Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

jenica67

tuturicius, eu nu te-asi sfatui sa bagi naftalina alba, ca mirosul de la aia, nu iese usor. Eu am primit un dulap si il am de un an si inca miroase groaznic, desi l-am spalat de cateva ori. Daca zici ca esti din Arad, du-te la Kaufland si sunt niste patile pentru molii, albe cu diametru de 20-22 mm si groase de cca 10 mm, daca nu ma insel sunt raid, intr-o punga scrisa cu albastru. Costa cam 6 lei si iti ajunge pentru 20-30 de corpuri. Au un miros placut si nu prea puternic. Eu folosesc de cca 4 ani si nu am avut probleme. Am pus cca 2 bucati pe corp, deasupra pe rame. Jos si sus la fiecare stiva, am un placaj de 18 mm (de dimensiunea corpului) cu picioare si decupaj interior de cca 500-600 cmp si pusa plasa de fund, ca sa circule aerul si sa nu poata intra animale mici, sau gaze. Pe picioarele de deasupra, pun o tabla de capac, sa nu cada praf prin sita, dar sa lase aerul sa circule.
  PS : Imi cer scuze de la domnul Bucovineanu, ca am postat pe pagina dumnealui.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

buya

Buna seara
Vreau doar atat sa ii multumesc domnului bucovineanu pentru matcile trimise in iuile 2014
Din 6 buc mai am doar 5 buc ,una mi a scapat la introducere si dusa o fost  :mad:
cam asa arata ramele din stupii cu reginele repective
sunt facute poze pe la 20 aug 2014

Multumesc si scuze ca am postat aici !
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

oroles

La puiet stai foarte bine, dar referitor la hrana se vede ca nu prea e de calitate coronita aceea. Parerea mea...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Citat din: buya din Septembrie 10, 2014, 10:10:39 PM
,una mi a scapat la introducere si dusa o fost  :mad:
Multumesc si scuze ca am postat aici !
Sa sti ca cea de-a sasea inca nu a ajuns in Bucovina.  :razz: Daca ajungea te anuntam.
Acum lasand gluma la o parte, ma bucur si eu ca reginele te fac sa fii multumit.

oroles

La anul ma abonez si eu la domnul Vasile cu vreo 2 matci sa vad de ce le lauda toata lumea. :P Nu de alta, dar e bine sa mai incrucisez albinele mele.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

yulian


G. Iulian

Citat din: oroles din Septembrie 11, 2014, 07:51:03 PM
La anul ma abonez si eu la domnul Vasile cu vreo 2 matci sa vad de ce le lauda toata lumea. :P Nu de alta, dar e bine sa mai incrucisez albinele mele.

Nu o să-ţi pară rău.  Eu am trei surse de unde iau matcile, din care una este domnul Vasile. Sunt mulţumit de toate mătcile, cu toate că au moduri diferite de a lucra, cel mai important lucru este că în acest an destul de roitor acestea nu au roit.

oroles

La cei care nu practica pastoralul ca mine, exista riscul de cosangvinizare a albinelor. Matcile se imperecheaza doar cu trantori din zona in care tine apicultorul stupii. Pentru ameliorare se practica incrucisarea. 2-3 matci din alta linie amelioreaza genetic linia de matci din stupina ta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Daca cineva are vreo regina cu handicap si doreste sa o schimbe, sa imi trimita MP.

tuturicius

Saptamana trecuta am vazut cele doua matci pe care mi le-ati trimis prin stup, erau bine mersi acceptate. Una chiar statea la povesti cu o albina, am ascultat ce vorbeau si o invata pe matca maghiara.
M-am gandit ca nu e nici o graba asa ca am deschis dupa o zi la cutiutza de transport compartimentul cu fanta pentru albine si apoi dupa inca o zi l-am deschis si pe al doilea. Mi-a placut tipul acesta de cutiutza.
Pe aici e cald, cate una mai cara polen, cred ca vine primavara. Va las ca ma duc sa fac plaja  :cool:
Multumesc, sa ne auzim cu bine!
:hi: :hi: :hi:

bucovineanu

Astazi 24 decembrie am ajuns la stupina. Temperatura 12 grade, cer senin. Cand  am ajuns, paznicul care are grija ca albinele sa nu fie deranjate de soareci, era la datorie.  :smile:

bucovineanu

Zbor intens la toti stupii:

bucovineanu

Am si desfacut cativa stupi:

bucovineanu

Si un stup 4 in unul, dar sa nu mai spuneti cuiva deoarece s-ar putea sa am probleme cu prof Ursu:
Aici nu se prea vad albinele, dar va asigur ca totusi exista si sunt vii.  :smile:

bucovineanu

#344
Asa e, dar acum inca nu e iarna :smile: Si nu am miscat nici o rama de la locul ei.  O sa vina si iarna in urmatoarele zile.  :hi: