Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: BogdanU din Ianuarie 08, 2014, 04:21:19 PM
Va salut !
Am vizionat tot subiectul "Poze stupina din BUCOVINA".
Nu toata lumea posteaza cam tot ce are in ograda cum postati dvs.  :thanks:

Am si eu o intrebare :


Folositi rasa de albine autohtona sau aveti si alte rase ?

Cu respect va multumesc ! :)
Folosesc numai albine autohtone pe care am incercat sa le selectionez de vreo 25 de ani.

bucovineanu

Daca ieri zborul a fost slabut, astazi am avut vreo 15 grade si albinele au zburat ca in timpul verii. Aveai impresia ca or sa roiasca. Din graba am plecat fara aparatul foto si nu am poze. Mai mult la vreo 10 familii aduceau polen. Nu prea e de bine. Posibil sa intensifice ponta si e prea devreme. Nu tin minte sa mai fi fost o "iarna" asemanatoare.

gabriel26do

Domnule nu pot sa spun decit :BRAVO
SunPhoto     YouTube

gabriel26do

Si la noi in Ialomita au fost temperaturi de 9 - 10 grade si se anunta in continuare pozitive, nu au iesit la zbor dar faceau "curatenie". Sa speram ca va fi bine. Multa sanatate.
SunPhoto     YouTube

rusu marius mircea

D-le bucovineanu, nu am vazut in poze familii pe 6-7 rame! intrebarea mea este daca la acelea reduceti cuiburile sau nu?
multa sanatate!
marius

bucovineanu

Da, reduc cuiburile dupa numarul de rame existente in stup cu o diafragma fixa, captusita cu polistiren.

tuturicius

Buna dimineatza!
Am facut o roire artificiala dupa metoda dumneavoastra, cu podisor Snelgrove,  sau, ma rog, din mers am virat catre ea. Acum am sa o aplic din nou la o familie. Daca ar mai fi detalii de adaugat m-as bucura sa le expuneti. Parca retin ca ati mai prezentat-o intr-un post mai pe larg dar nu il gasesc nicicum, l-am cautat o gramada,  sau poate doar mi se pare.
Va multumesc anticipat!
Pana una alta eu sunt la cafeaua de dimineatza  :coffee:, o zi buna sa aveti!

tuturicius

Citat din: bucovineanu din Iulie 14, 2013, 03:50:36 PM
Colivie capac din plasa antivaroa pentru introducerea reginelor. Acest model de colivie asigura cel mai mare procent de acceptare a reginelor. Se monteaza pe o rama cu puiet gata sa eclozeze si care are si rezerve de miere......
Cum recunosc puietul care este gata de eclozare? Pentru ca daca nu eclozeaza nimic sub colivie cred ca este o problema.

oroles

Uite, partea maro inchisa si bombata e puiet gata de eclozionare:

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Pe unele rame cu puiet capacit se observa zone in care puietul a eclozat deja, de obiciei in centrul ramei. Zonele din jur sunt cele din care puietul urmeaza sa eclozeze.
Si chiar daca nu eclozeaza albine sub colivia capac albinele din exterior au o mare suprafata a coliviei prin care pot intra in contact cu regina si sansele de acceptare sunt mari.
Referitor la podisor este pe undeva pe la inceputul forumului un topic intitulat Podisorul Snellgrove, daca imi amintesc bine.

tuturicius

Gata, am gasit! Multumesc! Stiam eu ca am citit pe undeva si mai amanuntit   :D

tuturicius

Citat din: oroles din Mai 28, 2014, 08:08:35 AM
Uite, partea maro inchisa si bombata e puiet gata de eclozionare...
Multumesc! Asta da poza lamuritoare!

hapy_bee

Pune te rog lincul, am incercat sa caut si eu, urmarind subiectul, dar nu am reusit sa gasesc

tuturicius


tuturicius

Astazi am facut a doua roire artificiala cu podisor Snelgrove, de data asta dupa metoda dumneavoastra, doar ca am modificat-o pe parcurs si am transformat-o in metoda mea. Frunzarind ramele in cautarea matcii, m-am pus sa rup si botcile, sa fac toata treaba la o singura trecere,  numai ca tot rupandu-le io ... cautand si matca .... nu mi-am dat seama si le-am rupt pe toate  =)) Cand sa ma pun sa aleg botca cea mai frumoasa m-am trezit ca nu mai am din ce alege  :D Nu-i bai, mi-a dat un prieten o matca neimperecheata abia eclozata in bigudiu asa ca totusi am putut sa-mi fac duc actiunea pana la capat. Sper sa o accepte, am pus-o in bigudiul uns cu un pic de miere. Mi-a zis omul sa deschid botca dupa 36 de ore. Eu nu am apucat sa studiez nimic despre introducerea matcilor pentru deocamdata nu m-am gandit ca o sa am nevoie.