Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Am ridicat un podisor la un stup si albinele abia daca rasfirasera putin ghemul.

Hermannstadt

Dar nu arata rau deloc la ce iarna aveti dvs in zona  :bravo:

Consumul de mancare cum a fost ?

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

bucovineanu

Consumul a fost normal, inca mai au rezerve suficiente. In iarna 2011-2012  consumul a fost mult mai mare.

andreiu

      Bucovinene, daca ai multi ca cel din poza, nu te poti plange ca iarna-i grea, omatul mare. La pomii fructiferi dansul din poza iti va cladi pe putin 3 faguri. Daca pana atunci se indreapta vremea. Cu bine.

roi_ag

Citat din: bucovineanu din Aprilie 02, 2013, 12:00:20 PM
Am ridicat un podisor la un stup si albinele abia daca rasfirasera putin ghemul.
Daca ai 50% din ei asa esti tare.Daca nu au iesit la zbor pana acum si nu ti-au murit fii fericit .
Degeaba ne-au iesit noua la zbor daca nu au avut ce aduce,doar s-au uzat

bucovineanu

Eu nu maresc efectivul decat daca vreau si fac acest lucru cu 2-3 familii pe an. Inca nu stiu ce e in toti stupii. In toamna au intrat la iernare mai multi de 50% ca cel din poza. Am 2 nuclee pentru regine de rezerva pe cate 2 rame, iernate langa alte familii si sunt in viata si vioaie. Foarte adevarata parera in ce priveste uzura.
De regula in fiecare an la pomi si papadie fiecare familie cladeste cel putin cate 3 faguri .

bucovineanu

O familie intr-un orizontal astazi

bucovineanu

Stupina la 7 mai

bucovineanu

Papadia si marul dau nectar.

mape 48-petru manea

Foarte frumoase poze cu stupina ,se vede de aici dragostea ta pentru albine  :bravo:

andreiu

          Bravo Bucovinene, vad ca a iesit soarele si pe strada ta. Orizontalul tau face pereche buna cu al meu.

Marius-ursulakhe

BUCOVINENE foarte frumoase pozele atat cu stupina cat si cu albinele.Sa taiesti si sa ai familii de albine sanatoase

bucovineanu

 La mine zborul de curatire a avut loc abia pe 10 aprilie si nici o familie nu a primit nici un fel de stimulare nici proteica nici energetica. Sunt si familii mai dezvoltate. Acea familie e una speciala deoarece  are regina din 2010 si a lucrat pana acum 5 faguri.

bucovineanu

Rama portbotci in ziua a 5-a de la transvazare.

bucovineanu

Si o poza cu mama viitoarelor regine: