Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Frumoasa familie !!! Chiar pe toate le ai asa ? :bravo:

bucovineanu

Majoritatea sunt pe 8 rame ca si cel din poza . Am cativa pe 9 si 10 rame si cativa pe 7 si 6 rame.

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Mechno

Dar nu este prea tarziu pentru taratament cu acid oxalic ?

morozan simion


antiopa din ardeal

Citat din: orbanstefan64 din Iulie 11, 2013, 07:44:37 AM
i eu am 8,, mitraliere,, de la Bucovineanu :yes:

Hei domnu' cunsecade, esti sigur ca mai ai 8? Ai tinut cont de cele 2 care sunt la mine? Sau asta e altceva ca-mi spuneai ca reginele le-ai fecundat cu trantori din stupina proprie (adica unguresti).
Sunt curios la primavara, daca totul e OK, pe ce limba vor vorbi albinele din cele 2 familii. =))
Reginele le-am transportat in cutiile lui conu' Stefan asta ca sa-i fac reclama. :wink2:

bismark

    Nu are importanta limba,totul e sa faca pui cit mai multi,ce daca trintorii erau unguresti,tot trintori se numesc in orice limba. :razz: :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

Citat din: bismark din Noiembrie 24, 2013, 03:30:15 PM
........,ce daca trintorii erau unguresti,tot trintori se numesc in orice limba. :razz: :razz:Cu respect
Perfect adevarat d-le Bismark. Vi se pare ca parlamentarii nostri vorbesc limbi diferite? Si tot....trantori se numesc nu??? =)) =)) =))  =)) Stima si respect!!!

fiug1970

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 24, 2013, 04:35:00 PM
Citat din: bismark din Noiembrie 24, 2013, 03:30:15 PM
........,ce daca trintorii erau unguresti,tot trintori se numesc in orice limba. :razz: :razz:Cu respect
Perfect adevarat d-le Bismark. Vi se pare ca parlamentarii nostri vorbesc limbi diferite? Si tot....trantori se numesc nu??? =)) =)) =))  =)) Stima si respect!!!
Nu-s trantori!Sant ARENDASII VECHI SI NOI!!Au arendat tara strainilor,iar noi santem SCLAVI FAR'DE ARGINTI.!!

bucovineanu

#219
Citat din: bucovineanu din Noiembrie 22, 2013, 06:04:45 PM
Am zis ca am cinci socluri cu plasa pe care le folosesc pentru a controla infestarea cu varoa in urma tratamentelor. La toate aveau pus subarul. Azi le-am inlocuit cu socluri pline. La toate soclurile cu plasa albinele au incercat sa astupe plasa cu propolis. Au reusit mai mult sau mai putin. Poate ma lamureste cineva care a adoptat sistemul de iernare cu astfel de socluri, ce le-o fi apucat pe albine sa obtureze plasa?
Acum lasand gluma la o parte, daca se spune ca pe albine nu le deranjeaza faptul ca su cuib sufla vantul, de ce s-au apucat sa propolizeze plasa?

romikele

Nu le-a placut plasa... trebuia sa aiba colturile in romb.  :rotfl:

Kiwi Bee

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 24, 2013, 07:48:33 PM
Acum lasand gluma la o parte, daca se spune ca pe albine nu le deranjeaza faptul ca su cuib sufla vantul, de ce s-au apucat sa propolizeze plasa?

Vindul le deranjeaza. Trebuie protejata stupina de vint si totul va fi in regula.

bucovineanu

E protejata foarte bine.Stupina e asezata in panta usoara. In partea de NV e partea mai ridicata a pantei si sunt arbori.

bucovineanu

Astazi o zi superba in Bucovina. Zbor intens la toti stupii.

marius_vfp

acum esti fericit sunt sigur , ceva mai la sud nici pomeneala ,cate una 2 care s-au mai gasit zburand.
maxima a fost de +5 grade, la suceava +10.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva