Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

tinumaftei

Frumoase fotografii. Aveti distantiere metalice fixate de corp (sus si jos)? .. nu vad prea bine din foto.

dorindafi

Citat din: bucovineanu din Martie 07, 2016, 08:57:55 PM
Sunt cu regine crescute in stupina proprie si nu s-a facut nici un fel de stimulare.
doua intrebari
1-pe ce fel de miere au iernat ?
2-s-au facut unificari in toamna ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Fac numai stationar si am distantiere metalice fixate de corp montate numai sus.
1 Au iernat in cea mai mare parte pe sirop si ceva miere de mana.
2 Nu s-a facut unificare la nici o familie.

tinumaftei

Iernarea stupilor mari te scuteste de multe griji si multa manopera primavara. Insa pe aici nu putem ierna pe 10 rame decat daca unificam toamna.

ionel07196555

Citat din: dorindafi din Martie 07, 2016, 09:31:28 PM
Citat din: bucovineanu din Martie 07, 2016, 08:57:55 PM
Sunt cu regine crescute in stupina proprie si nu s-a facut nici un fel de stimulare.
doua intrebari
1-pe ce fel de miere au iernat ?
2-s-au facut unificari in toamna ?
Da i mi place .
Zona e un mare avantaj si o iarna ca anu asta .
Ca procent nu am mai mult de 10 % din stupina asemanatori cu ce aveti in foto

bucovineanu

Nu am facut unificari, dar nici roi nu am facut. Faptul ca fac numai stationar e de mare ajutor in a avea familii puternice. Alt factor care contribuie la acest lucru este selectia.  Unle familii au populatie mai numeroasa acum decat atunci cand au intrat la iernare. Nu a fost nevoie sa restrang cuiburi.

Kiwi Bee

Bucovineanu, ai si ceva stupi  cu plasa la fund? Sau toate cu fund plin?

bucovineanu

Am vreo 5 funduri cu plasa pe care le folosesc pentru avedea infestarea cu varroa cand fac tratamente. La iernare toti stupii au fundul plin.

ciucur

Citat din: bucovineanu din Martie 07, 2016, 08:54:17 PM
Ieri si azi am reusit si eu sa verific familiile de albine. Au raspuns toate prezent. Doua au iesit fara regine. Le-am inlocuit cu altele de la rezerva.
Am facut si cateva poze.

Foarte frumoase pozele.  =D>
Sunt curios cate rame dati la cladit unei astfel de familii, si cum procedati.
Daca familia umple lada acum, ce faceti? Scoateti rame si dati la familii mai slabe si in locul lor puneti foita artificiala? Faceti roi artificiali?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bucovineanu

Familiile nu reusesc sa umle lada in perioada imediat urmatoare deoarece urmeaza schimbarea generatiei de albine care a iernat si daca vom controla familiile peste 2-3 saptamani vom avea impresia ca populatia a scazut. Asa este dar va fi mult mai mare suprafata de puiet. Abia dupa schimbul de generatii incepe cresterea populatiei si asta va fi odata cu inflorirea pomilor. Atunci incep sa dau rame la crescut si pun al doilea corp si mai tarziu al treilea sa la unele chiar al patrulea.. In functie de vreme si de cules caut sa cresc cat mai multe rame noi. Am spus si intr-o postare anterioara ca nu fac roi.

tuturicius


Karpetrusov

Cu placere va fac cunoscut ca regina primita de la d-voastra in 2014 este si anul acesta recordmana la dezvoltarea de primavara. Anul trecut a fost recordmana si la culesul de la salcam. Astept cu interes sa confirme si anul acesta.
A swarm of bees in May is worth a load of hay;
  A swarm of bees in June is worth a silver spoon;
    A swarm of bees in July isn't worth a fly.

bucovineanu

#447
Pregatiri pentru sarbatoare. In Bucovina cozonacul si pasca se coc in cuptorul cu lemne.

Cipi


Cristel

Citat din: bucovineanu din Aprilie 30, 2016, 09:54:04 PM
Pregatiri pentru sarbatoare. In Bucovina cozonacul si pasca se coc in cuptorul cu lemne.
Arata fantastic! Felicitari gospodinelor!  Sanatate si spor in toate!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)