Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Cu ceva timp in urma am vorbit despre o regina  careia din greseala la marcare i-a ajuns vopsea si pe cap. Se intampla acest lucru anul trecut. E bine si acum si ponteaza normal.

Obombo

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2013, 09:28:27 PM
Si o poza cu mama viitoarelor regine:
Ai deja o regina de anul viitor?  :D

bucovineanu

 Este destul de vioaie  si inca ponteaza compact. Sunt foarte curios daca va ajunge pana anul viitor. Daca va ajunge, nu stiu cum o voi deosebi de cele eclozate la anul.  :razz:

Kiwi Bee

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2013, 11:55:25 PM
Este destul de vioaie  si inca ponteaza compact. Sunt foarte curios daca va ajunge pana anul viitor. Daca va ajunge, nu stiu cum o voi deosebi de cele eclozate la anul.  :razz:
O revopsesti cu rosu si daca si dupa anu va mai rezista o faci tricolor  =))

bucovineanu

Daca adaug rosu si alb e posibil ca albinele sa inceapa sa vorbeasca maghiara si atunci cum ma mai inteleg cu ele ca eu nu stiu defel.  :smile:

Marius-ursulakhe

pai invatati si sa vb maghiara ca nui un capat de lume
Si eu as vrea sa invat sa vb dar nu prea ma incanta acesta limba

sandupop

Citat din: ursulakhe din Iunie 16, 2013, 11:10:11 AM
pai invatati si sa vb maghiara ca nui un capat de lume
Si eu as vrea sa invat sa vb dar nu prea ma incanta acesta limba
Ca sa faci performanță la limba maghiară iți trebuie o ........profesoara la seral, :rotfl:, pe la mine sunt destule si foarte , foarte bine "dotate".... :uimit:....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

orbanstefan64

frumos nea Vasile este de invatat ........vis a vis de maghiara ....trimite ti profesoarele la mine ca traducerea se rezolva  :rotfl: :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi:

Marius-ursulakhe

STEFANE tu date bine pe langa Sandu ca poate iti trimite una intre 20-25 ani si atunci poti sa ii dai si tu o :beer:   =))

sandupop

Citat din: ursulakhe din Iunie 16, 2013, 11:18:59 PM
STEFANE tu date bine pe langa Sandu ca poate iti trimite una intre 20-25 ani si atunci poti sa ii dai si tu o :beer:   =))
Am majorat pretul.....100 :beer:... =))
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Porfy66

Cele 5 regine cumparate de la dvs saptamana trecuta au fost acceptate in totalitate si au incetut deja sa "mitralieze" cu mult spor..  :yes:
:thanks:

:hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

i eu am 8,, mitraliere,, de la Bucovineanu :yes:

bucovineanu

Citat din: Porfy66 din Iulie 11, 2013, 07:39:28 AM
Cele 5 regine cumparate de la dvs saptamana trecuta au fost acceptate in totalitate si au incetut deja sa "mitralieze" cu mult spor..  :yes:
:thanks:

:hi: :hi: :hi:
Ma bucur, mai ales pentru faptul ca au fost toate acceptate.

Bistriteanul

Din cele 5 matci cumparate de la dl.Bucovineanu mi-au acceptat 4 dintre ele.
Surpriza a fost ieri cand la control am gasit intr-un stup 2 matci: matca introdusa de mine (cea de la dl.Bucovineanu) si o alta matca  intoarsa de la imperecheat. Au trecut 7 zile de la introducere si pina la verificarea de ieri. Le-am lasat deocamdata asa, dar ma gandesc sa mut una, in alt stup.
Am citit despre cohabitarea a 2 matci imperecheate in acelasi stup, chiar pe aceasi rama, fara sa se omoare una pe alta, dar existenta a 2 matci nu creste productivitatea stupului in sine.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

bucovineanu

#194
Imi pare rau pentru cea care nu a fost acceptata. Inca odata se dovedeste ca apicultura nu are reguli matematice. O familie accepta regina introdusa desi mai are una, iar alta desi e orfana nu vrea sa o accepte. Sunt curios daca la urmatorul control vor mai fi amandoua in stupul cu pricina. Oricum una va dispare si e pacat. E bine sa fie separate.