Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bucovineanu

L-am facut in timpul ultimului val de frig.

Florin D.

Frumoase familii!
Chiar eram curios sa vad familii iernate in nordul Moldaviei. :smile:
Craciun fericit!

ionel07196555

Cum zice si FLORIN D. frumoase famili .
Asta ma face ca in toamna urmatoare sa incerc o alta vatra cu citva stupi.
CRACIUN FERICIT

marian sima

Nea Bucovinene esti tare. =D>

Mentorul meu spune ca poti sa te uiti la cuib cand albina iese afara,daca ai 14 gr poti sa te uiti si in cuib deoarece albina nu  are puiet si albina chiar daca cade pe fundul stupului se ridica.

Ieri am fost la un prieten care are 60 de roi,roi a facut ghem in partea cu urdinisul si a mancat toata mierea pana sus daca nu umbla le ei mureau de foame.


Mamarea asta spun eu ca nu am mentor.



Care vreti sa fiti mentorul meu? :) :rotfl:


mmacreanu

daca s-a facut cald, roii nu se muta pe rame dupa miere?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

marian sima

Nu se muta,cauta caldura si sta sus.

marian sima

Ciprian sant situatii si situati.

Prietenul meu are roi pe doua rame si un pic,ghemul mic cauta caldura si se urca sus.

Daca vine temperaturi sub-10 gr mai mult timp acele roiuri nu rezista,singura sansa e iernare in adapost unde sa se mentina o temperatura de 4-6gr.

Partea cu ;Nea Bucovinene esti tare,nu a fost gluma am vorbit serios.

Ultima parte ;Care vreti sa fiti mentorul meu ,e gluma si nu se adresa lui nea Bucovineanu ,el e departe de mine.
Ma adresam la mentori  din zona. :)

mosunick

Citat din: bucovineanu din Decembrie 24, 2014, 04:32:48 PM
Si un stup 4 in unul, dar sa nu mai spuneti cuiva deoarece s-ar putea sa am probleme cu prof Ursu:
Aici nu se prea vad albinele, dar va asigur ca totusi exista si sunt vii.  :smile:
Urdinisele la stupul 4 in unu sunt doua fata-doua spate, sau pe fiecare parte cate unul?
Craciun Fericit!!!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

roi_ag

Stupii din poze sunt din cei iernati 3 in1 ? :rotfl: ^:)^ =D> :hi:

bucovineanu

Citat din: mosunick din Decembrie 25, 2014, 04:58:31 PM
Citat din: bucovineanu din Decembrie 24, 2014, 04:32:48 PM
Si un stup 4 in unul, dar sa nu mai spuneti cuiva deoarece s-ar putea sa am probleme cu prof Ursu:
Aici nu se prea vad albinele, dar va asigur ca totusi exista si sunt vii.  :smile:
Urdinisele la stupul 4 in unu sunt doua fata-doua spate, sau pe fiecare parte cate unul?
Craciun Fericit!!!
Urdinisele sunt cate unu pe fiecare parte.

bucovineanu

Citat din: roi_ag din Decembrie 25, 2014, 05:21:52 PM
Stupii din poze sunt din cei iernati 3 in1 ? :rotfl: ^:)^ =D> :hi:
Da, si cei care acum sunt 4 in 1, pana in primavara ajung ca si cei din primele poze.  :razz:

bucovineanu

Azi, in ultima zi din an, am ajuns din nou la stupina. La noi a nins, dar nu prea mult. Fiind senin zapada de pe scandurelele de zbor a inceput sa se topeasca si era pericolul ca peste noapte sa inghete.
In stupina liniste deplina.

ionel07196555

Daca asta e vatra permanenta si mai vad si un adapost casa nu se vede bine, sa tot ai albine
LA MULTI ANI CU BUCURIE NOUL AN SA VINA

bucovineanu

Multumesc pentru urari. La multi ani. Da e vatra permanenta. Exista si camera de extractie si camera pentru depozitare rame pe timpul iernii.