Multe...si marunte...si la ses, si-n munte...

Creat de flavius, Septembrie 05, 2010, 09:28:38 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Booon, trecem la un alt capitol din pasiunile mele: vanatoarea...deocamdata e intr-un stadiu incipient, da' aseara am fost pe la o cunostinta mai veche, sa sarbatorim cu intarziere o onomastica...dintr-una-ntr-alta, tipul mi-a demonstrat ca nu iti trebuie chiar asa de multi bani ca sa te faci vanator...asa ca i-am dat tema de casa (el are si permis, si arma, si echipament, si tot...si nu a facut cele mai mari sacrificii pentru asta...): sa afle cand e urmatorul examen la asociatie, si ce acte imi trebuie la dosar...ma apuc de el, pana-n toamna poate reusesc sa-mi fac hartoagele, si pe urma un Baikal sh (sau un IJ...)scrie pe mine (asta pana-mi fac eu mana cum trebuie...), iar Craciunul viitor poate vine cu o carabina faina...ca deh, porcu' si tzapu' parca-s mai misto de vanat decat pasaretul de balta si urecheatii din camp...iar 1000 m/s la gura tevii nu-s 650, iar caderea la glont incepe de la 200 m, nu de la 30...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

tragand linie (cel putin temporar...pan' la pensie nu se stie ce mi se mai scoala...), ajung la vorba nevesti-mii: toata lumea are cate o pasiune...tu ai prea multe......sau, cum zicea bunica mea materna, D-zeu s-o ierte, cand eram mic: ...maica, toata lumea are cate o pasarica...tu ai un stol...

ar cam fi asa: zborul (bifat), barcile (inca nebifat), tamplaria/bricolajul (bifat), stupii (bifat), vanatoarea (inca nebifat)... concluzia: am o viata frumoasa si interesanta...grea, da' frumoasa...sa-mi traiasca...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Tare asta....tare de tot...

Nu suport "parazitii" sociali, am asa o boala pe lenesi si puturosi...care, culmea, in romanika, au si talentul de a fi groaznic de invidiosi...

Astazi l-am vizitat pe Roi_ag...are omul ala niste maini, 3 drepte, nu una...e ca-n zicala aia romaneasca, unde pune el mana, pune si D-zeu mila......asa vreau sa fiu si eu la 45-50 de ani...pe bune...e mai perfectionist decat mine, eu mi-s mai grabit, asa, vreau sa vad lucrul terminat cat mai repede...da' nu-i bai, am timp sa deprind si rabdarea...

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Am uitat sa mai mentionez ca uneori simt o placere deosebita sa conduc TAAAARE....adica la blana, chiar daca asta nu inseamna neaparat viteza ilegala...imi place sa simt cuplul maxim al unui motor turat sub talpa dreapta, sa simt ca fac corp comun cu masina...pentru asta am descoperit cateva portiuni de drumuri tare potrivite...cel mai la indemana este Pitesti-Valcea, intr-o zi senina, vara, cu asfaltul incins bine, cu anvelopele mele de vara (semi-racing...), cu rezervorul la jumate, fara niciun alt pasager sau bagaj (desi 100-200 kg in plus pe puntea spate ar insemna ceva mai multa stabilitate in curbe...), facut, pe Dealul Negru, in viteza a 2-a si a 3-a, motorul turat bine...o juma' de ora in conditiile astea trece imediat...da' ma si deconecteaza total...sunt fresh, pe urma, o saptamana intreaga...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

astazi, ca tot am fost la tzara, am montat, de proba, una din presele de la Andrei...super-tare gaselnita...aveti cateva poze exemplificatoare...teava poate avea ORICE lungime...deci nu mai e nicio problema de latime...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Bravo ,bravo ,prietenul la neve ( te sjuta) se cunoaste !
Eu fac presarea inca  cu ale mele ,cit a fost cald am lipit 4 panouri  pentru inca  8 cuti .
  Numai bine  :hi:

