Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Inca una

bucovineanu

Astazi au adus polen foarte frumos.

bucovineanu

x

serban


oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Eugen B

Foarte frumos.
Familii puternice. La salcam vor rupe.
Toate familiile cu matci de bucovina au iernat bine.intre 5-7 rame full de albina. La salcam isi vor da testul

Cristel

Excelent! Sanatate si putere! In sfarsit, mai vad familii adevarate iesite din iarna, nu martoage! Pana la salcam se dezvolta in 3 caturi si mai faceti si un roi!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Eugen B


Closcutz

  De la ce era polenul? Au adus si ale mele timid de la alun si ghiocei...dar e diferenta mare fata de abundenta dvs.

bucovineanu

Si eu am ramas surprins de abundenta polenului. Au mai fost saptamana trecuta 2 zile in care au zburat albinele. Nu au adus nimic. Astazi o zi calda si inca de dimineata au inceput sa aduca polen. Nu stiu de la ce este polenul. Nici alunul nici ghiopceii nu sun infloriti. Stupina e la marginea padurii, care e dincolo de frontiera. Probabil in padure e sursa de polen.

roi_ag

Albine traficante de polen din Ucraina  :rotfl: Să nu vă ajungă butoaiele anul ăsta  :bravo:

bucovineanu

Multumesc pentru urare. Si pentru umplerea butoaielor, albinele fac aceeasi operatiune.  :smile:

ionel07196555


stefan1

#583
  Frumoase familii!
  Eu cred ca tot de la alun e polenul. Cel de la ghiocei si branduse este mai portocaliu, la fel si cel de podbal.
  La mine am vazut o singura albina cu polen, probabil de la ghiocei.

  Dau si un grafic al infloririi (pentru unele specii cu polen alergogen, ca sa se inteleaga de ce au fost alese aceste specii si nu altele):
Hasselnuss= alun
Erle= arine
Ulme= ulm
Pappel= plop
Weide=salcie
Birke= mesteacan
Esche= frasin
Hainbuche= carpen
Platane= platan
Rotbuche= fag rosu
Eiche= stejar
Spitzwegerich= patlagina ingusta
Graser= ierburi
Roggen= secara
Sauerampfer= macris
Gansefuss= talpa gastii
Brennesesl= urzica mare
Linde= tei
Goldrute= splinuta (Solidago)
Beifuss= pelin negru
Traubenkraut= ambrozie

  Calendarul infloririlor este la nivelul climatic al Germaniei. Se observa ca si arinele este partial inflorit si si el furnizeaza polen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Felicitari pentru familii! Se cunoaste meseria.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!