Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

jenica67

        Obiceiurile sunt relative si in functie de dotari. Si la noi se obisnuia, sa oparesti porcul inainte, dar daca vrei sa nu te complici il parlesti f rapid. Daca ai o scula adecvata, (asemanatoare cu o sapa dreapta), unu numai incalzeste puternic cu breneru soricul sa faca besici si altul ia prima data toata pielea superficiala, impreuna cu parul, de pe sorici. Dupa ti-l parlesti, dupa dorinta si nevoi cu consum minim de energie si pierdere de timp(recunosc ca si eu am invatat, de la un meseriasi din Timis, ce a avut o moara in Arad). In cea ce priveste taierea pe spate, este un adevarat chin. An taiat si eu cand nu am avut posibilitati, dar nu merita chinul, fata de taierea pe cuier. In ceea ce priveste transarea, macelarul din filmulete, cred ca nu face nici un produs afumat, din porcul respectiv, il foloseste numai pentru carne si carnati. Ca altfel ar trebui transat porcul, ca sa scoti o costita, o slanina, chiar si oasele de la cotlet, ar trebui despicate intai, in doua (de fapt eu cel putin, intai transez porcul in doua si dupa scot soncurile si restul fac pe masa). Dar probabil, asa este traditia locala. Care este foarte diferita, chiar si la distante f mici, chiar in aceiasi zona. De exemplu la noi in Caras, in doua zone, care nu au nici macar 100 de km intre ele, in una se face pateu, cartabos, sangerete, si in cealalta fac ceva amestecat unde baga totul la gramada, fara diferentiere de mirodenii si componentele folosite de la porc. Ideea este ca, fiecare prepara cum ii place, sau cum este obisnuit (mai precis cunoaste).
Sa aveti un an fericit si sa il mancati sanatosi !
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bucovineanu

Daca va uitati cu atentie soricul nu s-a luat de pe toate slaninile. Cea care a ramas cu soric este cea care va deveni costita si se pune la fum dupa ce sta in baitz. Porcul a fost din rasa marele alb , si are putina slanina. Eu sunt de parerea ca atarnat singele se scurge foarte bine, e usor de transat si e igienic.. Deasemenea muschii de langa coloana se dau cu sare si condimente si se pun in afumatoare cu jar si rezulta muschiul tiganesc de calitate superioara. Dar fiecare zona cu traditiile si obiceiurile sale.

antiopa din ardeal

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 01, 2012, 09:39:02 PM
Daca va uitati cu atentie soricul nu s-a luat de pe toate slaninile. Cea care a ramas cu soric este cea care va deveni costita si se pune la fum dupa ce sta in baitz. Porcul a fost din rasa marele alb , si are putina slanina. Eu sunt de parerea ca atarnat singele se scurge foarte bine, e usor de transat si e igienic.. Deasemenea muschii de langa coloana se dau cu sare si condimente si se pun in afumatoare cu jar si rezulta muschiul tiganesc de calitate superioara. Dar fiecare zona cu traditiile si obiceiurile sale.
La noi se pastreaza pentru afumat si consum peste an slanina cea mai groasa, bineinteles fara carne care ori trage prea multa sare ori deoarece nu se tine in congelator implica alte riscuri datorita caldurii. Costita se sareaza si dupa gust se afuma sau nu si se prajeste pentru consum imediat sau se pestreaza in untura pentru vara cand este un adevarat deliciu in combinatie cu omleta.

pharaonu75

Domnule Bucovineanu, ne dezvaluiti si niste "retete" de preparare a costitei si a muschiului tiganesc?
Sau a altor bunatati din domeniu? ^:)^ ^:)^
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bucovineanu

#94
Nu folosim decat condimente naturale: piper, enibahar, foi de dafin,usturoi ceapa, boia de ardei si sare neiodata. Muschiul, daca e gros se taie in 4 bucati, atat in lung cat si transversal. Se presara cu sare, piper si enibahar macinat.  Bucatile se pun intr-un vas si se lasa la rece 24 de ore. Se scot si se freaca cu mujdei de usturoi. Se leaga cu sarma de unul din capete cate 2 bucati, pentru a se putea pune in afumatoare. In afumatoare se face un foc bun din lemne de fag uscate. Cand avem un jar bun se baga muschii impreuna cu carnatii. Focul se intretine numai cu lemne de fag subtiri si uscate. Trebuie sa arda numai cu flacara si cat mai putin fum, fara  a fi prea puternic. Prepararea se face in principal datorita caldurii nu fumului. Cand carnatii incep sa se increteasca se scot si se mai continua focul inca vreo ora pana se patrund bine si muschii. Se scot muschii si se presara cu boia de ardei dulce.
Pentru costita sunt mai multe retete.Eu o folosesc pe cea de mai jos: se prepara un baitz din supa in care s-a fiert carnea pentru chisca si toba. Se adauga sare in cantitate apreciabila, foi de dafin, cateva cepe intregi. Costita se taie in bucati de  1o-12 cm latime. Se pune costita si se fierbe pana se pot scoate coastele nu usor. Se ia de pe foc si se mai lasa in acel baitz 2-3 zile la rece.  Se scoate, se freaca cu usturoi, se presara cu piper si enibahar. Se pune la fum pentru scurt timp dupa care se presara cu boia de ardei dulce. Se pastreaza la congelator si se scoate in frigider inainte de consum.

pharaonu75

Multumesc!
Sa vedeti ce costita bucovineana imi trag! :wink2:
:thanks: :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

sa nu se supere donu Bucovineanu  as mai adauga si eu ceva cu totul ca donu  BUCOVINEANU  a specificat acest lucru  ;numai decat tot ce aveti la afumat sa fie afumat cu lemne uscate si daca aveti ,la carnat i,  cu lemne de  visin sau cires daca nui e., e bine si cu fag ;;;;;nici intrun caz cu talaj sau rumegus , o sa dea un gust iute  si neplacaut . Slanina tinuta in diferite baituri simple si naturale[nui obligatoriu]  dar dupa afumare bagata in SLATINA    [apa cu sare pusa pana pluteste  oul sdeasuspra] noi avem salina aproape!! si in acel butoi cu slatina poate sa stea clisa [slanina] si 10 ani . . A propo donu Bucovineanu cand il prindem pe donu asta cesi zice Paharaonu pe la noi vad ca e cam pofticios   :rotfl:  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

pharaonu75

Aveti o zona frumoasa si niste oameni minunati... vreodata voi ajunge si eu pe acolo! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

Citat din: pharaonu75 din Ianuarie 02, 2012, 12:21:18 AM
Aveti o zona frumoasa si niste oameni minunati... vreodata voi ajunge si eu pe acolo! :hi:
daca nu vii .nu te credem  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

Daca acum nu ave iarna, sa ne amintim de iarna trecuta

KTA-APIDORNA - Ski

                Frumos album si frumoase peisaje mai avem prin Bucovina! Noi va asteptam cu familia la Vatra- Dornei la ski, Intrebati de D-L Profesor Catalin pe la partie si dati de mine, Sanatate!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

bucovineanu

Inca 2

POSTASUL

  :hi: donu Bucovineanu pe cate ram sunt stupii cei mari ??? pat cald sau rece  sau sunt pentru producerea matcilor
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

bucovineanu

#103
Sunt stupi orizontali pentru 2 familii cu cate 20 de rame in pat rece, cu posibilitatea de a le pune magazii. Pot fi folositi si pentru cresterea reginelor.Cu trei compartimente, special pentru cresterea reginelor e unul singur.

POSTASUL

  :thanks:  pentru raspuns  , aveti o stupina frumoasa  :bravo:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.