Roi pe 3 rame depopulat - cum il dezvolt?

Creat de MOTANUL, Iulie 10, 2015, 09:10:44 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Am facut mai multi roi pt. a fi sigur ca accepta niste matci la care tineam mult. (am vrut sa fie acceptate si din ce am citit si am vorbit - daca familia este mai mica e mai probabil sa accepte matca);
Asa ca am facut roii pe 3 rame + scuturat 2 rame in anticiparea depopularii (transvazarea facundu-se in aceeasi stupina);
Unele s-au depopulat cat sa ramana 3 rame full de albina; Intr-un caz am pus a 4-a rama ca erau prea multe si faceau faguri pe langa).

Altele s-au depopulat foarte rau (a mai ramas o rama jumatate de albine din 3);
Mai este si un caz special in care albinele din stup erau batrane (un fost stup bezmetic); Au acceptat matca dar sunt albine batrane si putine.

In ambele cazuri trebuie sa introduc alte albine (acum este foarte complicat ca nu veau sa-mi omoare matcile acceptate deja).
Vreau in final sa am 3 rame full de albina (sa nu stau cu grija ca raceste puietul  :bzz: sau ceva de genul asta);

La 16 de grade noaptea si 28 ziua sa pun suberul la roii astia mici sau sa las deschis?

Multumesc anticipat

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

crisian-nicolae

Eu sa face in felul urmator;
As lua rama cu oua de la roi si in locul acesteia as da rama cu puiet gata de eclozionare.
Ttrage subarul si pune folie deasupra,si deschide urdinisul cite un cm. pentru fiecare rama ce se afla in stup,plus 2 cm.si dale sirop daca nu au culegatoare sau cules. :hi:

bio

..este foarte bine cum te invata Crisian-Nicolae ...

Ar mai fi o varianta sa faci rocada intre acel roi slab si altul mai puternic--dar pentru asta operatiunea sa o faci in timpul zilei cind albina are cules .. pe lipsa de cules nu este Ok sa o faci.
Asa fac eu deseori la pavilion...Schimb locul intre roiuri nou urcate pe pavilion cu familii mai puternice pe vreme de cules si nu am avut probleme .

MOTANUL

#3
Citat din: bio din Iulie 10, 2015, 10:21:06 PM
..este foarte bine cum te invata Crisian-Nicolae ...

Ar mai fi o varianta sa faci rocada intre acel roi slab si altul mai puternic--dar pentru asta operatiunea sa o faci in timpul zilei cind albina are cules .. pe lipsa de cules nu este Ok sa o faci.
Asa fac eu deseori la pavilion...Schimb locul intre roiuri nou urcate pe pavilion cu familii mai puternice pe vreme de cules si nu am avut probleme .

Ideea ar fi urmatoarea:
In stupina sunt astia cativa amarati pe 3 rame si multi altii intre 8 si 20 de rame.

Ma gândesc si eu daca se intorc 5 rame de culegatoare ca il cocoseaza pe asta mic (dau un exemplu de roi pe 9 rame). Deci ar fi bine sa fie un roi similar ?? (4-5 rame); Din pacate asa ceva nu mai am (am dat roii intre 4 si 6 rame);
Întrebarea mea asta este pot sa fac rocada intre asta mic pe 3 rame si unul pe 7-8 rame? Si sa nu-mi omoare matca? Sau merge fara probleme si intre unul mic si unul puternic (8-10 rame) ? Evident in plin cules..Ora 10-12.00 sa zicem intr-o zi senina.

Asta chiar ar rezolva problema elegant (de asta am nevoie practic - de un pic mai multe albine pana sar pârleazul...);

Citat din: crisian-nicolae din Iulie 10, 2015, 09:19:10 PM
Eu sa face in felul urmator;
As lua rama cu oua de la roi si in locul acesteia as da rama cu puiet gata de eclozionare.
Ttrage subarul si pune folie deasupra,si deschide urdinisul cite un cm. pentru fiecare rama ce se afla in stup,plus 2 cm.si dale sirop daca nu au culegatoare sau cules. :hi:

Eu roii i-am facut cu rame cu puiet gata de eclozionare. Dar daca din 3 rame am albine pe 1 rama jumatate - raman 3 fete de rama cu puietul neacoperit de albine; Si ma gândesc sa nu raceasca pana eclozioneaza. Adica albinele stau pe rama cu miere si pe o fata din rama 2 cu puiet gata de eclozionare. Rama 3 nu are albine pe ambele fete. (asta e cazul cel mai rau); Restul au macar albine pt. zona de puiet (si restul ramei e neacoperita).
In catvea zile - 1 saptamana ar trebui sa explodeze in 4 rame macar. Dar nu stiu cum trec astea cateva zile cu asa putine albine.





70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0