Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

ciucur

Citat din: stefan1 din Martie 01, 2017, 07:12:26 AM
Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2017, 08:42:00 PM
Alunul da polen atunci cand arata ca in pozele postate de Stefan. Acum nu e inflorit deloc. Nici urma de polen pe amenti.

  Parte din amenti cresc de toamna si altii primavara. Cei de toamna se coloreaza intre timp, dar polen produc si ei. Daca iei amenti si ii tii pe o hartie in casa, vezi ca lasa polen.
Oricum alunul nu da oferta bogata de polen, insa compenseaza prin suprafata si este foarte valoros fiind cea mai buna stimulare pentru intensificarea pontei matcii, mai buna decat 10 turte cu inlocuitori. Ca valoare a polenului, este un polen mediu ca valoare. Cel de salcie e mult mai bun.

Foarte corecte precizarile.
Eu am zis ca e de alun intrucat la mine in zona daca iei amenti de alun in palma si ii scuturi usor, lasa polen. Cred insa ca domnul Bucovineanu are experienta si a verificat de aceea a zis ca nu e de la alun.

Ieri am deschis si eu familiile si aveau foarte mult polen strans in cele 2-3 zile cu vreme buna. La turtele proteice nici nu se mai uita, le-am facut degeaba.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Gemma

Citat din: G. Iulian din Februarie 28, 2017, 12:54:09 PM
Felicitari! Unii nici la salcam nu le au asa familiile. Uite asa se explica stupii aia cu multe caturi de 1/1 din vara.
:bravo: =D>

bucovineanu

Daca ieri albinele nu prea voiau sa fie pozate, astazi am gasit altele care s-au aliniat frumos si asteptau sa fie pozate.  :smile:

bucovineanu

Si

Eugen B

Domnu Vasile recunoasteti ca aveti buckfast, nu carpatina .
Arata foarte bine

bucovineanu

Da, asa cum ai zis intr-o postare anterioara am Bukfast de Bucovina.  :smile:

Cristel

La vară mă înscriu la solicitări de bucovinence să le fac gorjence!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2017, 08:33:12 PM
Da, asa cum ai zis intr-o postare anterioara am Bukfast de Bucovina.  :smile:
Din astea are

romikele

Citat din: Cristel din Martie 02, 2017, 02:13:05 PM
La vară mă înscriu la solicitări de bucovinence să le fac gorjence!
Mai repede, să nu se înscrie toate în sindicat !  =))

oroles

Si eu as solicita vreo doua bucovinence dar nu stiu daca primesc.  :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: roi_ag din Martie 02, 2017, 08:50:14 PM
Citat din: bucovineanu din Martie 01, 2017, 08:33:12 PM
Da, asa cum ai zis intr-o postare anterioara am Bukfast de Bucovina.  :smile:
Din astea are
Ești sigur?
Inelele acelea galben-caramiziu nu sunt specifice decât pentru paralele sub 35°.

Cristel

Citat din: romikele din Martie 02, 2017, 10:14:57 PM
Citat din: Cristel din Martie 02, 2017, 02:13:05 PM
La vară mă înscriu la solicitări de bucovinence să le fac gorjence!
Mai repede, să nu se înscrie toate în sindicat !  =))
Din cate am înțeles, sindicatul e pentru fecioare. Reginele, cu orgiile lor de împerechere nu sunt apte de înscriere in sindicat!   :rotfl:  =))
De când o regină sindicalista când ea da de lucru la tot poporul?  Asta va mai trebuia, sindicat monarhist! Duda ce zice, se bagă?   =))
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

romikele

Citat din: Cristel din Martie 03, 2017, 12:44:20 PM
Din cate am înțeles, sindicatul e pentru fecioare. Reginele, cu orgiile lor de împerechere nu sunt apte de înscriere in sindicat!   :rotfl:  =))
De când o regină sindicalista când ea da de lucru la tot poporul?  Asta va mai trebuia, sindicat monarhist! Duda ce zice, se bagă?   =))
Daca se va reusi legalizarea prostitutiei la albine, va fi vai si amar de rasa noastra.... asa ca mai bine in sindicat, sa ramana curate si neprihanite.... dar imperecheate!  :rotfl:

gaby 73

Buna seara domnule Bucovineanu! As dori sa mi spuneti daca pot cumpara matci de la dvs anul acesta! Multumesc si o seara buna va doresc!

bucovineanu

Vorbim la telefon. Telefonul meu 0746698290.