Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

tuturicius

Am o regina intr-un roi pe 3 rame facut in primavara asta care a eclozionat de 16 zile (poate 15 daca o fi eclozionat chiar in dimineata zilei cand am verificat botca). Este prezenta in stup dar inca nu a inceput ponta. Vreme buna pt. zbor de imperechere a fost, intrerupta doar de doua zile ploioase . Dupa cate zile se considera ca este o problema daca nu incepe ponta?
Roiului i-am dat rama cu miere, rama cu pastura, nu l-am stimulat cu sirop.

filip

Stai calm in maxim o saptamana o sa gasesti oua.
Nu-l stresa,reginele tinere pot intra in panica stresate de apicultor si se pierd.........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tuturicius

Citat din: filip din Mai 21, 2015, 07:27:10 PM
Stai calm ........
Incerc  :D Poate ati uitat cum e cand esti la inceput, da' te cam manca deș'tele  :D
Sa o vad o data ca incepe ponta si apoi incerc sa o marchez stil bucovineanu  :P Vopseaua o am deja, sticluta, mai cuiul sa mi-l fac.
:hi:

bucovineanu

Asa cum zice si Filip, daca e prezenta in roi, in curand ar trebui sa depuna oua.
Cat despre marcare, inainte de a marca regina pentru prima data e bine de facut exercitii pe mai multi trantori.

tuturicius

Or fi simtit-o ca s-a imperecheat? Creste cantitatea de hormon? Pentru ca pe rama pe care am gasit-o mierea proaspata e depusa in forma de coronita iar in centru au lustruit celulele. Adica e un semn sau oricum fac treaba asta?
Cu proba pe trantori s-a'nteles!  :nod:

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 21, 2015, 08:41:09 PM
Asa cum zice si Filip, daca e prezenta in roi, in curand ar trebui sa depuna oua.
Cat despre marcare, inainte de a marca regina pentru prima data e bine de facut exercitii pe mai multi trantori.
Chiar si cand prinzi ceva experienta cu marcatul poate sa nu iti iasa bine. Am marcat prima data anul trecut. Am vopsit-o din cap pana la coada deoarece nu mi-a venit in gand sa curat capul markerului un pic inainte de aplicare pe abdomen. La vreo doua saptamani avea botca de schimbare. Probabil s-a mai pierdut din mirosul matcii si albinele au vrut sa o schimbe. Pentru ca se apropia toamna am distrus botca. Apoi am mai prins vreo cateva si le-am marcat. Markerele astea nu imi plac deoarece matca este curatata de albine si nu mai ramane nimic pe abdomen. Am matci marcate anul trecut si nu le gasesc prin stup deoarece au fost curatate. Saptamana trecuta am dat cuiva roi si  i-am marcat regina ca sa fiu eu sigur ca le gaseste. Omul are avant, are de toate, mai putin experienta. Nici eu nu am asa multa insa ma temperez. :D I-am vopsit una cu multa vopsea. Dupa ce am curatat capatul la marker, am incercat sa introduc prin grila varful si asa si-a mai dat drumul la ceva vopsea. Nu-i bai! A iesit mai colorata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: tuturicius din Mai 21, 2015, 08:51:19 PM
Or fi simtit-o ca s-a imperecheat? Creste cantitatea de hormon? Pentru ca pe rama pe care am gasit-o mierea proaspata e depusa in forma de coronita iar in centru au lustruit celulele. Adica e un semn sau oricum fac treaba asta?
Cu proba pe trantori s-a'nteles!  :nod:
Daca rama e pregatita pentu ouat, sigur regina e imperecheata. In nuclee ponta apare mai repede, in stupi cam dupa 2 saptamani, dar uneori poate dura si mai mult, mai ales inspre toamna.

filip

Cand regina e proaspat imperechiata e supla poate zbura fara dificultate,in goana de a o prinde sa nu te trezesti ca zboara si nu o mai gasesti.
Cat despre curatarea ramului si pregatirea pentru ouat e etapa dinaintea pontei.
Gandeste putin cam cat timp iti ia sa incerci cu o alta regina din botca in eventualitatea ca o ai.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tuturicius

Gata stau cuminte! S-a'nteles! :)

tuturicius

De marcat mi le-am mai marcat anul trecut cu markerul, a iesit ok, am o indemanare peste medie, dar se cam sterge din varful toracelui unde se freaca mai mult, ramane doar conturul. De aceea vreau sa continui mai departe stil bucovineanu. Pe matcile pe care le am de la dansul arata vopseaua si acum ca in prima zi.

MirceaCalin

Citat din: tuturicius din Mai 21, 2015, 10:06:47 PM
... Pe matcile pe care le am de la dansul arata vopseaua si acum ca in prima zi.

Cine ştie, cunoaşte !  :wink:

bucovineanu

Si totusi e posibil ca doua regine sa convietuiesca pe aceeasi rama.

mape 48-petru manea

Da, este posibil---anul trecut in toamna am facut un filmulet si eu cu doua regine pe aceeas rama dar pe parti diferite---mai spuneam ca prin anii 80 am avut o familie in care reginele au convietuit pan in martie anul urmator ---la controlul din aprilie regina batrana marcata a disparut si a ramas doar regina tanara ne marcata

bmdna

Foarte frumoasa poza. Se vede ca regina batrana beneficiaza inca de mare atentie.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Un apicultor american, mare activist pentru interzicerea chimicalelor in agricultura spunea ca pana la 30% dintre familii pot ierna cu doua matci. Mie mi se pare cam mare procentul, insa ceva adevar cred ca exista pe undeva.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani