Cum ar trebui sa arate o rama buna? Pareri si poze

Creat de Dani V., Noiembrie 02, 2011, 11:06:15 AM

« precedentul - următorul »

Dani V.

Am deschis acest topic deoarece consider ca multi dintre noi ne facem ramele doar la mantuiala. Si cumle facem la mantuiala le schimbam destul de des. Vreau sa isi spuna fiecare parerea si daca se poate sa puna poze cum ar arata o rama ideala si care sa te tina frate. NU vreau sa fac asta pt ami face reclama ca m-am lasat de facut rame la altii. Din iarna asta numai pt uz propriu fac. si asa am de facut destule  :nebun:
Astea sunt propunerile mele
Marginile din lemn de esenta tare
Prinse cu capsator pneumatic si adeziv
capse pentru gaurile de sarma
sarma din inox

Astept alte pareri

nelu2011

Te salut  o intrebare daca ai vinde o asemenea rama ce pret ar avea? :hi:   mersi
Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

POSTASUL

Citat din: Dani V. din Noiembrie 02, 2011, 11:06:15 AM
Am deschis acest topic deoarece consider ca multi dintre noi ne facem ramele doar la mantuiala. Si cumle facem la mantuiala le schimbam destul de des. Vreau sa isi spuna fiecare parerea si daca se poate sa puna poze cum ar arata o rama ideala si care sa te tina frate. NU vreau sa fac asta pt ami face reclama ca m-am lasat de facut rame la altii. Din iarna asta numai pt uz propriu fac. si asa am de facut destule  :nebun:
Astea sunt propunerile mele
Marginile din lemn de esenta tare
Prinse cu capsator pneumatic si adeziv
capse pentru gaurile de sarma
sarma din inox

Astept alte pareri
da intradevar sa ai rame bune asa ar trebui procedat cum ai mentionat mai sus, dar fiecare face din ce are si  se descurca pe  masura  BUGETULUI :D
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

#3
Cand ai familii putine ai timp sa pui capse, cand ai de ordinul sutelor, merge si fara. Acum pun o intrebare care sper sa nu supere: daca sarma e din inox aduna mai multa miere? :smile:
Pentru a mari rezistenta ramelor, e de preferat sa se faca insarmare mixta: pe langa sarmele orizontale, sa fie puse macar 2 oblice, sub forma de trapez.

orbanstefan64

eu cred ca pina la urma nu prea conteaza cu ce sirma insirmam o rama ,cum o insirmama conteaza mai mult :hi: :hi: :hi:

Dani V.

Problema cu capsele e in felul urmator. Daca nu ai capse sarma in timp intra in lemn si se largeste. 2 - cand ai de schimbat sarma te cginui mai mult cu toate gaurile propolizate si cu ceara. Deci in timp as spune ca se merita sa lucri un pic mai mult pentru niste capse. Cu sarma de inox... Daca vrei sa vinzi miere bio daca folosesti sarma trebuie sa fie din inox nu?. Daca nu merge si sarma normala.
Legat de rezistenta nu trebuie sa mai tragi inca un rand vertical asta deoarece lateralele ramelor au umerase si fixarea e foarte buna.
Acuma no fiecare dupa posibilitati  :)

bucovineanu

Multi ani am insarmat numai orizontal. Foarte multe rame se rupeau la extras pe sarma din treimea superioara. De cand insarmez si vertical nu se mai rup defel ramele.

Obombo

Parerea mea strict personala este ca ramele sunt material de consum si nu merita o investitie prea mare. Se inlocuiesc cand este cazul cele care nu mai sunt corespunzatoare si care pot fi folosite la gratar :D. Pana acum nu am luat in consideratie capsele, cu toate ca s-ar putea sa fie bune pentru ramele de rasinoase dar pentru reme din fag cred ca sunt inutile. Sunt de acord cu sarma de inox, este mai tare si odata ondulata e mai rigida decat cea zincata, in plus, cand am pus la pastrare faguri cu acid acetic sarma zincata a ruginit pe unde era descoperita, prin fundul celulelor.

dan motu

foarte corect  domnule bucovineanu,iar cu migaleala, merge nu zic ca nu miar placea si mie sa le am la mare arta facute dar cand ma gandesc ca pt la anul am nevoie de vreo 2000 nu prea mai in arde de artizanat

Dani V.

