CUM PASTRATI RAMELE CLADITE PESTE IARNA? IN CE CONDITII?

Creat de apicraiova, Iunie 21, 2012, 12:28:07 PM

« precedentul - următorul »

apicraiova

Chiar nu am idee, daca ma puteti ajuta, va sunt recunoscator.
Ma refer la pastrarea ramelor si protejarea lor de gaselnita.
Va multumesc

RazvanTi

le bagi agatate ca in stup intr-un dulap, arzi un fitil de sulf pe o tabla in dulap cu usile inchise apoi ermetizezi usile sa nu patrunda nici macar aerul. un fiset metalic e ideal ca nu intra nici soarecii.
dar pana atunci mai e ...
spor!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

sebastian

Anumite persoane spun ca pentru a fi si bio se congeleaza pt cateva zile sa moara ouale de gaselnita si dupa aceia se pastreaza la aer chiar si afara intr-o specie de dulap cu sita metalica deasa, pt a nu fi deteriorate de soareci si pasari, afara pt a nu face mucegai.

Nelly88

iarna, gaselnita nu roade rame, e plecata la sanius  :wink2:

bee_lover

Cel mai bine se pastreaza stivuite in caturi cu sita pe fund si in capac, sa fie curent, nu patesc nimic si se pastreaza ok, iar sa nu aveti probleme cu gaselnita se scot din familii toamna cat mai tarziu si se pun primavara pana prin aprilie-mai, daca trebuie sa le dati jos toamna mai devreme nu strica un pic de sulf, sincer eu nu sunt adeptul sulfului, vecinul le afuma cu sulf si in primavara se simte inca mirosul de sulf.

Donbazil

Sal'tare!
Iacata cum procedez eu:
Am montat niste rastele din sipci intr-un dulap vechi si  usile le-am etansat  cu banda din burete.
Sal'tare!
Donbazil - Faget

apicraiova

Multumesc pentru raspunsuri, mai este loc si de altele, va astept.

ceausescu95

Se gasesc dulapuri in comert pentru rame?Multumesc anticipat :thanks:

morozan simion

eu toate ramele care le pastrez procedez astfel: o parte le pastrez in caturi unu peste altul cu specificatia ca jos este o lada, si in lazile pentru stupi orizontali. In fiecare lada sau cat pun cate 2- 3 frunze de nuc jos si 2-3 frunze sus. gaselnita nu mai intra deoarece nu suporta mirosul de nuc
multa bafta

ceausescu95

da,frunzele alea de nuc nu se usuca la un anumit timp?Iar peste iarna ce faci?

morozan simion

din cate stiu eu iarna la temperaturi cu minus nu prea sunt insecte, fluturi si alte jivine din categoria insectelor. Lazile in care se depoziteaza au orificii de aerisire la fund cu plasa precum si la capacul stupului.
nu este asa?

ceausescu95


morozan simion

la dumneavoastra la sapanta atunci cand afara sunt minus 12 grade de exemplu si in casa ai plus 23 grade ,este plin de muste si fluturi in casa?
eu cred ca ar fi mai bine intaâi sa gândesti si apoi sa vorbesti
apoi inca un lucru , depinde de capacittile intelectuale ale fiecaruia precum si de cultura generala de care da dovada
MULT SUCES , NU MULT ,,SUCCESURI IN JUDETUL PLOIESTI,,

morozan simion

inca ceva, din cate stiu eu pastura pastrata la loc uscat si racoros rezita si nu se altereaza timp de 7 ani
VEZI PROPRIETATILE PASTIURII SI MOSUL DE PASTRARE AL ACESTEIA