Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

De acum albinele pot sa stea cuminti in stupi pana la sfarsitul lui martie.

gaby

la vatra dornei nici vorba de asa ceva chir daca e senin si frumos afara dar tot frig este 3,4 grade
Craciun fericit si multa sanatate dv si familiei dv

morozan simion

nici mai jos putin langa Parcul National Muntii Rodnai nu este mai cald, astazi au fost -2 grade dar vad ca se incalzeste ca la ora aceasta sunt + 1 grad.
Craciun ferict si un an nou plin de bucurii si satisfactii

bucovineanu

In zona noastra in urmatoarele 4 zile temperatura va creste de la o zi la alta. Astazi am vazut albine care incercau sa adune apa din zonele mai umede ale solului. O fi bine, o fi rau?

orbanstefan64

Citat din: antiopa din ardeal din Noiembrie 24, 2013, 03:15:16 PM
Citat din: orbanstefan64 din Iulie 11, 2013, 07:44:37 AM
i eu am 8,, mitraliere,, de la Bucovineanu :yes:

Hei domnu' cunsecade, esti sigur ca mai ai 8? Ai tinut cont de cele 2 care sunt la mine? Sau asta e altceva ca-mi spuneai ca reginele le-ai fecundat cu trantori din stupina proprie (adica unguresti).
Sunt curios la primavara, daca totul e OK, pe ce limba vor vorbi albinele din cele 2 familii. =))
Reginele le-am transportat in cutiile lui conu' Stefan asta ca sa-i fac reclama. :wink2:
aritmetica asta......... :rotfl:
:hi: :hi: :hi:

Aurelian A.

Citat din: bucovineanu din Decembrie 22, 2013, 11:40:13 PM
In zona noastra in urmatoarele 4 zile temperatura va creste de la o zi la alta. Astazi am vazut albine care incercau sa adune apa din zonele mai umede ale solului. O fi bine, o fi rau?

Cineva zicea ca este mai grea iarna cu 'plus' decat cea cu 'minus'...o fi bine,o fi rau...vedem la primavara.Sanatate si Craciun Fericit! : sampanie:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

bucovineanu

Intradevar e mai bine pentru albine ca iarna sa fie iarna fara fluctuatii de temperatura. . Oricum daca au mancare suficienta albinele vor ajunge in primavara cu bine. Dar eu am observat ca in anii cu iarna cu multa zapada este si nectar in sezonul ce urmeaza.

bucovineanu

Astazi a fost destul de placut in zona mea. Nu a fost foarte cald totusi o parte dintre familii au iesit la zbor dar nu intens.Inca nu era nevoie sa se usureze.  Am fost la stupina si am deschis doi stupi;

andreiu

    Felicitari Vasile, nu pot sa se laude multi cu asa ceva. Eu unul, sigur. Pozele tale vor provoca multe invidii printre incepatori si nu numai. La Deva a fost azi ceata permanenta. Cu bine.  :hi:

bee_lover

Pana la leatul de jos e plin albine?  :hi:

bucovineanu

Sincer nu am scos nici o rama din stup. Dar asa ar trebui sa fie, deoarece la impachetare au fost stranse cat a fost posibil.

joohny

Va salut si LA MULTI ANI.D-le Bucovineanu,sper ca nu va descurajez insa la mine arata asa roii :).Am glumit(sper sa fie cea mai buna gluma in acest an,pina acum),insa la serios vorbind chiar va invidiez aceste familii.Sanatate.

BogdanU

Va salut !
Am vizionat tot subiectul "Poze stupina din BUCOVINA".
Nu toata lumea posteaza cam tot ce are in ograda cum postati dvs.  :thanks:

Am si eu o intrebare :


Folositi rasa de albine autohtona sau aveti si alte rase ?

Cu respect va multumesc ! :)
Viata-i scurta ... deci traieste-o !!!

romikele

Citat din: BogdanU din Ianuarie 08, 2014, 04:21:19 PM
... Nu toata lumea posteaza cam tot ce are in ograda cum postati dvs.  :thanks: ...

De unde știi că e ograda lui?  :rotfl:

bismark

    Mi-au placut si mie pozele tale Vasile si e bine ca ai avut un zbor de curatire.Nici eu nu am scos nici o rama din corpul de ierenare ca asa cum zici si tu erau ful cu albina.Dar din noiembrie si pina azi nu am vazut soarele din cauza cetii.Dar la asacultare totul este bine iar la hrana nu-mi fac probleme de orece  eu las in corpul de baza intodeauna miere poliflora si salcim. Nu fac hraniri de completare si nici nu folosesc zahar.Am toti stupii stas pe 12 rame  si daca am intrat in iarna cu 10-11 rame e ok.Scuza-ma ca ti-am zis pe nume dar m-am luat dupa prietenul meu Andreiu. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/