Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Colivie capac din plasa antivaroa pentru introducerea reginelor. Acest model de colivie asigura cel mai mare procent de acceptare a reginelor. Se monteaza pe o rama cu puiet gata sa eclozeze si care are si rezerve de miere. Se introduce regina fara albine insotitoare. Se apasa capacul pana ce marginile ajung la foaia din centrul ramei. Albinele care vor ecloza vor accepta si ingriji regina care va incepe ponta. In acelasi timp albinele de sub capac vor lua legatura prin plasa cu cele  din stup si le vor transmite feromoni. Cutia se inlatura dupa 48 de ore si sansele de acceptare sunt foarte mari.

bucovineanu

Poate fi facuta si din plasa normala:

bucovineanu

Si

G. Iulian

Astăzi am verificat dacă au fost acceptate mătcile de la dumneavoastră: rezultatul este de 4 din 4. Mulțumesc încă odată!

bucovineanu

Ma bucur pentru reusita si sa dea domnul sa ajunga cu bine in primavara.

bismark

#200
   Bucovina,plai cu flori,mindri sint ai tai feciori :yes:  vad ca s-a lipit vecinul ,asa-s bucovinenii oameni cu sulet.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

nicomico

Dl Bistriteanu eu nu as astepta prea mult sa elimin matca intrusa,de multe ori se intamla sa ramai fara nici o matca .Avand in vedere ca matca care ati introdus-o este de calitate , pute-ti folosii matca intoarsa de la inperechiere in alta familie. :hi:

Bistriteanul

La acel control existau in stup ambele matci. A doua zi  nu am vazut-o decat pe cea bucovineana.
Asa ca nu mai era nimic de facut.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bucovineanu

Un izgonitor care are un randament foarte ridicat. Abia daca mai raman cateva albine pe ramele din caturile cu miere.

bucovineanu

Citat din: Bistriteanul din Iulie 17, 2013, 07:55:29 AM
La acel control existau in stup ambele matci. A doua zi  nu am vazut-o decat pe cea bucovineana.
Asa ca nu mai era nimic de facut.
Acea regina tanara a gresit probabil stupul cand s-a intors de la imperechere si a fost eliminata.

bucovineanu

Am zis ca am cinci socluri cu plasa pe care le folosesc pentru a controla infestarea cu varoa in urma tratamentelor. La toate aveau pus subarul. Azi le-am inlocuit cu socluri pline. La toate soclurile cu plasa albinele au incercat sa astupe plasa cu propolis. Au reusit mai mult sau mai putin. Poate ma lamureste cineva care a adoptat sistemul de iernare cu astfel de socluri, ce le-o fi apucat pe albine sa obtureze plasa?

bucovineanu

Tratament cu acid oxalic

bucovineanu

O familie inainte de tratament

Porfy66

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 22, 2013, 06:04:45 PM
Am zis ca am cinci socluri cu plasa pe care le folosesc pentru a controla infestarea cu varoa in urma tratamentelor. La toate aveau pus subarul. Azi le-am inlocuit cu socluri pline. La toate soclurile cu plasa albinele au incercat sa astupe plasa cu propolis. Au reusit mai mult sau mai putin. Poate ma lamureste cineva care a adoptat sistemul de iernare cu astfel de socluri, ce le-o fi apucat pe albine sa obtureze plasa?
Probabil au auzit progniza rusilor, referitoare ca ne asteapta cea mai aspra iarna din ultima suta de ani! :rotfl: =))

bucovineanu

Asa banuiam si eu, mai ales ca albinele se afla langa frontiera.  :razz:  =))