flavius

asa ma oftic ca nu am un atelier inchis, sa pot lucra si iarna...rau de tot...da' ma fac eu mare, si-mi trag si atelier...voi toti faceti la lazi intr-o veselie, eu doar ma uit...vine ea caldura, dau eu iama-n scandura... 10 cutii pe serie fac... :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:

deja astazi faceam planuri cu voce tare: intai imi trag o linie electrica dedicata pana in spate...direct din tabloul de distributie...cum baietii de la Renel au venit pe 4 mm sectiune, cand ne-au schimbat reteau, acum vreo 3-4 ani, o sa merg si eu tot pe 4 mm, pana in buza sopronului...chit ca ma costa 2-3 "bulioane" in plus, da' nu mai am pierdere de putere...si de acolo imi fac linii dedicate, pe fiecare scula in parte...cu propriile ei disjunctoare...o sa ingrop si niste tevi mai tzapene, sa fac o priza de impamantare solida...

pe urma ma apuc de rindeluit si de incleiat...cat se incleiaza scandurile, trec la remorca...taiat, sablat, sudat, montat tot ce am mai cumparat nou pe ea, bena nou-nouta, cupla nou-nouta, a treia roata, etc, etc, etc...printre picaturi, debitez corpurile, le inchei, etc...dupa 2-3 saptamani de munca sustinuta, ies cu toata la cap odata...si-s taman bun de apicultura intensiva...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

roi_ag

Citat din: flavius din Ianuarie 11, 2011, 08:39:15 PM
Astazi l-am vizitat pe Roi_ag...are omul ala niste maini, 3 drepte, nu una...e ca-n zicala aia romaneasca, unde pune el mana, pune si D-zeu mila......asa vreau sa fiu si eu la 45-50 de ani...pe bune...e mai perfectionist decat mine, eu mi-s mai grabit, asa, vreau sa vad lucrul terminat cat mai repede...da' nu-i bai, am timp sa deprind si rabdarea...
FLAVIUS sunt stangaci.Cutitul si ciocanul stanga,lingura si creionul dreapta. :nod: :hi:

flavius

Pai propozitia era cu subinteles...adica era o metafora...ca ce iese din mainile lu' talica, zici ca-s facute pe CNC, nu pe ce le faci...omul sfinteste locul, parca asa ziceau ai batrani...

Am notat, de-acum incolo, cand zic ceva de bine, o sa spun ca Roi_ag are 3 maini stangi, da' indemanatice rau...bine asa?  :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

cautand prin niste "cufere cu comori" mai vechi, am dat peste poza urmatoare...este facuta prin toamna anului de gratie 1996, pe aerodromul Geamana...dhuuaaamne, ce vremuri...ma pregateam sa ies la simpla comanda...minune care s-a intampla in dimineata unei zile de sambata, 2 sau 3 octombrie 1996...dupa care a urmat "botezul"...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

...si inca una, cu o colega de liceu...asta e cu un an sau doi mai tarziu...ce mai pierdeam zilele pe aerodrom...plecam pe la 5 dimineata de acasa, si ma mai intorceam seara tarziu...nu m-am vaitat niciodata ca as fi prea obosit, desi picam frant...dormeam, la amiaza, ca pisoii, pe sub aripile planoarelor sau prin hangar, prin cate o carlinga...cat era canicula sau aveam interdictie de zbor de la armata...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

si inca una, de prin vara lui '99...fratii Neagu...lol...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

pharaonu75

Din ce vad eu in postarea nr. 70, ai descoperit frizerul muuult mai tarziu! =)) =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

 =)) =)) =)) =))

da...eram intr-o perioada de "exploare"...si se purta parul ceva mai lung...si astazi, daca-l las, in nici 2 luni ajunge iarasi asa...eu ma cam tund la 2 saptamani, ca altfel incepe sa se vada...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...