Da necesita ceva migaleala dar nu leschimbam tot la cativa ani. Macar ceva ani buni te tin.... Eu asa vad povestea ca m-am saturat sa tot imi fac rame in fiecare iarna

orfan.george

dar in cativa ani tot trebuiesc schimbate pentru ca lemnul nu o sa mai arate asa de bine plus de asta mai sunt si microbii care nu fac bine albinelor. deci in consecinta nu prea s ar merita sa investesti atat timp pentru ca o sa le bagi la gratar pana la urma.

dorindafi

Citat din: orfan.george din Ianuarie 12, 2012, 02:41:47 PM
dar in cativa ani tot trebuiesc schimbate pentru ca lemnul nu o sa mai arate asa de bine plus de asta mai sunt si microbii care nu fac bine albinelor. deci in consecinta nu prea s ar merita sa investesti atat timp pentru ca o sa le bagi la gratar pana la urma.
2/3 ani s-au 4 la nevoie in raport de cate culesuri sunt
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

Citat din: Dani V. din Noiembrie 04, 2011, 10:03:12 AM
Problema cu capsele e in felul urmator. Daca nu ai capse sarma in timp intra in lemn si se largeste. 2 - cand ai de schimbat sarma te cginui mai mult cu toate gaurile propolizate si cu ceara. Deci in timp as spune ca se merita sa lucri un pic mai mult pentru niste capse. Cu sarma de inox... Daca vrei sa vinzi miere bio daca folosesti sarma trebuie sa fie din inox nu?. Daca nu merge si sarma normala.
Legat de rezistenta nu trebuie sa mai tragi inca un rand vertical asta deoarece lateralele ramelor au umerase si fixarea e foarte buna.
Acuma no fiecare dupa posibilitati  :)
1- daca intinzi sarma bine nu mai intra in lemn nici daca te rogi de ea. am fost nevoit de multe ori sa plec cu stupii plini cu miere in transport shi nu am avut probleme
2- ce sarma sa schimbi ? odata ce schimbi rama cu totul
cat despre mierea bio daca crezi ca se obtzine numai cu sarma de inox atunci mai trebuie rasfoite multe foi
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

orbanstefan64

eu zic ca odata la 4 ani ii bine daca le schimbam :nod: :nod: :nod:

Dani V.

Citat din: dorindafi din Ianuarie 12, 2012, 05:48:49 PM
Citat din: Dani V. din Noiembrie 04, 2011, 10:03:12 AM
Problema cu capsele e in felul urmator. Daca nu ai capse sarma in timp intra in lemn si se largeste. 2 - cand ai de schimbat sarma te cginui mai mult cu toate gaurile propolizate si cu ceara. Deci in timp as spune ca se merita sa lucri un pic mai mult pentru niste capse. Cu sarma de inox... Daca vrei sa vinzi miere bio daca folosesti sarma trebuie sa fie din inox nu?. Daca nu merge si sarma normala.
Legat de rezistenta nu trebuie sa mai tragi inca un rand vertical asta deoarece lateralele ramelor au umerase si fixarea e foarte buna.
Acuma no fiecare dupa posibilitati  :)
1- daca intinzi sarma bine nu mai intra in lemn nici daca te rogi de ea. am fost nevoit de multe ori sa plec cu stupii plini cu miere in transport shi nu am avut probleme
2- ce sarma sa schimbi ? odata ce schimbi rama cu totul
cat despre mierea bio daca crezi ca se obtzine numai cu sarma de inox atunci mai trebuie rasfoite multe foi

De unde pana unde ai dedus ca eu zic ca doar sarma de inox iti asigura o miere bio???? nu stiu unde ai citit ca eu nu vad sa fi scris asa ceva. Am zis ca dc vrei miere bio la rame trebuie sa folosesti sarma de inox.
Ce sarma sa schimbi? pai daca prin absurd ti se rupe sarma banuiesc ca preferi sa arunci rama ca no e ieftina? poate nu toata lumea gandeste asa.
IN fine eu am incercat sa deschid topicul sa vedem care este cea mai buna soluti nu cea mai ieftina.