii impotriva naturii; parintii isi vor ingropa copii, nu invers! ce poate fi mai trist???!!!
...la obezitate infantila suntem pe locul 3 in europa, speranta de viata a copiilor afectati este mult diminuata...

Kov iulian

SUA: 8 din 10 părinți cumpără produse organice


Familiile din SUA sunt din ce în ce mai interesate de produsele organice. 81% dintre respondenții unui sondaj organizat de Organizația de Comerț Organic au declarat că au cumpărat astfel de produse de mai multe ori. Studiul "Atitudini și păreri ale Familiilor Organice din SUA" s-a desfășurat în ianuarie 2013


http://www.eco-ferma.ro/sua-8-din-10-parinti-cumpara-produse-organice/


Daca vrem sa nu mai avem probleme cu albinele datorate insecticidelor asta e rezolvarea, postul TV Agrotv prezinta mereu astfel de emisiuni care promoveaza o astfel de agricultura, daca acest post va putea fi urmarit de toti agricultori  poate vor fi convinsi sa inceapa o astfel de agricultura .


Insa pentru asta trebuie promovat, trebuie ca fiecare dintre noi apicultorii sa il ceara furnizorilor de cablu si televiziune fiindca indirect in timp vom beneficia si noi .

Nelly88

cine imi spune si mie de ce nu culege albina la rapita? albina am destula, rapita a inflorit de o saptamana si e la 200m... :sad:

Kov iulian

Poate fi modificata genetic ?


Apropo de insecticide, umbla vorba UE va interzice folosirea insecticidelor Neonicotinoid ^:)^ ^:)^ ^:)^ ^:)^

xvader

nu cred...am vazut niste documentare despre depopularea fam de albine la americani si pesticidele nicotinoide erau trecute pe ultima pozitie. asta ptr ca compania bayer obtine profituri imense in urma vanzarilor de astfel de substante ...trageti si singuri concluziile

Kov iulian


Citat de pe situl miscari ecologiste  Greanpeace Romania

Citat
O majoritate clară a țărilor UE au sprijinit astăzi propunerea Comisiei Europene de a interzice temporar trei pesticide despre care s-a demonstrat științific că dăunează albinelor: imidaclopridul și clotianidinul, produse de compania Bayer, și tiametoxamul, produs de Syngenta.

Reprezentanții României au votat astăzi împotriva interzicerii celor trei pesticide neonicotinoide, punând în pericol albinele.
http://www.greenpeace.org/romania/ro/campanii/agricultura-sustenabila/romania-a-pus-gand-rau-albinelor/


Nu stiu cum se face ca romanul se pune contra la toate lucrurile bune si acepta cu cea mai mare placere pe cele rele ,

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

Iosca,Nurel sau Nurelle?Si ce varianta?De exemplu,nurelle 10,nu se executa tratamente in perioada si in area de activitate de albine,iar nurelle*25E este moderat toxic pentru albine si doar se inchid stupii pe perioada tratamentului.(usor de zis!!numai in stup sa nu fii inchis!!ce as baga eu f'o doi,trei chimisti de astia intr-un stup :mad:)
Si prin postarea"Batalie castigata..."de azi,am continuat fara sa vreau ce a lui Kov iulian,scz!

Kov iulian

Citat din: fiug1970 din Mai 02, 2013, 03:18:09 PM

Si prin postarea"Batalie castigata..."de azi,am continuat fara sa vreau ce a lui Kov iulian,scz!

Nu aveti de ce sa va cereti scuze, orice stire trebuie prezentata,