Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

tuturicius

Pana maine pot sa imi confectionez si o cusca din plasa antivaroa cum am vazut la dumneavoastra. Se preteaza metoda si la introducerea matcilor neinperecheate? Sau puteti sa imi dati alta metoda mai buna?

bucovineanu

Da se pot introduce si regine neimperecheate cu acea cusca. Dar daca familiile sunt in friguri si au rame cu puiet larvar si oua vor accepta greu o regina straina. Vor incerca sa-si creasca singure regina facand botci.

tuturicius

Dupa introducerea matcii in colivie, in cazul meu o matca neimperecheata, daca are vreo importanta,  se vede in momentul eliberarii ei daca este acceptata sau pot sa o omoare si dupa un anumit timp de la eliberare?
In ce consta distrugerea unei botci? Ajunge daca am trecut cu dalta peste si i-am luat peretii, continutul, ma rog, se deformeaza si fundul sau trebuie neaparat indepartata toata partea din ceara  mai ingrosata  unde era fundul botcii?

bucovineanu

O regina poate fi omorata imediat ce este eliberata, dar poate fi inlaturata si dupa un timp de ore sau zile, chiar daca initial ar parea ca este acceptata.
Orice botca este eliminata de catre albine daca a fost avariata cat de putin. Ele nu repara botcile avariate.

oroles

Citat din: bucovineanu din Mai 30, 2014, 01:10:49 PM

Orice botca este eliminata de catre albine daca a fost avariata cat de putin. Ele nu repara botcile avariate.
Saptamana trecuta am altoit o botca. La altorire a fost un pic deformata datorita presarii intre rame. A doua zi era lipita frumos si am vazut ca nu era roasa. Cred ca am fost norocos daca e asa cum spuneti (Si nu contest!)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

sa nu amestecam deformarea (in care nimfa nu prinde aer) cu inteparea. Daca botca prinde aer si moare nimfa albinele nu o mai tin, nici nu astupa gaura :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Mai 30, 2014, 01:10:49 PM
O regina poate fi omorata imediat ce este eliberata, dar poate fi inlaturata si dupa un timp de ore sau zile, chiar daca initial ar parea ca este acceptata. ..............
Tot m-am gandit la ce mi-ati spus .... Cum ar fi mai bine sa fac? In caz ca nu omoara regina pe loc sa stau sa astept pana apar oua, semn ca totul e ok si s-a imperecheat? Sau, sansele ca familia in friguri sa o accepte fiind mici, dupa cum mi-ati spus, imi pierd vremea si atunci mai bine  refac maine familia la loc, si daca ele reiau facutul botcilor de roire refac si eu roirea artificiala? Podisoarele Snelgrove pe care mi le-am facut au in mijloc si gaura cu sita pt mirosul comun, asa ca banuiesc ca le pot uni pe loc, fara sa mai folosesc metoda ziarului. Sa le las sa faca o matca din botca de salvare nu sunt curios, pt. ca vreau sa ma aleg cu o matca in regula, ma rog, roitoare, dar barem sa fie o matca tanara si de calitate.

bucovineanu

Cel mai bine ar fi sa le lasi despartite si dupa 8 zile cand nu mai au din ce sa traga botci, sa distrugi toate botcile de salvare si sa-i dai o regina imperecheata.

tuturicius

V-am trimis un mesaj, sper sa fi ajuns.

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Iulie 14, 2013, 03:59:40 PM
Si
Puteti sa-mi spuneti exact cati mm trebuie sa aiba peretele lateral al custii? Mi se pare important daca e vorba sa o introduc pana la foita fagurelui si sa ramana si deasupra spatiu suficient. Ma rog, pot masura adancimea unei celule de pe un fagure gol, dar as fi mai linistit daca mi-ati spune dumneavoastra la fix  :) De asemenea, la montarea custii pe fagure puteti sa-mi aproximati cati mm trebuie sa ramana spatiu intre tavanul custii si fagure? Va multumesc!

crisian-nicolae

Cusca trebuie sa aiba 80×80×20.

bucovineanu

Cusca trebuie sa aiba asa cum a zis colegul aprox 80x80x20 mm. Intre fagure si tavanul custii sa ramana 6-8mm.

tuturicius

Matca se introduce fara albinele care o insotesc la transport?

bucovineanu

Regina se introduce fara albine insotitoare si colivia se pune pe o rama unde exista puiet care eclozeaza. Deasemenea trebuie ca sub colivie sa se gaseasca si o portiune de fagure cu miere.

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Iunie 02, 2014, 10:57:27 PM
Regina se introduce ....
Receptionat! Gata am terminat cu intrebarile :) deocamdata :D Multumesc pentru raspunsul prompt, mai ales ca peste jumate de ora plec in tara macaronarilor si acum plec linistit. Mai departe dau in primire sotiei si cumnatului. Mi-ar fi placut sa introduc eu matca, ar fi fost o experienta, nu-i bai, data viitoare. Noapte buna!