Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Felicitari! Unii nici la salcam nu le au asa familiile. Uite asa se explica stupii aia cu multe caturi de 1/1 din vara.

bucovineanu

O poza de astazi

bucovineanu

#587
 Aici nu prea au stat la pozat albinele.  :smile:

bucovineanu

Am si altfel de "familii". E vorba de un stupusor pentru nuclee cu 4 compartimente a cate 3 jumatati de rama. In 3 reginele au supravietuit, unul a fost cu albina mai putina si urdinisul la nord si nu a trecut iarna.

bucovineanu

O regina dintr-un nucleu

bucovineanu

Polenul nu e nici de la alun nici de la arin. Asa arata alunul:

bucovineanu

Arinul

Eugen B

Poate a cineva polen la tava in zona :))))
La mine de vineri-sambata cred ca incepe polenul. La mine a fost tare frig , alunul nu da semne deloc de polen, dar cu caldura care vine sigur va inflori salcia capreasca, de alun nici nu ma intereseaza ca sunt foarte putini in zona.

ciucur

Foarte frumoase familii.
Polenul cred ca e de la alun totusi.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Alunul da polen atunci cand arata ca in pozele postate de Stefan. Acum nu e inflorit deloc. Nici urma de polen pe ameti.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tinumaftei

Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2017, 08:42:00 PM
Alunul da polen atunci cand arata ca in pozele postate de Stefan. Acum nu e inflorit deloc. Nici urma de polen pe ameti.
Sigur nu urmeaza sa infloreasca salcamul pe la dumneavoastra zilele acestea?
Chiar in seara asta m-a sunat cineva care mi-a spus ca din 400 de stupi au mai ramas 15.
Pana la urma diferentele acestea asa de mari intre rezultatele unora si ale altora nu sunt date de niste factori externi necontrolabili ci tin strict de cunoasterea meseriei si aplicarea tehnologiilor de la cap la coada!
Succes!

albinasebes

totusi pana sa ajungi la 400 capeti ceva experienta, cred.
macar au murit si paduchi, ca acolo era focar.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

tinumaftei

Citat din: albinasebes din Februarie 28, 2017, 10:48:09 PM
totusi pana sa ajungi la 400 capeti ceva experienta, cred.
macar au murit si paduchi, ca acolo era focar.
Cand ai o punga mai incapatoare ajungi repede unde vrei. Dar punga nu aduce si experienta.

stefan1

Citat din: bucovineanu din Februarie 28, 2017, 08:42:00 PM
Alunul da polen atunci cand arata ca in pozele postate de Stefan. Acum nu e inflorit deloc. Nici urma de polen pe amenti.

  Parte din amenti cresc de toamna si altii primavara. Cei de toamna se coloreaza intre timp, dar polen produc si ei. Daca iei amenti si ii tii pe o hartie in casa, vezi ca lasa polen.
  Oricum alunul nu da oferta bogata de polen, insa compenseaza prin suprafata si este foarte valoros fiind cea mai buna stimulare pentru intensificarea pontei matcii, mai buna decat 10 turte cu inlocuitori. Ca valoare a polenului, este un polen mediu ca valoare. Cel de salcie e mult mai bun.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)